Klaipėdos lėlių teatras įžengė į 2023-iuosius metus. Ko laukiame šiemet?

Rodos, dar taip neseniai palydėjome 2022-uosius metus. Klaipėdos lėlių teatrui tai buvo išskirtinai gausūs metai: net keturios premjeros, gastrolės į Lietuvos bei užsienio tarptautinius festivalius, trejos meistriškumo dirbtuvės scenos menų profesionalams, tiek Klaipėdos lėlių teatre, tiek Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre veikusios parodos. Įžengėme į dar vienerius metus – taip pat turtingus įvykių.

Tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“ vyksta kas dvejus metus. Donato Bielkausko nuotr.
Tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“ vyksta kas dvejus metus. Donato Bielkausko nuotr.

Vienas pagrindinių – gegužės 2–7 d. vyksiantis tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Vienintelis nuosekliai lėlių ir vizualaus teatro programą kas dvejus metus pristatantis festivalis Lietuvoje šiais metais kvies kūrėjus, dalyvius ir žiūrovus reflektuoti gravitacijos tema. Tiesioginė „gravitacijos“, kaip fizikinio reiškinio, reikšmė nusako masyvių materialių kūnų tarpusavio traukos sąveiką. Astronomijoje gravitaciniu centru vadinamas centras, kurio jėga traukia kokį nors kosminį kūną, pavyzdžiui, tas gravitacinis centras gali būti žvaigždė, galaktikos centras, planeta. Festivalyje bus keliami klausimai, apie ką sukasi šių dienų žmogus: pandemija, karas Ukrainoje ne vieną paskatino iš naujo permąstyti vertybes, įvertinti, pamatyti, apie ką iš tiesų viskas yra, kas žmogui svarbu, reikalinga.

„Taip pat bus žvelgiama ir į lėlių teatro kontekstą, tendencijas, analizuojamos grynųjų ir alternatyviųjų formų slinktys – kas šiuo metu yra lėlių teatro gravitacijos centre? Kas yra toji saulė, aplink kurią viskas sukasi, t. y. ką vis dar / dabar galime vadinti lėlių teatru? Ar šioje vis daugiau tarpdiscipliniškumo įgaunančioje vizualioje meno formoje dar galime apčiuopti žanrines ribas?“ – dalijasi festivalio direktorė Aušra Juknevičienė. Festivalio organizatoriai sieks pristatyti ir žiūrovus supažindinti su kuo įvairesniu lėlių teatro lauko raiškos aspektu: žiūrovai išvys tiek „grynojo“ lėlių teatro spektaklių pavyzdžius, tiek toliau nuo gravitacinio traukos centro esančius, nutolusius, o gal jau ir visai prie kito gravitacinio lauko priartėjusius, bet vis dar lėlių teatrui atstovaujančius spektaklius.

Lėlių spektaklis „Didysis sprogimas“. Donato Bielkausko nuotr.
Lėlių spektaklis „Didysis sprogimas“. Donato Bielkausko nuotr.

Kaip ir kasmet Klaipėdos lėlių teatre lauksime premjerų. Pirmoji šiais metais – balandžio mėnesį Motiejaus Ivanausko režisuojamo objektų spektaklio „Užusienis“ (darbinis pavadinimas) premjera, skirta 3–5 metų vaikams. „Visi turime erdvę, kurią pažįstame labiausiai, kurioje jaučiamės saugiai ir ramiai. Daugeliui tai yra namai – vieta, kurioje viskas pažįstama, suprantama, kurioje nėra už kampo tykančių netikėtumų, kurioje galioja seniai perprastos taisyklės. Tačiau peržengus namų slenkstį dažnai tenka atsidurti vietose, kuriose viskas yra nauja ir nepažįstama – tai gali kelti susidomėjimą, bet kartais ir išgąsdina. Žaidžiant su objektais bei kalba, spektaklyje pasakojama alegorinė istorija apie patekimą į nepažįstamą aplinką ir jos keliamus iššūkius bei netikėtus naujus atradimus, kurie plečia mūsų pasaulio suvokimą bei ragina nebijoti pažinti“, – būsimą spektaklį pristato spektaklio režisierius M. Ivanauskas.

Kita premjera – rudenį: režisierės Aušros Bakanaitės suaugusiesiems skirtas marionečių spektaklis teatro sceną išvys šių metų lapkritį. Spektaklis įkvėptas apmąstant ir pastebint kasdienius paprastų žmonių žygdarbius bei kaip juos darydami mokomės ir renkamės mylėti. Veiksmo centre – pagyvenusi pora, gijomis palaikomos gyvybės, jų būtas gyvenimas ir klausimas, ar tik didvyriai daro žygdarbius. Pagrindinis spektaklio simbolis – karvė, daugelyje kultūrų šventas gyvūnas, kolektyvinės atminties dalyvis, kasdien tyliai ir kantriai mums duodantis pieną, gyvybę.

Vienas iš Aušros Bakanaitės režisuojamo spektaklio kūrybinio proceso etapų apima ir kūrybinės komandos profesinį tobulėjimą: pati režisierė jau praėjusiais metais mėnesį stažavosi Vokietijoje pas marionečių meistrę Alice Gottschak. Stažuotės metu FAB-Theater įkūrėja, Štutgarto muzikos ir teatro akademijoje paskaitas skaitanti profesorė, marionečių konstrukcijų ir animavimo meistrė A. Gottschak dalijosi savo žiniomis apie marionečių gamybą ir marionečių teatro specifiką. Šių metų vasaros pabaigoje profesorė Klaipėdos lėlių teatre ves dviejų savaičių marionečių animavimo mokymus, kuriuose pirmąsias dienas galės dalyvauti ir visi norintieji susipažinti su šia lėlių teatro rūšimi. Ir tai – tik viena iš siūlomų Klaipėdos lėlių teatro galimybių mokytis ir tobulėti lėlių teatro srityje.

Šviesos ir materijų spektaklis „Tunelis“. Kristijono Lučinsko nuotr.
Šviesos ir materijų spektaklis „Tunelis“. Kristijono Lučinsko nuotr.

Klaipėdos lėlių teatras ir toliau kvies į profesionalams skirtas kūrybines dirbtuves, kurių šiais metais bus net keturios. Šiuose susitikimuose su Lietuvos ir užsienio kūrėjais mūsų šalies lėlininkai bei kiti šia meno sritimi besidomintys menininkai turės galimybę ne tik plėsti akiratį bei gilinti profesines žinias, bet ir megzti pažintis, kurios, tikimės, išaugs į apčiuopiamus kūrybinius rezultatus. Šį edukacijų ciklą vasario 22–24 d. pradės iš Izraelio kilusio, Berlyne gyvenančio ir kuriančio lėlininko Arielio Dorono dirbtuvės apie objektus – kaip užčiuopti juose istoriją ir charakterį, kaip juos valdyti bei režisuoti spektaklį. Į gegužės mėnesį vykstantį teatro organizuojamą tarptautinį festivalį „Materia Magica“ atvyks vienas iš festivalio meno tarybos narių, dramaturgas, šiuolaikinio lėlių teatro tyrinėtojas, Štutgarto ir Leipcigo universitetų dėstytojas Jonas Klinkenbergas, kuris dviejų dienų trukmės dirbtuvėse teatro kritikams pasakos apie lėlių teatro specifiką, vizualaus teatro analizės ir kritinio teksto rašymo principus. Dalyviai įgytus įgūdžius galės iš karto išbandyti rašydami apie festivalio programoje rodomus spektaklius.

Sezoną užbaigs birželio 5–9 d. vyksiančios garso menininko Simono Nekrošiaus dirbtuvės, o visų metų kūrybinių dirbtuvių programą vainikuos teatro menininkės, tyrinėtojos, lėlininkės, storyteller’ės iš Izraelio Naomi Yoeli dirbtuvės, vyksiančios spalio 16–20 d. „Apie Naomi sužinojau prieš daugiau nei penkerius metus. Pirmiausia teko pamatyti ne vieną jos spektaklį, o galiausiai susipažinome asmeniškai, ir ta pažintis man buvo tikra dovana. 2019 m. pasikvietėme Naomi vesti kūrybines dirbtuves Lietuvos nacionalinio dramos teatro rengiamame šiuolaikinės dramaturgijos festivalyje „Versmė“. Pamačiusi, kokią neįkainojamą patirtį ji suteikė tų dirbtuvių dalyviams, supratau, kad būtina su ja supažindinti ir Lietuvos lėlininkus. Šių dirbtuvių metu bus dirbama su konkrečia medžiaga. Labai tikiuosi, kad jos taps naujo spektaklio pradžia“, – sako teatro prodiuserė, viena iš edukacinių veiklų organizatorių Agnė Pulokaitė.

Virginijos Pajarskienės ir Gintarės Vaivadaitės-Valaišienės paroda „Tada, Dabar ir Šiandien“. Lėlių teatro archyvo nuotr.
Virginijos Pajarskienės ir Gintarės Vaivadaitės-Valaišienės paroda „Tada, Dabar ir Šiandien“.
Lėlių teatro archyvo nuotr.

Klaipėdos lėlių teatras ir šiais metais kvies žiūrovus į jau pamėgtus repertuarinius spektaklius, edukacijas, „Karakumų Asilėlio mokyklėlę“, vasarą – vaikų stovyklą. Labai svarbus įvykis laukia rugsėjį – teatras pakviestas į prestižinį tarptautinį lėlių teatro festivalį Šarlevilyje-Mezjere (Prancūzija). Kas dvejus metus vykstantis festivalis kaskart sulaukia didelio menininkų, kūrėjų, profesionalų ir mėgėjų lėlininkų bei žiūrovų iš viso pasaulio susidomėjimo. Klaipėdos lėlių teatras rodys lėlių spektaklį „Didysis sprogimas“.

Nuo sausio 14 d. iki kovo 5 d. Klaipėdos lėlių teatre veikia Virginijos Pajarskienės ir Gintarės Vaivadaitės-Valaišienės paroda „Tada, Dabar ir Šiandien“. Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre iki birželio 16 d. veikia interaktyvi Antano Dubros paroda „Dzotukės“, kviečianti šeimas, organizuotas mokinių ar auklėtinių grupes, draugų būrelius ir kiekvieną individualiai atrasti parodoje savo mėgstamą slaptavietę ir saugiai joje pabūti. O gal linksmai pažaisti slėpynių ir kartu patirti atradimo džiaugsmą.

Nauji metai – naujos galimybės. Džiaugiamės ir nekantriai laukiame visų Klaipėdos lėlių teatro organizuojamose veiklose. Kad kartu patirtume. Kad kartu būtume.

Iki pasimatymo Klaipėdos lėlių teatre!

REPERTUARAS

SAUSIS

21 d. 12 val. lėlių spektaklis DIDYSIS SPROGIMAS

22 d. 12 val. šešėlinių lėlių spektaklis SUDAUŽYTAS KIAUŠINIS

28 d. 12 val. PREMJERA! Šviesos ir materijų spektaklis TUNELIS

29 d. 12 val. PREMJERA! Šviesos ir materijų spektaklis TUNELIS

VASARIS

4 d. 12 val. miniatiūrų spektaklis ISTORIJOS IŠ „FLUXUS“ DĖŽUTĖS

5 d. 12 val. lėlių spektaklis DIDYSIS SPROGIMAS

11 d. 12 val. lėlių spektaklis KAD TAVE ŽĄSIS!

12 d. 10 val. ir 11.30 val. interaktyvus judesio ir objektų spektaklis kūdikiams BE GALO, BE KRAŠTO

18 d. 12 val. šviesos ir materijų spektaklis TUNELIS

19 d. 12 val. šviesos ir materijų spektaklis TUNELIS

KOVAS

4 d. 12 val. lėlių spektaklis NAMAI

5 d. 10 val. ir 11.30 val. interaktyvus judesio ir objektų spektaklis kūdikiams BE GALO, BE KRAŠTO

11 d. 12 val. lėlių spektaklis KAD TAVE ŽĄSIS!

12 d. 12 val. lėlių spektaklis NEPAPRASTA EDVARDO TIULEINO KELIONĖ

18 d. 12 val. šviesos ir materijų spektaklis TUNELIS

19 d. 12 val. miniatiūrų spektaklis ISTORIJOS IŠ „FLUXUS“ DĖŽUTĖS

25 d. 12 val.lėlių spektaklis DIDYSIS SPROGIMAS

26 d. 12 val. lėlių spektaklis RAUDONKEPURAITĖ

Bilietus platina www.bilietai.lt

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Parašykite komentarą