Klaipėdos jaunimo teatro penktasis sezonas – su trenksmu

Klaipėdos jaunimo teatras (KJT) pasitinka penktąjį savo sezoną. Kūrėjai į naują startą žengia su pirmojo monospektaklio premjera ir planuoja gausius ateities darbus. Išskirtinį KJT repertuarą jau įvertinusiems žiūrovams ir būsimiems teatro lankytojams žadami intriguojantys, daug naujovių atnešiantys metai.

Sauktiniai_Egle_Sabaliauskaite

KJT spektaklis “Šauktiniai”. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

2011 m. pradėję savo kelią nuo muzikinių ritminių spektaklių, paremtų kolektyviškumu, KJT vėliau orientavosi į lietuviškos dramaturgijos pastatymus, o praėjusiame sezone siekė išreikšti jaunų žmonių poziciją socialiai aktualiomis temomis. Teatro vadovas Valentinas Masalskis tikina, kad Klaipėdos jaunimo teatras ir jo kūrėjai pasikeitė ir subrendo naujiems darbams ir iššūkiams.

„Neretai sulaukdavome priekaištų, kad esame būrys studentų, naiviai mėginančių pažadinti kultūrinį miesto gyvenimą. Manau, kad dabartinio teatro kolektyvo ir jo nuveiktų darbų taip vertinti nebegalima. Šių kūrėjų savimonė jau kuris laikas yra profesionaliame lygmenyje, tad ta kryptymi ir ketiname dirbti toliau”, – mintimis dalijosi KJT vadovas.

Kūrybinio darbo netrūksta

Energingai startuojančiame sezone Klaipėdos jaunimo teatras planuoja žiūrovus pradžiuginti net penkiomis premjeromis. Viena jų kuriama su režisieriumi iš Prancūzijos Jean-Cyril Vadi – tai eksperimentinis spektaklis Černobylio tragedijos tema, kurio premjera numatoma jau lapkričio mėnesį. KJT tęsią ir savo ieškojimus kolektyviškai kurtoje dramaturgijoje – su jauna režisiere Živile Mičiulyte aktoriai nagrinėja manipuliacijos temą ir rašo naują pjesę, kurios premjera vyks po Naujųjų metų.

Pavasarį vėl bus organizuojamas festivalis „Jauno teatro dienos”, kuriame, kaip ir prieš metus, vyks aktorių ir režisierių kūrybinės dirbtuvės, be to, bus pristatomi naujausi lietuvių kūrėjų būsimų spektaklių eskizai. Šioje programoje bus pristatyta ir dar viena KJT premjera – moderniosios klasikos pastatymas „Įpročio jėga” pagal Thomas Bernhard pjesę, jį režisuos V. Masalskis. Teatro atstovai džiaugėsi, kad praeitame festivalyje išbandytas formatas jau prisideda prie KJT kūrybinių planų – tęsiamas bendradarbiavimas su renginyje dalyvavusiu režisieriumi iš Vilniaus Jonu Terteliu, kuris su klaipėdiečiais dirbs nuo Naujųjų metų.

Jau šią savaitę KJT kolektyvo laukia daugybė prasidedančio sezono darbų. Rugsėjo 29 d. klaipėdiečiai su spektakliu „Šauktiniai” pasirodys didžiausio Lietuvoje tarptautinio teatrų festivalio „Sirenos” programoje, 30 d. Varėnoje laukia praėjusių metų Dalios Tamulevičiūtės premijos laureato spektaklio „Akmuo vanduo geluonis” pasirodymas.

Jean_Cyril_Vadi_JTD_festivalis_Egle_Sabaliauskaite

Režisierius Jean-Cyril Vadi festivalyje “Jauno teatro dienos”. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

Pirmoji premjera – jau šią savaitę

Visgi šiuo metu svarbiausia sezono stotelė – monospektaklio „Kontrabosas” premjera. Spektaklį žiūrovai išvys jau spalio 1 d. netradicinėje kūrybinio inkubatoriaus „Kultūros fabrikas” erdvėje – rūsyje. „Kontrabosas” – tai tragikomiškas savimi, muzika ir pasauliu nusivylusio kontrabosisto monologas. Jame žiūrovui atskleidžiama mažo žmogaus drama – kaip susitaikyti su tuo, kad niekada neatliksi solo partijos, kad niekada nestovėsi pirmoje eilėje, kad savo paties gyvenime esi tik antraeilis veikėjas.

Iki premjeros likus mažiau negu savaitei pasikalbėjome su spektaklio kūrėjais – režisieriumi Valentinu Masalskiu ir pagrindinio vaidmens atlikėju aktoriumi Donatu Želviu.

Kaip repertuare atsirado ši pjesė, kodėl buvo nuspręsta dabar imtis šio darbo?

Valentinas Masalskis: Medžiaga spektakliui ateina tada, kai yra kas gali ją suvaidinti. Monospektaklį atlikti yra baisiai sunku: reikia labai kruopštaus darbo, begalinio atsidavimo, drąsos, reikia hipnotizuoti salę. Donatas „Kontrabosą” pradėjo repetuoti dar besimokydamas, tada tik pabandė padaryti mažą ištraukėlę, o šį pavasarį grįžom prie šios pjesės. Kadangi P. Süskind dramaturgija yra neišvaidinama, aktorius galės metų metus ieškoti vis kažko naujo joje ir pačiame savyje. Ši medžiaga augins Donatą kaip aktorių, pats galiu tą pasakyti iš savo patirties, todėl „Kontrabosas” yra reikalingas čia ir dabar.

Šią pjesę jau galime vadinti moderniąja klasika, tai yra pirmas tokios literatūros pastatymas KJT. Kaip manote, ar atėjo naujas dramaturgijos etapas šiam kolektyvui?

Valentinas Masalskis: Klaipėdos jaunimo teatras pradeda išlipti iš socialinės, mūsų pačių sukurtos dramaturgijos. Tiek iš kolektyvo, tiek iš publikos ateina noras užkabinti klasikinę medžiagą, norisi kitos kultūrinės ir estetinės švaros. Ankstesniuose pastatymuose neišvengdavome necenzūrinės leksikos, gatvės žargono, tačiau tokios išraiškos priemonės leido dar augančiam aktorių kolektyvui kalbėti apie tai, kas jiems rūpi, kalba, kuri skamba aplink mus. Tai buvo tam tikras periodas, tačiau dabar aktoriai jau ima išaugti tą rūbą ir nori apsivilkti kitą. Teatras evoliucionuoja kaip ir žmogus, kaip ir jo kūrėjai.

Kontrabosas_Egle_Sabaliauskaite1

Monospektaklio „Kontrabosas” režisierius Valentinas Masalskis ir pagrindinio vaidmens atlikėjas aktorius Donatas Želvys. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

Donatai, tai yra pirmas monospektaklis tiek Klaipėdos jaunimo teatrui, tiek tau pačiam. Ką naujo atradai dirbdamas vienas?

Donatas Želvys: Negalima sakyti, kad dirbau vienas, juk visą laiką dirbau kartu su režisieriumi. Bet jei kalbame apie sceną, aišku, yra milžiniškas skirtumas, daug visko reikėjo mokytis iš naujo. Visgi įdomiausia šiame darbe tai, kad jo metu įvyko mano tiek aktorinis, tiek dvasinis apsivalymas. Galbūt tai atsitiko, nes pirmą kartą taip artimai bendravau su Valentinu Masalskiu – ne kaip studentas su dėstytoju, bet kaip vyras su vyru. Kartu sprendėme daugybę problemų, kurios svarbios ir man, ir mano personažui. Būtent šį bendravimą ir apsivalymą laikau svarbiausiu atradimu.

Valentinas Masalskis: Kurdami mes ilgai kalbėjom, kaip padaryti, kad šis personažas prabiltų per Donato ir mūsų teatro prizmę. Daug frazių iš šios pjesės girdime savo aplinkoje: aš esu niekas, aš gyvenu dugne ir panašiai. Visa vaidyba turi turėt tavo žmogiškos patirties pagrindą, be jos nieko neįmanoma suvaidinti. Tą, manau, pajus ir žiūrovai, tikiuosi, jie patys atras savas paraleles, o šis spektaklis atspindės dabartinį Klaipėdos jaunimo teatro etapą ir veidą.

Monospektaklio „Kontrabosas” premjeros – spalio 1 d. 18 val. ir spalio 8 d. 19 val. kūrybinio inkubatoriaus „Kultūros fabrikas” rūsyje, Bangų g. 5A. Bilietai – tiketa.lt ir 1 valandą iki spektaklio renginio vietoje, daugiau informacijos Klaipėdos jaunimo teatro facebook paskyroje.

Klaipėdos jaunimo teatro informacija

Leave a Reply