Projekto „Rekomendacija” reziumė – Aurimo Eidukaičio kūrinys

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose 2019 m. gegužės 18 – birželio 23 dienomis vykusio Lietuvos tapybos projekto „Rekomendacija” koncepcija buvo „geras”, „gražus” ir „teisingas” menas. Pagal šiuos kriterijus menininkams rekomenduojant vieniems kitus buvo surinkta parodos kolekcija.

Eidukaitis_Nerijaus_foto

Klaipėdietis menininkas Aurimas Eidukaitis tapo “Rekomendaciją”. Nerijaus Jankausko nuotr.

Į projekto veiksmą buvo įtraukti ir parodos lankytojai – kiekvienas, apsilankęs Parodų rūmuose, gaudavo balsavimo biuletenius ir turėjo pažymėti, kurių autorių darbai, jų nuomone, yra „geri”, „gražūs” ir „teisingi”. Lankytojai mielai įsitraukė į žaidimą – iš viso užpildyti 623 balsavimo biuleteniai, daugiausiai – per parodos atidarymą, kuris vyko Tarptautinę muziejų naktį ir sutraukė minias mieste vakarojančių klaipėdiečių. Biuleteniai vos tilpo balsadėžėje, todėl buvo suskaičiuoti atskirai. Muziejaus nakties parodos lankytojams gražiausi buvo Eglės Ulčickaitės kūrinys „Valgykla II” ir Mykolės Ganusauskaitės „SAARI48″ (po 22 balsus), „teisingiausias” – Mindaugo Skudučio „Pasviręs peizažas” (28 balsai), geriausiu pripažintas Žygimanto Augustino „Dedikuojama Kristijonui Donelaičiui” (32 balsai).

Rezultatai beveik nepakito ir suskaičiavus galutinius balsavimo rezultatus: E. Ulčickaitės kūrinys, surinkęs 34 balsus, buvo išrinktas gražiausiu, geriausiojo pozicijas, gavęs 61 balsą, išsaugojo Ž. Augustinas. O štai „teisingo” meno kategorijoje galutiniai balsavimo rezultatai buvo palankesni Linui Jusioniui ir jo kūriniui „Perone” (50 balsų).

Parodos lankytojai, pildydami biuletenius, ko gero, net neįtarė, kad balsuodami atlieka svarbią misiją ir tam tikra prasme tampa dar vieno kūrinio bendraautoriais. Mat netrukus po parodos atidarymo KKKC Parodų rūmuose prasidėjo beveik mėnesį trukęs tapybos performansas. Klaipėdietis menininkas Aurimas Eidukaitis ekspozicijų salėje pasistatė molbertą ir įsitraukė į dar vieną projekto organizatorių pasiūlytą žaidimą – drobėje sujungti parodos paveikslų fragmentus. Tiksliau, ne visos kolekcijos, bet žiūrovų labiausiai įvertintų darbų. Tiesa, menininkui buvo suteikta teisė ir pačiam pasirinkti, kuriuos projekto darbus norėtų atspindėti savo kūrinyje.

Eidukaitis4_Domo_Rimeikos_foto

Aurimas Eidukaitis, “Rekomendacija”, 2019 m.

Užduotis tapytojui teko ne iš lengvųjų, kadangi „Rekomendacijos” kolekciją sudarė ir jaunųjų, ir viduriniosios kartos, ir klasikų darbai. Skirtingos stilistikos, įvairiomis technikomis atliktų kūrinių jungtį menininkas palygino su knygos santrauka. „Viename paveiksle visų 32 parodos autorių darbai netilpo, todėl teko paimti kai kurių darbų detalę, spalvą ar faktūrą. Atsižvelgiau į žiūrovų balsavimą – panaudojau tuos darbus, kurie buvo išrinkti. Tačiau kaip juos įtraukti į savo paveikslą, buvo vien mano pasirinkimas – aš čia kaip teisėjas”, – juokavo tapytojas.

A. Eidukaičio paveikslą „Rekomendacija” liepos 31 – rugpjūčio 3 d. bus galima pamatyti Palangoje, Antano Mončio muziejuje, 58-ojo Vilniaus aukciono ekspozicijoje. Rugpjūčio 3 d. 19 val. jis bus parduodamas kartu su kitais aukciono kūriniais.

Vilniaus aukciono kataloge apie šį kūrinį rašoma: „Aurimo Eidukaičio paveikslas „Rekomendacija” – tai Lietuvos tapybos projekto parodos „Rekomendacija” reziumė. Paveikslas tarsi iškarpų koliažas, kuriame „sugulė” 32 autorių, dalyvavusių parodoje, darbų motyvai: Adomo Danusevičiaus, Agnės Jonkutės, Aistės Bugailiškytės, Algimanto Jono Kuro, Andriaus Zakarausko, Eglės Gineitytės, Eglės Ridikaitės, Eglės Ulčickaitės, Gabrielės Gervickaitės, Gintaro Palemono Janonio, Henriko Čerapo, Jono Gasiūno, Jono Jurciko, Juozo Algirdo Pilipavičiaus, Justino Vaitiekūno, Konstantino Gaitanži, Leo Ray, Lino Jusionio, Lino Katino, Martino Jankaus, Mykolės Ganusauskaitės, Mindaugo Skudučio, Ramintos Blaževičiūtės, Ričardo Nemeikšio, Solomono Teitelbaumo, Sigitos Maslauskaitės, Sigito Lukausko, Vyganto Paukštės, Viktoro Paukštelio, Vincento Gečo, Žygimanto Augustino. Kas šių dailininkų darbus sieja parodoje? Tai trijų menotyrininkių atrinkti rekomenduotini autoriai pagal tris kriterijus – geras, gražus ir teisingas. Atrinkti menininkai rekomendavo dar po tris dailininkus. Tokiu būdu, einant nuo vienos prie kitos žodinės rekomendacijos, buvo suformuotas parodos rinkinys, kurį ir atspindi šis, visus parodos kūrinius sintezuojantis, simbolinis lietuviškos tapybos pavyzdys.”

Aurimo Eidukaičio paveikslo kūrybinis procesas KKKC Parodų rūmuose buvo nuosekliai filmuojamas, veiksmo santrauka – Nerijaus Jankausko videoreportaže:

Daugiau apie projektą „Rekomendacija” – ČIA, ČIA ir ČIA.

Leave a Reply