Tarptautiniame lėlių teatro festivalyje „Materia Magica“ – daugiasluoksniai pasauliai vaikams

2023 m. gegužės 2–7 d. Klaipėdoje vyks tikra teatro šventė – tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Festivalio organizatoriai kiekvieną kartą žiūrovams siekia pristatyti įdomiausius Lietuvos ir užsienio lėlių bei objektų teatro kūrėjus, tarp kurių darbų galima išvysti tiek tradicinius, tiek eksperimentinius ar tarpdisciplininius spektaklius.

Šiais metais organizatoriai kviečia reflektuoti gravitacijos tema. Gravitacija – visą mūsų pasaulį apimanti jėga, palaikanti dermėje ir tvarkoje ne tik planetas, bet ir žmones. Būna, kartais atrodo, kad žemė išslydusi iš po kojų, gravitacijos nėra. Kaip vėl atkurti tvarką, tikėjimą, pasitikėjimą? Gausioje spektaklių vaikams programoje mažieji žiūrovai išvys, kaip per meilę pasauliui vėl užmezgamas ryšys su žeme, kaip draugystė padeda griauti stereotipus, kaip kosmoso tamsoje pamatyti šviesą ir su ja susidraugauti, kaip svarbu neprarasti santykio su kitu, su savo praeitimi, istorija, gimine. O kur dar įspūdingieji pasaulėliai, prasiversiantys patiems mažiausiesiems! Šių metų festivalio šūkis – gravitacijos yra. Kviečiame ją atrasti drauge.

Festivalyje – jautrus žvilgsnis į gamtą ir jos gyventojus

„The Train Theatre“ (Izraelis) spektaklis „Kartą pasaulyje“. Kfir Bolotin nuotr.
„The Train Theatre“ (Izraelis) spektaklis „Kartą pasaulyje“. Kfir Bolotin nuotr.

Festivalio spektaklių programą gegužės 4 d. 11.00 ir 18.00 val. atidarys „The Train Theatre“ (Izraelis) spektaklis „Kartą pasaulyje“. Vaikams nuo 4 m. skirtame spektaklyje matysime iš tolimiausios Antarktidos atvykusį pingviną – mažas ir drąsus išdykėlis kartu su mumis leisis į netikėčiausias keliones po pasaulį, pakeliui parodydamas, kokie esame panašūs į kitas nuostabias greta mūsų Žemėje gyvenančias būtybes. Scenoje regėsime skirtingus gyvūnus įkūnysiančias šokėjas, kurios savo judesiu, pokštais ir meile kvies mus ir vėl užmegzti ryšį su žeme ir mus supančiu gamtos pasauliu.

Panevėžio lėlių vežimo teatro (Lietuva) spektaklis „Skani istorija“. Teatro archyvo nuotr.
Panevėžio lėlių vežimo teatro (Lietuva) spektaklis „Skani istorija“. Teatro archyvo nuotr.

Gegužės 5 d. 10.00 ir 11.30 val. scenoje – nuotaikingasis Panevėžio lėlių vežimo teatro (Lietuva) spektaklis „Skani istorija“. Ar kada nors matėte, kaip gimsta lėlės? Spektaklyje „Skani istorija“ ne tik tai pamatysite, bet ir patys daug ko išmoksite – čia kiekvienas atras, kaip paprastomis priemonėmis galima sukurti lėles ir netgi spektaklį! Šiuolaikiškas ir interaktyvus spektaklis „Skani istorija“ savo žaidybine forma įtrauks 3–6 metų vaikus į kūrybinį procesą, atvers fantazijos kupiną pasaulį, kuriame įmanoma viskas. Čia sutiksime Vilką, kuris nė už ką nenorės ėsti pas jį į svečius atėjusios avytės. Matysime, kaip Vilkas rūpinasi ja, nerimauja, kad avytė nepakliūtų į pavojų. Taip užsimezga tvirta, neišardoma draugystė. Pagrindinė spektaklio idėja – „Niekada neskaudinkime ir neskriauskime kitų“. Ar gyvenime tai įmanoma? Žinoma!

Mėgstantiems drąsesnį humorą…

„Teatro Matita“ (Slovėnija) spektaklis „Trumpos vakaro istorijos“. Teatro archyvo nuotr.
„Teatro Matita“ (Slovėnija) spektaklis „Trumpos vakaro istorijos“. Teatro archyvo nuotr.

Gegužės 5 d. 17.00 val. – svečias iš Slovėnijos – „Teatro Matita“ spektaklis „Trumpos vakaro istorijos“. Spektaklis rekomenduojamas vaikams nuo 8 m. ir suaugusiesiems, mėgstantiems juodąjį humorą. Kai sutemus trumpam nurimsta kasdienybės šurmulys, rašytojas prisėda rašyti apsakymo. Pavargęs jis užmiega, o sugalvoti personažai ir daiktai atgyja jo sapne ir pradeda austi savas istorijas… Originalias lėles spektakliui sukūrė ir scenoje valdo Matija Solce.

… ir ieškantiems drąsos

Klaipėdos lėlių teatro (Lietuva) ir Liublianos lėlių teatro (Slovėnija) spektaklis „Tunelis“. Kristijono Lučinsko nuotr.
Klaipėdos lėlių teatro (Lietuva) ir Liublianos lėlių teatro (Slovėnija) spektaklis „Tunelis“. Kristijono Lučinsko nuotr.

Paskutinės festivalio dienos rytą pradės Klaipėdos lėlių teatro (Lietuva) ir Liublianos lėlių teatro (Slovėnija) šviesos ir materijų spektaklis vaikams nuo 5 m. „Tunelis“. 2023 m. „Auksinį scenos kryžių“ pelnęs „Tunelis“ – nepaprastas spektaklis, kuriuo siekiama susidraugauti su tamsa ir mėgautis šviesa lyg gardžiausiu desertu. Pradžioje gali pasirodyti, kad šviesą galima kontroliuoti, o tamsos – nepažinios, keliančios grėsmę – ne. Vis dėlto spektaklyje ši išankstinė nuostata akimirksniu apverčiama aukštyn kojomis – žiupsnelis drąsos ir bendrystės mums leidžia prisijaukinti tamsą ir išmokti ja mėgautis. Spektaklis „Tunelis“gegužės 7 d. 11.00 val.

Nepamiršome ir kūdikių!

Kauno valstybinio lėlių teatro (Lietuva) spektaklis „Pasaulėliai“. Tito Jurjono nuotr.
Kauno valstybinio lėlių teatro (Lietuva) spektaklis „Pasaulėliai“. Tito Jurjono nuotr.

Interaktyvus Kauno valstybinio lėlių teatro (Lietuva) judesio spektaklis 10–24 mėn. mažyliams „Pasaulėliai“ uoliausius teatro gerbėjus pasitiks gegužės 6 d. 10.30 ir 12.00 val. Kiekvienas mažylis – tai pasaulėlis, spalvotas ir nenuspėjamas, siautulingas ir ramus, linksmas ir liūdnas, visad pilnas pažinimo džiaugsmo ir teikiantis laimę aplinkiniams. „Pagrindinė interaktyvaus judesio spektaklio mažyliams idėja – kūdikio savęs, kaip vientisos būtybės, suvokimas ir kito atpažinimas. Pastatyme taikomas interaktyvumo metodas, kuomet kūdikiai-žiūrovai bet kuriuo spektaklio metu iškilus poreikiui gali patyrinėti spektaklio lėles, leis mažyliams patirti teigiamus emocinius išgyvenimus, kilusius būnant meninėje aplinkoje“, – pastebi spektaklio režisierė Birutė Banevičiūtė.

Apie ryšį su kitu ir ryšio prasmę

„Rauxa Cia“ (Ispanija) spektaklis „Popieriaus teatras“. Teatro archyvo nuotr.
„Rauxa Cia“ (Ispanija) spektaklis „Popieriaus teatras“. Teatro archyvo nuotr.

Gegužės 6 d. 14.00 val. – abejingų nepaliksiantis „RAUXA CIA“ (Ispanija) spektaklis „Popieriaus teatras“ nukels mus į šiuolaikinio cirko pasaulį, kur objektų valdymas, klounada, fizinis teatras ir ypatingų marionečių kolekcija pasitelkiama tam, kad pamatytume, kokia didelė yra mūsų vaizduotės galia. „Popieriaus teatras“ taip pat yra ir žmogus, paskendęs savo vienatvėje. „Popieriaus teatras“ – tai vakarėlis be meilikavimų, tai – monodialogas, kur vaizduotė palengvina vienatvės naštą, kad atvertų kelią poetiškam, svajingam pasauliui. „Popieriaus teatras“ – tai pauzė, trikdis paspartintoje sistemoje. Tai – sustabdyta akimirka, kai pasaulis nustoja judėjęs, o poezija šoka.

Andrea Díaz Reboredo (Ispanija) spektaklis „M. A. R“. Lara Padilla nuotr.
Andrea Díaz Reboredo (Ispanija) spektaklis „M. A. R“. Lara Padilla nuotr.

Gegužės 7 d. 14.00 ir 16.00 val. spektaklių vaikams programą vainikuos Andrea Díaz Reboredo (Ispanija) spektaklis žiūrovams nuo 11 m. „M. A. R“. Spektaklyje „M. A. R“ manipuliacija objektais tyrinėjama per choreografinį kūno performansą. Tam pasitelkiamos statybinės medžiagos, daiktai, kurie naudojami statant ypatingą vietą – namus. Šiame kūrinyje susipina du pasakojimai: šeimos namų istorija ir pamąstymai apie erdves bei jų reikšmę. Medis, popierius, nuotraukos, kasdieniai įrankiai, piešiniai – visi šie daiktai ir medžiagos, pavirtę pavienių fizinių judesių seka, kuria nuolat kintančią mąstymo erdvę.

Tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“ – jau visai netrukus Klaipėdos scenose. Festivalis laukia savo žiūrovo, su kuriuo kartu daugiasluoksniuose lėlių teatro spektakliuose galės atrasti naujas visatas, kosmosus, pasaulius. Daugiau informacijos apie festivalį – www.materiamagica.lt.

Iki pasimatymo!

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Leave a Reply