Klaipėdos lėlių teatras pradeda naują sezoną

Su pirmais kardelių žiedais, su obuolių kvapu ateina ruduo, o su juo – ir naujas Klaipėdos lėlių teatro sezonas. Vasara Klaipėdos lėlių teatrui atnešė daug gražių ir įsimintinų patirčių: birželį moksleiviai noriai sėmėsi žinių teatrinėje edukacijoje „Mechaninis stebuklas“, vyko „Karakumų Asilėlio mokyklėlės“ uždarymas ir mokinių išlydėjimas vasaros atostogoms, kūrybinė komanda keliavo į Slovėniją ruoštis spalio pabaigoje vyksiančiai premjerai „Tunelis“, o vos tik grįžę – bangavo Klaipėdos jūros šventėje su premjeriniu lauko reginiu „Apie žuvis ir žmones“.

„Apie žuvis ir žmones“. Arvydo Gurkšnio nuotr.
„Apie žuvis ir žmones“. Arvydo Gurkšnio nuotr.

Vasarą Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre vyko ir vaikų vasaros stovyklos. Atėjęs ruduo atneša ne tik naujas pradžias. Tai ir galimybė sustoti, įsivardyti metų tikslus, veiklas. Šie metai Klaipėdos lėlių teatrui – jubiliejiniai. Prieš trisdešimt metų savo veiklą pradėjęs teatras šiemet su padangėmis skraidančiomis žuvimis kviečia visus ieškoti grynumo – grynų spalvų, grynų garsų, kvapų, jausmų, emocijų, kviečia įkvėpti gryno oro, rinktis tai, kas tikra, vertinga, tvaru, svarbu, iš tikrųjų reikalinga.

Sezono pradžios šventė – miesto erdvėse

Rugsėjo 10 d. 12 val. Klaipėdos lėlių teatras pradės sezoną visus klaipėdiečius ir miesto svečius kviesdamas į Turgaus gatvę – čia vyks reginys „Apie žuvis ir žmones“. Svajingas ir elegantiškas skrydis danguje, aukštyn ir žemyn, dangaus mėlį skrodžiantis, bet lengvas lyg plunksnos krytis, grakštus kaip žuvies uodegos vikstelėjimas vandenyno gelmėje. Unikalus, efemeriškas, kas akimirką kintantis didelių iš polietileno plėvelių pagamintų lėlių judėjimas vieniems primins sklendžiantį paukštį, kitiems – plaukiančią žuvį; vienus nukels į povandeninį pasaulį, kitus – į dangaus aukštybes, o gal – prie dangaus skliautais nardančių jūros gyventojų. Ir pakvies pamatyti gražų, ramų, galbūt kiek liūdną jų šokį.

Rugsėjo 17 d. 11.30 val. Klaipėdos lėlių teatre vyks teatro archyvinių spektaklių lėlių parodos atidarymas. Parodoje bus eksponuojamos Jūratės Januškevičiūtės, Gintarės Radvilavičiūtės, Živilės Dargytės, Aušros Bakanaitės kurtos lėlės, lankytojus nukelsiančios į visų mėgtus, išsiilgtus spektaklius: „Mama“, „Žirafa su kojinėmis“, „Baubas“, „A-PA-PA“, „Kiškio pasakos“ ir kt.

Scena iš spektaklio „Mama“. Donato Bielkausko nuotr.
Scena iš spektaklio „Mama“. Donato Bielkausko nuotr.

Spalio 29 d. 12 ir 14 val. Klaipėdos lėlių teatras kvies į šviesų ir objektų spektaklio „Tunelis“ premjerą! Spektaklis kuriamas bendradarbiaujant su Liublianos lėlių teatru (Slovėnija), spektaklio režisierius – Miha Golob. Įdomus ir unikalų braižą turintis režisierius savo kuriamuose spektakliuose linkęs naudoti vaikų aplinkoje randamus objektus: dažus, smėlį, šviesą. Pagarbiai, atsakingai, tarp savęs, suaugusiojo, ir vaikų distancijos nekuriantis režisierius ir šį kartą pasirinko kalbėti vaikams itin aktualia tema – apie baimes. Žaisdama su šviesa ir tamsa spektaklio kūrybinė komanda kvies pamatyti savo baimes kitaip, taip, kad gal net pavyks su jomis susidraugauti.

2023 m. gegužės 4–7 d. vyks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Nuo 1997 m. kas dvejus metus Klaipėdos lėlių teatro organizuojamas festivalis kiekvieną kartą siekia pristatyti amžiaus ir įsišaknijusių stereotipų ribas peržengiantį lėlių teatro meną, jungiantį tradicinę šios teatro rūšies raišką su naujosiomis bangomis ir eksperimentiniais ieškojimais, tarpdisciplininę jo prigimtį – su grynomis formomis.

Savaitgaliais Klaipėdos lėlių teatras kvies į repertuarinius spektaklius, ruošis naujoms lėlių spektaklių premjeroms: spektaklį vaikams Klaipėdos lėlių teatre kurs režisierė Olga Lapina, suaugusiesiems – režisierė Aušra Bakanaitė. Teatras nepamirš ir gastrolių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje: rugsėjo 8 d. teatras dalyvavo Panevėžio lėlių vežimo teatro organizuojamame tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje „Lėlė gatvėje 2022“ (čia Klaipėdos lėlių teatras rodė lauko reginį „Apie žuvis ir žmones“), rugsėjo pabaigoje Liublianos lėlių teatro (Slovėnija) organizuojamame festivalyje „Lutke“ teatras pristatys lėlių spektaklį „Didysis sprogimas“.

Dirbtuvės, edukacijos ir kitokios pažintys su lėlėmis

Teatrinė edukacija „Mechaninis stebuklas“. Kristijono Lučinsko nuotr.
Teatrinė edukacija „Mechaninis stebuklas“. Kristijono Lučinsko nuotr.

Ne mažiau įdomių veiklų numatyta ir Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre – rugsėjis pradedamas trečiosiomis meistriškumo dirbtuvėmis. Šį sykį penkių dienų trukmės dirbtuvėse dalyviai kartu su kino ir teatro dramaturge Tekle Kavtaradze tyrinės dramaturgijos pasaulius: iš pradžių bus supažindinama su dramaturgijos teorija, kurią vėliau dalyviai turės galimybę išbandyti praktikoje teorinius pagrindus jungdami su kūrybinio rašymo praktikomis bei tokiu būdu vystydami atsineštas ar vietoje sugalvotas idėjas. Dirbtuvės skirtos visiems, norintiems susipažinti su teatro dramaturgija ir išbandyti šį žanrą.

Netrukus po dirbtuvių Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro erdvės užsipildys nauja ekspozicija – spalio 7 d. 17 val. duris atvers interaktyvi kino ir teatro dailininko, iliustratoriaus Antano Dubros kurta paroda „Dzotukės“ (dzūkiškai – slaptavietės, būstinės). Paroda apie slaptavietes ir jų ieškojimą (ir radimą?). Instaliatyvi paroda, kurioje kiekvienas galės atrasti, pasislėpti ar iš slaptavietės stebėti pasaulį ir kitų gyvenimus (arba: stebėti kitus). Paroda subalansuota šeimoms, organizuotoms mokinių ar auklėtinių grupėms, draugų būreliams ir tiems, kurie bus pasiryžę draugų susirasti „Dzotukėse“.

Organizuotos mokinių grupės ir šiemet bus ypač laukiamos Klaipėdos lėlių teatro edukacijose. Teatrinėje edukacijoje „Mechaninis stebuklas“ vaikai nuo 5 metų turės galimybę susipažinti su mechanikos principais ir veikimu natūralioje aplinkoje, „Iliuzija lėlių teatre“ atskleis lėlių teatro paslaptis, o „Lėlių teatro magija“ pristatys svarbiausius lėlių teatro istorijos ir raidos momentus, patys pasigaminę lėlę edukacijos dalyviai galės išbandyti ir atrasti pagrindinius lėlių teatro veikimo principus.

Interaktyvus judesio ir objektų spektaklis kūdikiams „Be galo, be krašto“. Kristijono Lučinsko nuotr.
Interaktyvus judesio ir objektų spektaklis kūdikiams „Be galo, be krašto“. Kristijono Lučinsko nuotr.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai nuo vienerių metų laukiami „Karakumų Asilėlio mokyklėlėje“. Mokyklėlės tikslas – supažindinti vaikus su lėle, lėlių teatru, puoselėti žmogiškąsias vertybes, mokyti vaikus būti grupėje, reikšti mintis, nebijoti savęs ir kitų. Lėlių teatro mokyklėlėje tėvai turi galimybę praleisti kartu vertingą valandėlę su vaiku, o vaikai – betarpiškai bendrauti su Karakumų Asilėlio mokyklėlės vadovėmis, lėlėmis, bendraamžiais, pažinti sudėtingą pasaulį paprastomis priemonėmis. Registruotis į „Karakumų Asilėlio mokyklėlę“ galima iki rugsėjo 12 d., pirmieji susitikimai – jau rugsėjo 13 ir 14 d.

Na, ir turbūt vienas laukiamiausių metų įvykių – tradicinis kalėdinis renginys „Kalėdų Senelio namelis“. Kaip ir 2021 m., taip ir šiais metais Kalėdų Senelis lauks visų jaukiajame fachverkiniame Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro namelyje! Į kokius stebuklingus pasaulius vaikus ir suaugusiuosius Kalėdų Senelis nusives šį kartą? Kokias staigmenas yra paruošęs? Kokios išdaigos laukia visų susirinkusiųjų? Šie ir kiti klausimai atsakymus ras gruodį – „Kalėdų Senelio namelis“ duris atvers gruodžio 3 d.

Trisdešimtą rudenį skaičiuojantis Klaipėdos lėlių teatras džiaugiasi pasitinkantis dar vieną teatrinį sezoną. Per šiuos metus teatras užaugo, bet vis taip pat aistringai eina lėlių teatro meno keliu: siekia sudominti, atvesti ir išlaikyti mažą ir didelį žiūrovą. Siekia lėlių teatro meno grynumo, atgijimo stebuklo, įsikūnijimo magijos. Gryno, laisvo ir jaudinančio lėlių teatro. Kuris įkvėptų ir pačius, ir kitus.

Grynumo ir dar vienerių puikių metų su Klaipėdos lėlių teatru!

REPERTUARAS

Miniatiūrų spektaklis „Istorijos iš „Fluxus“ dėžutės“. Donato Bielkausko nuotr.
Miniatiūrų spektaklis „Istorijos iš „Fluxus“ dėžutės“. Donato Bielkausko nuotr.

RUGSĖJIS

10 d. 12 val. lauko reginys APIE ŽUVIS IR ŽMONES (reginys vyks Turgaus g., dalyvavimas nemokamas)

11 d. 12 val. ir 14 val. miniatiūrų spektaklis ISTORIJOS IŠ „FLUXUS“ DĖŽUTĖS

17 d.  11.30 val. lėlių parodos atidarymas (Turgaus g. 9)

17 d. 12 val. lėlių spektaklis DIDYSIS SPROGIMAS

18 d. 10 val. ir 11.30 val. interaktyvus judesio ir objektų spektaklis kūdikiams BE GALO, BE KRAŠTO

SPALIS

1 d. 12 val. lėlių spektaklis RAUDONKEPURAITĖ

2 d. 10 val. ir 11.30 val. interaktyvus judesio ir objektų spektaklis kūdikiams BE GALO, BE KRAŠTO

7 d. 17 val. Antano Dubros interaktyvios parodos atidarymas Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre (Vežėjų g. 4)

8 d. 12 val. šešėlinių lėlių spektaklis SUDAUŽYTAS KIAUŠINIS

9 d. 12 val. lėlių spektaklis DIDYSIS SPROGIMAS

15 d. 12 val. ir 14 val. miniatiūrų spektaklis ISTORIJOS IŠ „FLUXUS“ DĖŽUTĖS

16 d. 12 val. lėlių spektaklis NEPAPRASTA EDVARDO TIULEINO KELIONĖ

29 d. 12 val. ir 14 val. PREMJERA! Šviesų ir objektų spektaklis TUNELIS

30 d. 12 val. ir 14 val. PREMJERA! Šviesų ir objektų spektaklis TUNELIS

LAPKRITIS

5 d. 12 val. lėlių spektaklis RAUDONKEPURAITĖ

6 d. 10 val. ir 11.30 val. interaktyvus judesio ir objektų spektaklis kūdikiams BE GALO, BE KRAŠTO

12 d. 12 val. lėlių spektaklis DIDYSIS SPROGIMAS

13 d. 12 val. lėlių spektaklis NEPAPRASTA EDVARDO TIULEINO KELIONĖ

19 d. 12 val. PREMJERA! Šviesų ir objektų spektaklis TUNELIS

20 d. 12 val. šešėlinių lėlių spektaklis SUDAUŽYTAS KIAUŠINIS

26 d. 18 val. ir 19 val. lėlių ir objektų teatro instaliacija TARP ŽEMĖS IR DANGAUS

27 d. 18 val. ir 19 val. lėlių ir objektų teatro instaliacijaTARP ŽEMĖS IR DANGAUS

GRUODIS

3 d. KALĖDŲ SENELIO NAMELIS. Atidarymas! (Vežėjų g. 4)

Bilietai parduodami www.bilietai.lt

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Leave a Reply