Klaipėdos dramos teatre „Motušė Kuraž” virto „Mama Drąsa”

Sezono pabaigoje Klaipėdos dramos teatre numatytas svarbus įvykis – spektaklio „Mama Drąsa” premjera gegužės 30, 31 ir birželio 6, 7 dienomis festivalyje „TheATRIUM” Klaipėdos dramos teatro mažojoje salėje.

Mama_Drasa_KUB

Klaipėdos dramos teatro spektaklyje „Mama Drąsa“ pagrindinį – motušės Kuraž – vaidmenį kuria Darius Meškauskas (dešinėje), jos sūnaus Šveicerkaso – Donatas Švirėnas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Teatras džiaugiasi tarptautine broliškai dirbančia komanda: su mūsų teatro trupe darbuojasi režisierius Elmārs Seņkovs, dramaturgė Rasa Bugavičute-Pēce, scenografas Reinis Suhanovs ir kompozitorius Edgars Mākens; vaizdo projekcijas kuria Rimas Sakalauskas, režisieriaus asistentas Vaidas Jočys.

Latvių kūrėjų komanda kartu dirba ne pirmą kartą, o mūsų teatre jo vadovo Tomo Juočio pakviesti darbuojasi pirmąsyk. Elmars ir Reinis, iš Klaipėdos grįžę į Rygą (kur dabar dirba ir gyvena), iškart kibs į kitą darbą: jiems patikėta liepos 6 dieną Latvijos šimtmečiui skirtos šokių šventės, kurioje dalyvaus apie 20 tūkst. šokėjų, estetinis vaizdas ir režisūra.

Latvių režisierius Elmārs Seņkovs (g. 1984) 2014 m. gavo Latvijos geriausio metų režisieriaus apdovanojimą, o 2015 m. jo „Antigonė” pripažinta geriausiu „Metų mažos formos spektakliu”. Spektaklyje su Klaipėdos dramos teatro trupe Elmārs kalba apie pragarišką karo mechanizmą, kurį verčia suktis verslo interesai. Karas vyksta visada, jis tik atrodo „kažkur toli”. B. Brechtas pjesę „Motušė Kuraž ir jos vaikai” pradėjo rašyti 1938 m., kai fašistinė Vokietija ruošėsi karui; jos veiksmas nukelia į XVII amžių. Pasak dramaturgės Rasos Bugavičutes-Pēce, ir dabar Europoje vyksta karas, militaristinės jėgos kasdien demonstruoja savo galią, mes gyvename „šaltojoje karo zonoje”. Spektaklio kūrėjams labiausiai rūpi, kaip jauni žmonės ir jų artimieji šiandien žiūri į tarnybą kariuomenėje, kokia šiandien yra gyvybės kaina. Pasak režisieriaus, kai buvo ekskursijoje poligone, labiausiai jį nustebino, kad kariai noriai pasakoja apie tarnybą ir karių kasdienybę, tačiau niekas kariuomenėje nekalba apie karą. Režisierius ir dramaturgė nusprendė spektaklyje palikti nedaug originalaus pjesės teksto ir tik pagrindinius veikėjus, dėmesį sutelkti į karo temą apskritai, o gyvybės ir tikroviškumo spektakliui suteikia dokumentiniai veikėjų monologai – pasakojimai apie kariuomenėje tarnybą atliekančių karių gyvenimą.

B. Brechto Motušėje Kuraž dera žmogiškumas, verslumas ir apsukrumas, o karas – jos pragyvenimo šaltinis. Spektaklio vizualinė stilistika, pasak scenografo, įkvėpta tų karo vaizdų, kokius mes įpratę matyti: kariūnų nuotraukos, žuvusių žmonių vaizdai, karo scenos, o šalia – kokia nors spalvinga reklama ar įžymybių nuotraukos. Tad spektaklyje dera cirko, „lunaparko” estetika ir tikras karo siaubas, grėsmingi ginklų vaizdai. Spektaklyje daug žaidimo elementų, dialogo su žiūrovais akimirkų, itin svarbi gyvai atliekama muzika. Motušė Kuraž, kurią vaidina virtuoziškas Darius Meškauskas, tarsi koks senų laikų riteris nuolat lydima orkestrėlio, kuris jos pageidavimu gali sugroti tinkamą melodiją.

Pasak režisieriaus ir scenografo, dirbti su Klaipėdos teatro komanda jiems malonu ir nekilo sunkumų dėl tarpusavio supratimo: ir aktoriai, ir visa teatro komanda – atviri, noriai improvizuoja, siūlo idėjas, dalinasi jomis ir palaiko.

Spektaklio „Mama Drąsa” kūrėjai:

Režisierius Elmārs Seņkovs (Latvija)
Dramaturgė Rasa Bugavičute-Pēce
Scenografas Reinis Suhanovs (Latvija)
Kompozitorius Edgars Mākens (Latvija)
Vaizdo projekcijų autorius Rimas Sakalauskas
Režisieriaus asistentas Vaidas Jočys
Vaidina: Mama Drąsa – Darius Meškauskas, Eilifas – Karolis Maiskis, Katrina – Justina Vanžodytė, Šveicerkasas – Donatas Švirėnas, Viršila – Liudas Vyšniauskas, Ivetė – Renata Idzelytė, Kapelionas – Vaidas Jočys, Pulkininkas – Aurimas Pintulis, Verbuotojai – Jonas Baranauskas, Liudas Vyšniauskas, Kariai – Karolis Maiskis, Donatas Švirėnas, Liudas Vyšniauskas, Aurimas Pintulis, Mikalojus Urbonas, Jonas Viršilas, Jonas Baranauskas, Linas Lukošius, Marius Pažereckas.

Spektaklio trukmė – apie 1 val. 40 min., be pertraukos.

Klaipėdos dramos teatro informacija

Parašykite komentarą