Jauno teatro dienos: eskizų konkursas apšildys teatro sezoną

Festivalis „Jauno teatro dienos“ devintą kartą kviečia įvairių profesijų teatro profesionalus į kūrybines dirbtuves Klaipėdoje. Pandemijos sujauktas teatro sezoniškumas jau antrą kartą priverčia festivalį organizuoti vasarą. Vis dėlto 2021 m. rugpjūčio 16–21 dienomis uostamiestyje vyksiantis renginys atranda savų šios situacijos pranašumų – kūrybinga, spontaniška ir intensyvi savaitė „Jauno teatro dienose“ (JTD) – tai kūrėjų ir žiūrovų apšilimas prieš pagrindinį teatro sezoną.

Eglės Sabaliauskaitės nuotr.
Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

Festivalinio mini spektaklio virsmas repertuariniu KJT pastatymu

„Jauno teatro dienos” pradėjo savo kelią kaip teatro trupių forumas, kuriame rodydami spektaklius kolektyvai galėjo keistis kūryba ir patirtimis. Nuo 2016 m. pagrindinis festivalio akcentas buvo suteiktas teatro profesionalų dirbtuvėms, kurių metu iš režisierių, aktorių, dramaturgų, scenografų sudarytos komandos kurdavo trumpus pasirodymus ir pristatydavo juos viešose erdvėse. Per penkerius tokių dirbtuvių metus buvo sukurti 78 pasirodymai, nuolat stebinę festivalio dalyvius ir žiūrovus netikėtomis formomis ir turiniu.

Klaipėdos jaunimo teatro (KJT) direktorius Tomas Jankauskas sako, kad tokia sukurtos produkcijos gausa ir unikalus turinys privertė imtis esminės šių metų festivalio naujovės – įsipareigojimo tęsti vieną iš renginyje sukurtų eskizų ir paversti jį repertuariniu KJT spektakliu.

„Festivalyje užmegzti kontaktai visada turėjo reikšmingos įtakos mūsų repertuarui – su renginyje sutiktais kūrėjais esame pastatę ne vieną spektaklį. Vis dėlto festivalio ir jo dalyvių branda privertė susimąstyti apie tai, kad dalis čia per kelias dienas sukuriamų eskizų turi didelį potencialą tapti originaliais pastatymais. Tad šiemet keliame sau tikslą vieną iš eskizų paversti spektakliu, išlaikant kuo didesnę dalį festivalyje prie jo dirbusios komandos. Šių metų programa tampa savotišku konkursu – geriausiai pasirodžiusi grupė turės galimybę savo darbą tęsti mūsų teatre 2022 metais”, – apie naujus akcentus JTD programoje pasakojo T. Jankauskas.

Atranka į „Jauno teatro dienų“ dirbtuves internete vyksta iki liepos 11 dienos, joje kviečiami dalyvauti profesionalūs aktoriai, režisieriai, dramaturgai, scenografai ir kompozitoriai. Viena iš atrankoje dalyvavusių kūrėjų pagrindu sudarytų grupių taps JTD eskizų konkurso nugalėtoja ir tęs darbą Klaipėdoje 2022-aisiais metais.

Edukacinė renginio pusė kviečia kelti kvalifikaciją

Festivalis JTD šiemet išgyveno ir daugiau pokyčių – buvo sukurta speciali edukacinė renginio dalis. Gegužės mėnesį surengtos kvalifikacijos kėlimo dirbtuvės profesionaliems aktoriams „JTD Impro“. Dirbtuves vedė režisierius, vienintelio Lietuvoje improvizacijos teatro „Kitas kampas“ meno vadovas Kirilas Glušajevas, su kuriuo pažintis buvo užmegzta ankstesnio festivalio metu.

Eglės Sabaliauskaitės nuotr.
Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

Viena iš „Jauno teatro dienų“ organizatorių ir „JTD impro“ dalyvavusių aktorių Justina Burakaitė sako, kad pagaliau festivalis turės tvirtą edukacinę pusę, kuri ne tik leidžia susipažinti tarpusavyje, bet ir skatina profesiškai tobulėti.

„Festivalio metu dažnai išgirsdavome dalyvių poreikį edukacijai, norą išmokti ką nors naujo, išbandyti nepažįstamas praktikas. Man, kaip dalyvei, improvizacijos dirbtuvės suteikė progą prisiliesti prie naujų užduočių, išlipti iš savo komforto zonos, patirti daug adrenalino ir gerai praleisti laiką. Jaučiu, kad improvizacija praplėtė mano, kaip aktorės, akiratį, o kaip „Jauno teatro dienų“ organizatorė galiu pažadėti, kad edukacinės dirbtuvės taps tradicine festivalio dalimi, kuri kvies domėtis teatru iš įvairių perspektyvų“, – mintimis dalinosi J. Burakaitė.

JTD komandiruotė į Kauną ir santykis su publika

Nors „Jauno teatro dienos“ didelį dėmesį skiria teatro profesionalams, tačiau renginio organizatoriai nepamiršta ir žiūrovų. Jau devynerius metus teatro gerbėjai Klaipėdoje turi galimybę stebėti JTD eskizus nemokamose peržiūrose. Nuolat keičiama festivalio tema, tobulėjantis formatas, skirtingos miesto erdvės, kūrėjų ir stebėtojų diskusijos sukuria malonią renginio kaitą, kuri išlaiko žiūrovų susidomėjimą ir pritraukia naujas auditorijas.

Šią vasarą festivalis peržengs uostamiesčio ribas ir pasieks šiuolaikinio scenos meno publiką Kaune. Rugpjūčio 18 d. trijų JTD grupių pasirodymai vyks Kauno viešoje erdvėje ir taps Laikinojoje sostinėje rengiamo menų festivalio „Contempo“ dalimi.

Likę „Jauno teatro dienų“ renginiai vyks Klaipėdoje: rugpjūčio 17 ir 20 dienomis JTD pasirodymai vyks Klaipėdos vasaros estradoje ir erdvėse prie Senosios perkėlos, o rugpjūčio 21 dieną Klaipėdos „Kultūros fabrike“ bus parodytas trijų dalių teatro seansas-spektaklis, kurį visą savaitę kurs trys skirtingos grupės.

Daugiau informacijos apie festivalį „Jauno teatro dienos“ ir kūrybinių dirbtuvių dalyvių atranką galima rasti www.jtd.lt ir Facebook paskyroje „Jauno teatro dienos“.

Renginys iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Klaipėdos miesto savivaldybės.

Klaipėdos jaunimo teatro informacija

Leave a Reply