Klaipėdos dramos teatre šiemet – keturios premjeros

Klaipėdos dramos teatre vykusioje spaudos konferencijoje teatro vadovas Tomas Juočys ir meno vadovas Gintaras Grajauskas pristatė 84-ąjį sezoną – kūrybinius planus iki Naujųjų metų.

spaudos_konferencija

Klaipėdos dramos teatro spaudos konferencijoje naująjį sezoną pristatė (iš kairės): Monika Saltonė, Gintaras Grajauskas, Tomas Juočys ir Akvilė Melkūnaitė. Kemel photography nuotr.

Teatro meno vadovas G. Grajauskas pasakojo apie jauno ir perspektyvaus Klaipėdos dramos teatro režisieriaus Mariaus Pažerecko ir lietuvių žiūrovų gerai žinomos latvių režisierės Maros Kimelės (į jos dviem Auksiniais scenos kryžiais apdovanotą spektaklį „Tėvas” bilietai išnyksta kaipmat) pasirinktas pjeses ir stebėjosi pasirinkimo sutapimu. Abu režisieriai stato prancūzų dramaturgo egzistencialisto Jeano Anouilh’o pjeses: Marius – „Euridikę”, o Mara – „Antigonę”. Tai tikras atsitiktinumas, mat jų pasirinkimas nebuvo derinamas. „Jie yra skirtingų kartų, skirtingos pasaulėžiūros režisieriai”, – sakė meno vadovas. Grįžta egzistencialistų teatro temos – žmonės ilgisi pjesių apie gyvenimo trapumą, nesuterštą tyrumą. Nors pjesės labai skirtingos, jas vienija dramaturgija, ištakos – graikų mitai. G. Grajauskas džiaugiasi, kad Mara Kimelė vėl dirba Klaipėdos dramos teatre: „Ji labai stipri režisierė. Galima sakyti, kad ji – Latvijos Nekrošius.”

Tomas Juočys pasakojo apie aktoriaus, pedagogo Dariaus Meškausko su Lietuvos muzikos akademijos studentais sukurto spektaklio „Kreditoriai” (pagal A. Strindbergą) perkėlimą iš Vilniaus Rusų dramos į Klaipėdos teatrą. Tai buvo diplominis darbas, tačiau spektaklis labai stiprus: „Lietuvoje įprasta, kad sukuri diplominį spektaklį ir netrukus turi mesti jį lauk, o mes bandysime būti donorai. Tai bus lyg savotiškas eksperimentas ir pati publika spręs, ar jis vertas gyvuoti”, – planais dalijosi teatro vadovas.

Klaipedos_dramos_teatro_sezonas

Kemel photography nuotr.

Gruodžio 5 ir 6 dienomis scenos šviesą išvys Oskaro Koršunovo režisuota lenkų dramaturgo Tadeuszo Słobodzianeko drama „Mūsų klasė”. Tai sukrečianti pjesė dešimčiai aktorių apie žydų genocidą: „Man ją skaitant baisu, kaip kiekvienas iš mūsų pasielgtų esant tam tikroms aplinkybėms. Tai vėl gali nutikti bet kur ir bet kada, ir pas mus”, – komentavo G. Grajauskas. O. Koršunovas ją jau statė Norvegijoje. Suprantama, spektaklis bus lyginamas su 2013 m. Auksiniais scenos kryžiais apdovanotu LNDT rež. Yanos Ross sukurtu spektakliu: „Oskaras tai supranta, toks buvo jo pasirinkimas. Mes darysime kitaip negu Yana Ross”, – citavo režisierių T. Juočys.

Teatras naująjį sezoną ketina tapti prieinamesnis įvairias negalias turintiems žmonėms: kviesti spektaklius, kuriuose vaidina žmonės su negalia, taip pat jiems adaptuoti savo repertuaro spektaklius, pasitelkiant garsinį vaizdavimą – silpnaregiams ir akliesiems, pasitelkiant titrus – kurtiesiems. Pasak T. Juočio, teatras stengsis tai daryti sistemingiau, nuosekliau, bendradarbiaudamas su neįgaliųjų asociacijomis. Tokia Klaipėdos dramos – kaip miesto teatro – misija. Pradžiai bendradarbiaudamas su A. Mickiewicziaus institutu Varšuvoje ketina atsivežti lenkų „Nowy Teatr” sukurtą spektaklį, kuriame vaidina kurtieji iš skirtingų šalių.

Artimiausi su užsieniu susiję teatro planai – E. Nekrošiaus ir S. Šaltenio spektaklio „Kalės vaikai” gastrolės Sankt Peterburge, festivalyje „Baltijskij dom”, ir Maskvoje, V. Majakovskio teatre.

Klaipedos_dramos_teatras_Antigone

Maros Kimelės spektaklio „Antigonė“ (pagal J. Anouilh’o pjesę) repeticija. Vaidmenis kuria aktoriai Darius Meškauskas ir Fausta Semionovaitė. Spektaklio premjera – spalio 5, 6 d. Kemel photography nuotr.

Kalbėdami apie kitų metų planus, vadovai kol kas minėjo du kūrėjus, statysiančius spektaklius Klaipėdoje: laukiamas žiūrovams pažįstamas latvis Elmars Senkovs, 2018 m. Auksiniu scenos kryžiumi apdovanoto spektaklio „Mama Drąsa” režisierius, ir lenkų režisierė Agata Duda-Gracz, 2018 m. festivalyje TheATRIUM pristačiusi spektaklį „Ponia bus patenkinta, arba Veikalas apie paskutines vestuves Kamyko kaime”.

Šiuo metu Klaipėdos dramos teatre veikia fotografo A. Ostrianicos paroda „Personažai”, kurioje pristatomi aktorių portretai. Teatras ir ateityje ketina kviesti savo erdvėse darbus eksponuoti menininkus, susijusius su teatru: scenografus, kostiumų dailininkus, fotografus.

Dar viena naujovė – spektaklių laukiantys žiūrovai teatro fojė nuo šiol galės parašyti atvirlaiškius mėgstamiems aktoriams ir teatro kūrėjams – „teatro paštas” kaipmat juos pristatys adresatams.

Klaipėdos dramos teatro informacija

Leave a Reply