Klaipėdoje – pirmoji lietuviško lėlių teatro vitrina

2018 m. rugsėjo 20–23 dienomis Klaipėdoje pirmą kartą vyks Lėlių teatro festivalis-vitrina „Materia magica LT”. Vitrina (angl. showcase) – tai galimybė užsienio teatro ekspertams susipažinti su įdomiausiais lietuvių lėlininkų darbais.

Vilniaus_teatras_Lele_Smelio_zmogus_rez_Gintare_Radvilaviciute_foto_D_Matvejevas

Vilniaus teatro „Lėlė” spektaklis „Smėlio žmogus”, rež. Gintarė Radvilavičiūtė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

„Materia magica” – Klaipėdos lėlių teatro festivalis, pradėtas organizuoti dar 1997 m. ir vadintas „Karakumų asilėlio” vardu. Kas dvejus metus vykęs tarptautinis festivalis praėjusiais metais pakeitė savo pavadinimą, dar labiau išaugo ir dar aistringiau žiūrovus vedė į vizualų ir daugiaformį lėlių teatro pasaulį. Šiemet, Lietuvai švenčiant valstybės atkūrimo šimtmetį, Klaipėdos lėlių teatras pristato atskirą projektą – „Materia magica LT”. Tai pirmoji nacionalinė lėlių teatro vitrina, kurios metu į lietuviškojo teatro programą bus kviečiami Klaipėdos gyventojai ir miesto svečiai, taip pat prodiuseriai, tarptautinių festivalių programų sudarytojai, kultūros vadybininkai, teatro tyrinėtojai iš Vokietijos, Izraelio, Kroatijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Kinijos, Šveicarijos, Turkijos, Estijos ir Latvijos. Festivalio metu bus sudarytos sąlygos megztis naujoms pažintims, partnerystei ir, žinoma, bus pristatyta lietuviškoji lėlių teatro panorama. Užsienio svečiai festivalyje turės galimybę ne tik pažinti lietuviško lėlių teatro lauką, bet ir susipažinti su lietuvių lėlininkais iš arčiau, pakalbėti apie galimybes vykdyti bendrus kūrybinius projektus. Lietuviškosios vitrinos organizatoriai viliasi, kad šis festivalis taps tramplinu Lietuvos lėlininkų darbams tapti dažnesniais tarptautinių festivalių svečiais, inicijuos tarptautines koprodukcijas, paskatins lėlių teatro kūrėjų apytaką ne tik Europos, bet ir viso pasaulio mastu.

Anot festivalio organizatorių, „nuo 1997 m. rengdami tarptautinį festivalį, pastebėjome ne tik didelį Lietuvos teatralų susidomėjimą kolegų iš užsienio darbais, bet ir pastarųjų norą sužinoti, pamatyti, koks lėlių teatras kuriamas mūsų šalyje. Seniai kirbėjo noras, netgi būtinybė, surengti šią vitriną ir atverti Lietuvos lėlių teatro sienas į pasaulį: užsienio šalių ekspertams, kūrėjams ir prodiuseriams pristatyti lietuviškąjį lėlių teatrą, parodyti jo įvairovę, taip pat paskatinti lietuvių kūrėjus megzti aktyvius kūrybinius ryšius su lėlių teatro menininkais iš kitų šalių, sudarant sąlygas susitikimams ir pažintims, kurios galėtų peraugti į ilgalaikį bendradarbiavimą”.

Nepaprasta_Edvardo_Tiuleino_kelione

Klaipėdos lėlių teatro spektaklis „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė”, rež. Gintarė Radvilavičiūtė. Organizatorių archyvo nuotr.

Kaip ir tarptautinis „Materia magica” festivalis, lietuviškasis bus organizuojamas kas dvejus metus; siekiama, kad 2021 m. šie du atskiri festivaliai su atskiromis programomis susijungtų į vieną ir būtų galimybė pristatyti tiek tarptautinio lėlių teatro programą, tiek lietuvišką vitriną.

Šių metų festivalyje bus parodyta dvylika lietuvių kūrėjų spektaklių. „Materia magica LT” rugsėjo 20 d. startuos Vilniuje su spektakliu „Smėlio žmogus”, pelniusiu Auksinį scenos kryžių už geriausią lėlių ir objektų spektaklį. Nuo rugsėjo 21 d. festivalis kelsis į Klaipėdą, kur bus parodyta vienuolika Lietuvoje įvertintų ir apdovanotų pasirodymų. Vilniaus teatras „Lėlė” pristatys spektaklį pagal lietuvių liaudies pasakas „Aukso obelėlė, vyno šulinėlis”, Trupė 459 rodys teatrinę instaliaciją „Meile, don’t stop”, Kauno valstybinis lėlių teatras – spektaklį „Molinis sapnas”. Festivalyje matysime ir Stalo teatro iš Vilniaus kurtą spektaklį „Kas pasauly g(a)ražiausia?”, nepriklausomos trupės „Psilikono teatras” spektaklį, šeimos teatrų – „Lino lėlės”, lėlių teatro „Nykštukas”, klounų studijos „Dulidu” – pasirodymus. Panevėžio lėlių vežimo teatras žiūrovus nuves į „Sniego karalienės” pasaulį pagal Hanso Kristiano Anderseno pasakos motyvus. Lietuvių liaudies legendomis, mitologijos elementais ir mitais grįstą bei inspiruotą kūrinį pristatys Pojūčių teatras. Na, o festivalį organizuojantis Klaipėdos lėlių teatras apie tai, kaip svarbu mylėti, papasakos spektaklyje „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė”.

????????

Trupės 459 spektaklis „Meile, dont stop”. Organizatorių archyvo nuotr.

Taip pat festivalio metu vyks diskusijos, pokalbiai su festivalio dalyviais, teatro kritikais iš užsienio ir Lietuvos. Rugsėjo 23 d. numatyti individualūs menininkų ir prodiuserių susitikimai, kurių metu kūrėjai užsienio teatralams turės galimybę pristatyti savo kūrybą, darbus arba dar tik numatomus projektus. Šiuose susitikimuose ir pokalbiuose galės dalyvauti ne tik teatrų atstovai, bet ir individualūs menininkai, pavyzdžiui, savarankiškai gaminantys lėles, kuriantys animaciją ar scenografiją.

Festivalyje bus rengiamos ir kūrybinės dirbtuvės lėlių teatro profesionalams – šiemet tradiciją pradės Gérardas Schiphorstas ir Marije van der Sande iš „TAMTAM objektentheater” (Olandija) bei Zvi Saharas iš „Puppet Cinema” (Izraelis). Tikimasi, kad dirbtuvės suteiks kūrybinį impulsą norintiems eksperimentuoti, kuriantiems vizualųjį, objektų teatrą.

Jau visai netrukus klaipėdiečiai ir miesto svečiai turės unikalią galimybę vieno festivalio metu pamatyti, koks platus, įdomus ir įvairus yra lietuviško lėlių teatro kūrybinis laukas. Organizatoriai spektakliuose laukia ne tik mažųjų teatro gerbėjų – maloniai kviečiami ir suaugusieji. Šis festivalis – puiki galimybė įsitikinti, kad lėlės gali būti įdomios ne tik vaikams. Magiška festivalio materija bus patraukli visiems!

FESTIVALIO PROGRAMA

Rugsėjo 20 d.

18.30 val. Vilniaus teatras LĖLĖ, „Smėlio žmogus” (rež. Gintarė Radvilavičiūtė). Lietuvos rusų dramos teatras (Vilnius).

Rugsėjo 21 d.

11.00 val. Panevėžio lėlių vežimo teatras, „Sniego karalienė” (rež. Vitalijus Mazūras). Klaipėdos dramos teatras, Mažoji salė.
12.00 val. Stalo teatras (Vilnius), „Kas pasauly g(a)ražiausia” (rež. Saulė Degutytė). Klaipėdos dramos teatras, Kamerinė salė.
16.00–20.00 val. Trupė 459, „Meile, dont stop”. Klaipėdos dramos teatras, Kamerinė salė (spektaklis vienam žiūrovui, trukmė – 40 min.).
18.00 val. Psilikono teatras, „Plaukuota burna” (rež. Auksė Petrulienė, Darius Petrulis). Klaipėdos kultūros fabrikas, Daugiafunkcė salė.
20.00 val. Festivalio klubas. Atidarymo koncertas. Klubas „Raketa”.

Rugsėjo 22 d.

11.30 val. Kauno valstybinis lėlių teatras, „Molinis sapnas” (rež. A. Žiurauskas). Klaipėdos kultūros fabrikas, Daugiafunkcė salė.
14.00 val. Klaipėdos lėlių teatras, „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė” (rež. Gintarė Radvilavičiūtė). Klaipėdos lėlių teatras.
16.00 val. Vilniaus teatras LĖLĖ, „Aukso obelėlė, vyno šulinėlis” (rež. Rimas Drežis). Klaipėdos dramos teatras, Mažoji salė.
18.00 val. Pojūčių teatras, „Akmuo, vanduo, geluonis” (rež. Karolina Žernytė). Klaipėdos kultūros fabrikas, Daugiafunkcė salė.
20.00 val. Diskusijų vakaras. Klaipėdos kultūros fabrikas.

Rugsėjo 23 d.

9.30–11.30 val. Individualūs menininkų ir prodiuserių susitikimai. Klaipėdos kultūros fabrikas.
12.00 val. Šeimos teatras LINO LĖLĖS, „Apie orlaivius ir Aleksandrą” (rež. Linas Zubė). Klaipėdos dramos teatras, Kamerinė salė.
14.30 val. Klounų studija DULIDU, „Nojaus laivas” (rež. Kamilė Kondrotaitė). Klaipėdos dramos teatras, Mažoji salė.
16.00 val. NYKŠTUKO lėlių teatras, „Gaidelis – saulės valdovas” (rež. Darius Armanavičius). Klaipėdos lėlių teatras.

Festivalio vietos:
Lietuvos rusų dramos teatras, J. Basanavičiaus g. 13, Vilnius
Klaipėdos lėlių teatras, Turgaus g. 9, Klaipėda
Klaipėdos dramos teatras, Turgaus g. 2, Klaipėda
Klaipėdos kultūros fabrikas, Bangų g. 5A, Klaipėda

Sekite naujienas! Daugiau informacijos – www.materiamagica.lt

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Parašykite komentarą