Naujieji Klaipėdos lėlių teatro metai

2019 metais Lietuvoje vyks daugybė svarbių pokyčių. Nuo galimų neramumų gelbės Klaipėdos lėlių teatras, kviesiantis atgauti jėgas, sielos stiprybę ir ramybę. Naujaisiais metais teatras planuoja itin aktyvią veiklą.

Pagrindinis metų renginys – gegužės 15–19 d. vyksiantis tarptautinis, jau dešimtasis, lėlių teatro festivalis „Materia magica”. Šiuo metu numatoma, kad festivalyje Klaipėdos miesto gyventojams ir miesto svečiams bus parodyta 14 spektaklių iš Lietuvos ir užsienio šalių lėlių teatrų: Olandijos, Vokietijos, Slovėnijos, Suomijos, Prancūzijos, Bulgarijos, Belgijos, Izraelio ir kt. Festivalio programa labai įvairi: yra spektaklių ir kūdikiams, ir vaikams, ir suaugusiesiems. Tiesa, festivalis tik spektakliais neapsiribos: numatomas parodos atidarymas bei kūrybinės dirbtuvės, vėlgi – ir vaikams, ir suaugusiesiems. Taip pat planuojama lėlinės animacijos kino programa. Klaipėdos lėlių teatro vadovė ir festivalio organizatorė Aušra Juknevičienė akcentuoja: „Didžioji programos dalis skirta suaugusiesiems, nes norime parodyti, koks lėlių teatras įvairus, patrauklus ir priimtinas. Tai teatras ne tik vaikams – stengiamės nuolatos apie tai kalbėti ir tikimės, kad šio festivalio pavyzdžiai padės tuo įtikėti. Rūpinamės žiūrovu, nes mums aktualu, kad lėlių teatras, kaip meno rūšis, išliktų ir pasaulyje, ir Lietuvoje. Tai mums labai svarbu.”

Iš karto po festivalio teatre vyks net dviejų spektaklių premjeros – gegužės pabaigoje Renata Kutaitė-Raudonienė pristatys monospektaklį suaugusiesiems „Valerija”, o birželio pradžioje išvysime spektalį jaunimui „Iš nuomšiko gyvenimo” pagal G. Morkūno apysaką (rež. Aušra Bakanaitė). Pastarasis spektaklis unikalus tuo, kad bus pritaikytas mokyklų erdvėms; anot teatro vadovės A. Juknevičienės, „žiūrovams atvykimas į teatrą neretai yra stebuklingas, tačiau šiuo spektakliu norėsime tą stebuklą atvežti į erdves, kur žmonės gyvena savo gyvenimus.” Trečioji premjera numatoma lapkritį – žiūrovams bus pristatytas lėlių ir judesio spektaklis suaugusiesiems pagal M. Bulgakovo romaną „Meistras ir Margarita” (idėjos autorius – Taurūnas Baužas).

Kuriant spektaklius daug dėmesio skiriama bendradarbiavimui su kitų sričių specialistais: kuriant spektaklį „Valerija” bendradarbiaujama su Klaipėdos koncertų salės kūrėjais, A. Bakanaitės spektaklis kuriamas kartu su Klaipėdos universiteto studentais, spektaklis pagal „Meistrą ir Margaritą” – su choreografijos profesionalais. Taip pat šiais ir ateinančiais metais Klaipėdos lėlių teatro kūrybinė komanda dirbs su Izraelio menininku Zvy Sachar: bus vykdomas bendras projektas ir šiais metais bus įgyvendinta pirmoji projekto dalis – paruošiamieji darbai.

Greta premjerų vyks ir visų pamėgti repertuariniai spektakliai. Svarbu paminėti, kad naujais metais teatras ir toliau sieks būti socialiai aktyvus ir atsakingas: „Kiekvieną mėnesį rodysime nemokamus spektaklius socialiai jautrioms grupėms: neįgaliems vaikams, daugiavaikėms šeimoms, senjorams ir visiems kitiems geriems žmonėms”, – pastebi teatro vadovė Aušra Juknevičienė.

MATERIA_MAGICA_akimirka_fot_Donatas_Bielkauskas

Festivalio „Materia magica LT“ akimirka. Donato Bielkausko nuotr.

Klaipėdos lėlių teatras visada didelį dėmesį skyrė edukacinei veiklai, šie metai – ne išimtis. Kaip ir praėjusiais metais mokyklinio amžiaus vaikai kviečiami į interaktyvią edukacinę programą „Lėlių teatro magija”. Mažuosius teatro gerbėjus vėl kvies „Karakumų Asilėlio mokyklėlė”, kuriai parengta unikali edukacinė programa, pritaikyta vaikams pagal jų raidos ypatumus nuo kūdikystės iki mokyklinio amžiaus. „Karakumų Asilėlio mokyklėlė” savo veiklą vykdo jau 10 metų – ši edukacinė programa turi savo sistemą, metodus. Svarbu paminėti, kad apie „Karakumų Asilėlio mokyklėlės” ir kitas teatro edukacines veiklas Jurga Petronytė ruošia knygą „Lėlės fenomenas”. Ją skaitant bus galima išsamiau susipažinti su lėlių teatro edukacinės veiklos metodais ir juos pritaikyti savo veikloje.

Toliau bus tęsiamas tarptautinis edukacinis projektas „Off-book”: Klaipėdos lėlių teatras kartu su projekto rengėjais iš Klaipėdos universiteto, projekto partneriais Klaipėdos miesto mokyklomis bei teatralais iš Italijos ir Rumunijos šiame tarptautiniame teatro edukacijos projekte siekia parengti šiuolaikišką edukacinę programą su vaizdo medžiaga, kurią vaikų ugdymui galėtų naudoti visos švietimo įstaigos. Šiuo metu teatro kūrėjai aktyviai lankosi Klaipėdos mokyklose, bendradarbiauja su mokytojais, praktiniuose užsiėmimuose įgyvendina ankstesniais projekto etapais atrinktus teatrinio ugdymo metodus. Visi užsiėmimai filmuojami, bendras vaizdo įrašas pasirodys jau birželio mėnesį – tai bus mokomoji medžiaga, padėsianti sukurtas ir aprašytas projekto veiklas praktiškai įgyvendinti mokyklose.

Džiugi žinia tiems, kurie pasiilgo jaukiojo fachverkinio namelio Vežėjų g. 4 – numatyta, kad rudenį bus pabaigta senojo lėlių teatro namelio rekonstrukcija. Į jį Klaipėdos lėlių teatras planuoja grįžti su edukacine veikla, taip pat namelyje vyks parodos, bus įrengtas muziejus. Šiais metais vyks paruošiamieji šių veiklų darbai, tačiau tikimasi, kad 2020 metais namelis galės atverti savo duris ir lankytojams.

Na, ir turbūt pati džiugiausia žinia – 2019 metus tradiciškai užbaigs stulbinantis, įkvepiantis, nuostabus, įspūdingas ir didingas Klaipėdos lėlių teatro projektas „Kalėdų Senelio namelis”.

Iki susitikimo 2019 metais Klaipėdos lėlių teatre!

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Leave a Reply