Kviečia tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Gravitacijos yra?

2023 m. gegužės 2–7 d. Klaipėdoje vyks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Nuo 1997 m. kas dvejus metus vykstantis festivalis kiekvieną kartą siekia pristatyti festivalio žiūrovams kuo įvairesnį lėlių teatrą – tiek tradicinius, tiek eksperimentinius, tarpdisciplininius spektaklius.

Lėlių teatras scenos meno lauke visad išsiskyrė savo raiškos pobūdžiu, galimybėmis. Pastaruosius dešimtmečius pastebima, kad meniniams eksperimentams atviras ir patrauklus lėlių teatras vis labiau plečia savo žanrines ribas, kartais jas praktiškai ištrindamas, susiliedamas su kitomis meno rūšimis. Todėl šiandien ši žanro ir formos takumo problema tampa vis aktualesnė, kviečianti kalbėtis ir klausti, ar spektakliai, kuriuos žiūrime, vis dar priklauso lėlių teatrui, ir pagaliau – ar apskritai svarbu priklausyti konkrečiai teatro rūšiai, ar tai daro įtaką tam, kaip spektaklius priimame ir suvokiame?

Šiais metais festivalio organizatoriai kvies kūrėjus, dalyvius ir žiūrovus reflektuoti gravitacijos tema. Astronomijoje gravitaciniu centru vadinamas centras, kurio jėga traukia kokį nors kosminį kūną, pavyzdžiui, tas gravitacinis centras gali būti žvaigždė, galaktikos centras, planeta. Žvelgiant į lėlių teatro kontekstą, tendencijas, bus siekiama analizuoti, pastebėti grynųjų ir alternatyviųjų formų slinktis – kas šiuo metu yra lėlių teatro gravitacijos centre, kas yra toji saulė, aplink kurią šiandien sukasi lėlių teatras? O gal lėlių teatras jau tapo kaip ta supernova – sprogusi žvaigždė, kurios liekanos kaip ūkas pasklido po kosmosą, ir dabar plūduriuoja jame nesuformuodamos aiškiai apčiuopiamo kūno?

„Belova & Iacobelli Company“ (Belgija) spektaklis „Loco“. Jérémy Sondeycker nuotr.
„Belova & Iacobelli Company“ (Belgija) spektaklis„Loco“. Jérémy Sondeycker nuotr.

Apie gravitaciją bus skatinama žvelgti ir iš egzistencinės perspektyvos – esame liudininkai neseniai visą pasaulį sustabdžiusios ir namuose uždariusios pandemijos, dabar vykstančio karo, visa apgaubusio nežinomybe bei nerimu. Rodos, tik pajutę stabilumą vėl esame sutrikdomi, lyg kas nepaliaujamai siektų išmušti žemę iš po kojų. Kaip šiame laike išlikti tvirtai – nepatekti į nesvarumo būseną, neišskristi į atvirą kosmosą? Kas mums gali būti ta gravitacija, padedanti neprarasti vilties ir tikėjimo?

Šešių dienų trukmės festivalyje organizatoriai sieks pristatyti ir žiūrovus supažindinti su kuo įvairesniu lėlių teatro lauku raiškos aspektu: žiūrovai išvys keturiolika tiek tradicinio lėlių teatro spektaklių pavyzdžių, tiek toliau nuo gravitacinio traukos centro esančius, nutolusius, o gal jau ir visai į kitą gravitacinį lauką patenkančius, spektaklius, elektroakustinį performansą savadarbiais instrumentais, lėlinės kino animacijos programas vaikams ir suaugusiesiems. Žiūrovai turės galimybę dalyvauti edukacijose, teatro kritikai ir tyrinėtojai – dirbtuvėse apie lėlių teatro kritiką su dramaturgu, šiuolaikinio lėlių teatro tyrinėtoju, Štutgarto ir Leipcigo universitetų dėstytoju Jonu Klinkenbergu.

Vilniaus teatro „Lėlė“ (Lietuva) judesio ir lėlių spektaklis „Pasirinkimas“. Lauros Vansevičienės nuotr.
Vilniaus teatro „Lėlė“ (Lietuva) judesio ir lėlių spektaklis „Pasirinkimas“. Lauros Vansevičienės nuotr.

Šiame kintančiame teatro pasaulyje tikime ir tikimės, kad yra visa palaikanti jėga, rišanti ir telkianti atskiras detales ir lygmenis į vieną visumą, tikime ir tikimės – gravitacijos yra.

Tarptautinio lėlių teatro festivalio „MATERIA MAGICA“ PROGRAMA

Gegužės 2–3 d. 10.00–17.00 val. Jono Klinkenbergo dirbtuvės.

GEGUŽĖS 4 D. KETVIRTADIENIS

„Akmenukas batuose“. Lėlinės kino animacijos programa vaikams
„Akmenukas batuose“. Lėlinės kino animacijos programa vaikams

10.00 ir 12.00 val. LĖLINĖS KINO ANIMACIJOS PROGRAMA VAIKAMS. Kino teatras „ArleKinas“.

11.00 ir 18.00 val. „The Train Theatre“ (Izraelis) KARTĄ PASAULYJE. Spektaklis vaikams nuo 4 m. Klaipėdos dramos teatro Kamerinė salė.

17.00 val. LĖLINĖS KINO ANIMACIJOS PROGRAMA SUAUGUSIESIEMS. Kino teatras „ArleKinas“.

20.00 val. „Belova & Iacobelli Company“ (Belgija) LOCO. Spektaklis žiūrovams nuo 12 m. Klaipėdos kultūros centro Žvejų rūmų Didžioji salė.

21.30 val. FESTIVALIO ATIDARYMO KONCERTAS. Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro kiemelis.

22.30 val. FESTIVALIO KLUBAS. „10 TILTŲ kiemas“.

GEGUŽĖS 5 D. PENKTADIENIS

„Figurentheater Wilde & Vogel“ (Vokietija), „Golden Delicious“ (Izraelis, Prancūzija) spektaklis „Dulkės“. Dana Ersing nuotr.
„Figurentheater Wilde & Vogel“ (Vokietija), „Golden Delicious“ (Izraelis, Prancūzija) spektaklis „Dulkės“.
Dana Ersing nuotr.

10.00 ir 11.30 val. Panevėžio lėlių vežimo teatras (Lietuva) SKANI ISTORIJA. Spektaklis 3–6 m. vaikams. Klaipėdos lėlių teatro edukacinis centras. 

14.00 ir 18.00 val. „Figurentheater Wilde &Vogel“ (Vokietija), „Golden Delicious“ (Izraelis, Prancūzija) DULKĖS. Spektaklis suaugusiesiems. Klaipėdos kultūros fabriko Daugiafunkcė salė.

17.00 val. „Teatro Matita“ (Slovėnija) TRUMPOS VAKARO ISTORIJOS. Spektaklis vaikams nuo 8 m. Klaipėdos dramos teatro Kamerinė salė.

20.00 val. Vilniaus teatras „Lėlė“ (Lietuva) PASIRINKIMAS. Judesio ir lėlių spektaklis suaugusiesiems. Klaipėdos kultūros centro Žvejų rūmų Didžioji salė.

21.30 val. Simonas Nekrošius (Lietuva) Elektroakustinis performansas savadarbiais instrumentais PARAOBJEKTAI. „Apeirono“ teatras.

22.30 val. FESTIVALIO KLUBAS. „10 TILTŲ kiemas“.

GEGUŽĖS 6 D. ŠEŠTADIENIS

Michal Svironi (Izraelis) spektaklis „Carte Blanche“. Gerard Alon nuotr.
Michal Svironi (Izraelis) spektaklis „Carte Blanche“. Gerard Alon nuotr.

10.30 ir 12.00 val. Kauno valstybinis lėlių teatras (Lietuva) PASAULĖLIAI. Interaktyvus judesio spektaklis 10–24 mėn. mažyliams. Klaipėdos lėlių teatras.

14.00 val. „RAUXA CIA“ (Ispanija) POPIERIAUS TEATRAS. Spektaklis vaikams nuo 3 m. Klaipėdos dramos teatro Kamerinė salė.

18.00 val. Klaipėdos lėlių teatras (Lietuva) APIE ŽUVIS IR ŽMONES. Lauko reginys. Teatro aikštė.

19.00 val. Michal Svironi (Izraelis) CARTE BLANCHE. Spektaklis žiūrovams nuo 16 m. Klaipėdos dramos teatro Mažoji salė.

21.00 val. Liublianos lėlių teatras (Slovėnija) TAMSUS KAMBARYS. Spektaklis jaunimui nuo 15 m. ir suaugusiesiems. „Apeirono“ teatras.

22.30 val. FESTIVALIO KLUBAS. „10 TILTŲ kiemas“.

Kita:

10.00–16.00 val. Edukacijos šeimai LĖLININKO KIEMAS. Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro kiemelis.

GEGUŽĖS 7 D. SEKMADIENIS

Klaipėdos lėlių teatro (Lietuva) ir Liublianos lėlių teatro (Slovėnija)spektaklis „Tunelis“. Mitja Vasic nuotr.
Klaipėdos lėlių teatro (Lietuva) ir Liublianos lėlių teatro (Slovėnija)spektaklis „Tunelis“. Mitja Vasic nuotr.

11.00 val. Klaipėdos lėlių teatras (Lietuva), Liublianos lėlių teatras (Slovėnija) TUNELIS. Spektaklis vaikams nuo 5 m. Klaipėdos lėlių teatras.

14.00 ir 16.00 val. Andrea Díaz Reboredo (Ispanija) M. A. R. Spektaklis žiūrovams nuo 11 m. Klaipėdos dramos teatro Kamerinė salė.

18.00 val. Natalia Sakowicz (Lenkija) ROMANAS. Spektaklis žiūrovams nuo 14 m. Klaipėdos dramos teatro Mažoji salė.

Bilietai parduodami www.bilietai.lt.

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Leave a Reply