Prestižinę „Auksinę kaukę“ pelnęs spektaklis į Vilnių atveš airiškos dvasios

Vilniuje gastroliuos prestižinę Rusijos teatro premiją – „Auksinę kaukę“ – pelnęs spektaklis. Liepos 24-ąją Permės teatro „U mosta“ komedija „Luošys iš Inišmano“ bus rodoma Lietuvos rusų dramos teatro scenoje. Sergejaus Fedotovo režisuotas kūrinys atvyksta jau pasisvečiavęs kaimyninėse šalyse ir susižėręs šūsnį apdovanojimų.

Jevgenijaus Ternavskio nuotr.

Jevgenijaus Ternavskio nuotr.

Šmaikščių dialogų, komiškų situacijų ir šaržuotų personažų kupinas spektaklis nukels aštuoniasdešimčia metų į praeitį, į Vakarų Airijoje plytintį nuošalų vėjų košiamą Arano salyną. Ramia vaga tekantį kaimo gyvenimą aukštyn kojomis apverčia žinia, jog į gretimą salą atplaukia filmavimo grupė iš Holivudo, kuriai vadovauja garsusis dokumentininkas Robertas Flahertis. Svajonės apie tolimąją Ameriką aplanko ne vieną, tačiau pasiseka tik kaimelio keistuoliui Luošiui Biliui. Visgi paaiškėja, kad laimės garantuoti negali ir Holivudas. Pjesė remiasi tikru įvykiu – 1934-aisiais šį salyną iš tiesų aplankė R. Flahertis ir nufilmavo juostą „Žmogus iš Arano“.

„Čia nėra šokiruojančių veiksmo posūkių, o stiprūs herojų išgyvenimai išorėje neatsispindi – lieka potekstėje ir dėl galingo pjesės kultūrinio bei mitologinio užtaiso įgyja ne buitinį, o itin universalų pavidalą. Bilio Kelionėje ir Brendime galima perskaityti Airijos istoriją su jos praradimais ir Senojo pasaulio ilgesiu. Tai ir yra šios pjesės paslaptis: nors iš išorės ji atrodo paprasta, bet iš tiesų yra labai sudėtingai sukonstruota. Spektaklyje mes stengėmės perteikti tą daugiasluoksniškumą“, – viename interviu sakė režisierius S.Fedotovas.

Spektaklis „Luošys iš Inišmano“ sukurtas pagal airių kilmės dramaturgo ir kino režisieriaus Martino McDonagho pjesę. Dėl savo nekonvencionalaus stiliaus jis neretai lyginamas su garsiuoju kino padauža Quentinu Tarantino. M.McDonaghas yra dukart Laurence Olivier ir keturiskart „Tony“ premijų laureatas. Filmų gerbėjams jis gerai žinomas kaip juodojo humoro kūrinių „Šešių šūvių revolveris“ (pelnė „Oskarą“ kaip geriausia trumpo metro juosta), „Reikalai Briugėje“ (pelnė BAFTA apdovanojimą) ir „Septyni psichopatai“ autorius.

„McDonagho kūryba – ne „juodulys“ ir ne žiaurumo teatras. Ji tyra ir žmogiška, autorius myli savo „nevykėlius“ herojus, o jo „nevykėliai“ herojai myli vienas kitą. Paviršiuje to tiesiog nesimato. Tai – tikras psichologinis teatras, labai gyvenimiškas, o tuo pat metu ryškus ir paradoksalus, netikėtai šokiruojantis ir net pragariškas“, – dalijosi mintimis spektaklio režisierius S.Fedotovas, kuris taip pat sukūrė ir šio spektaklio scenografiją.

S.Fedotovas – nusipelnęs Rusijos menininkas, įvairiose pasaulio šalyse sukūręs per 150 spektaklių, jo kūriniai dusyk apdovanoti prestižine Rusijos teatro premija „Auksinė kaukė“, jis yra pelnęs Čekijos nacionalinę premiją, įkūrė ir ketvirtį amžiaus vadovauja Permės teatrui „U mosta“.

Spektaklis „Luošys iš Inišmano“ bus rodomas liepos 24-ąją Lietuvos rusų dramos teatre su lietuviškais titrais.

Leave a Reply