Į Žvejų rūmus kviečia dvyliktoji teatro „Jaunatis”

Į Klaipėdos Žvejų rūmus vėl kviečia „Jaunatis”. Dvyliktus metus kiekvieną vasarį klaipėdiečiai gali pamatyti naujausius šalies teatrų pastatymus vaikams ir (ne tik) jaunimui. Šiemetinėje programoje – septyni Vilniaus, Šiaulių ir Klaipėdos teatro kūrėjų spektakliai, kurių dauguma – tai premjeros uostamiestyje. Tradiciškai dieniniai spektakliai skirti vaikams ir šeimoms, o vakariniai – vyresniems žiūrovams.

Naujienos iš sostinės

Trijulis_LNDT

Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Trijulis aukštyn kojom”, rež. Giedrė Kriaučionytė. Organizatorių archyvo nuotr.

„Jaunatis” startuos vasario 3 dieną naujausiu Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektakliu „Trijulis aukštyn kojom”. Šios šiuolaikinės pjesės vaikams autorius – vokietis Carsten’as Brandau, dar vadinamas „Beckett’u vaikams”, savo kūriniui užrašė paantraštę: „Gabalėlis teatro VISIEMS nuo 4 metų”… Tad spektaklį bus įdomu žiūrėti tiek vaikams, tiek suaugusiems. Pjesę paversti „gabalėliu teatro” ėmėsi jaunų menininkų komanda. „Trijulis aukštyn kojom” moko priimti kitokį, kitaip mąstantį, kitaip į pasaulį žvelgiantį, bet draugauti norintį žmogų. „Kaip lengvai ir kiek daug susikuriame taisyklių, kurios taip smarkiai mus atitolina nuo savęs, nuo to, kas esame iš tikrųjų. Mat žmogus yra daug labiau chaosas nei tvarka ar sistema. Žmogus savo prigimtimi daug labiau primena danguje sumišai švilpaujantį paukštį nei apibrėžtą matematinę sistemą”, – sako spektaklio režisierė Giedrė Kriaučionytė. Laisvai ir komiškai žaidžiant žodžiais, erdve, lingvistiniais pasikartojimais ir skaičių seka kuriamas švelniai ironiškas ir kartu beckettiškai absurdiškas pasakojimas apie pačius esmingiausius dalykus: kas aš, kas tu ir kaip mes galime sugyventi drauge? Spektaklyje vaidina aktoriai Marius Čižauskas, Jovita Jankelaitytė ir Kirilas Glušajevas.

Trepse_Daivos_Morozovos_nuotr

Bardų LT miuziklas „Pabėgimas iš Trepsės namų“, rež. Andrius Kaniava. Daivos Morozovos nuotr.

Sėkmingai kelią į žiūrovų širdis skinasi naujas Andriaus Kaniavos miuziklas šeimoms pagal J. Avyžiaus apysaką „Pabėgimas iš Trepsės namų”, kurį pristato Bardai LT. Užpernai sukako lygiai 50 metų, kai buvo išleista J. Avyžiaus apysaka „Aštuonetas iš Trepsės namų”. Trepsės istorija keliauja iš kartos į kartą, o knyga įrašyta į reikšmingiausių Lietuvos knygų vaikams trisdešimtuką. „Mūsų spektaklis apie tai, ko siekiame kiekvienas: būti trokštamam, mylimam ir reikalingam. Jis, kaip bet koks pabėgimas, susijęs su rizika, nuotykiais ir nenuspėjama pabaiga. Mergaitės Trepsės istorija nepalieka abejingų – tokių istorijų pilna mūsų kasdienybė. Trepsės gyveno prieš penkiasdešimt metų, gyvena ir dabar. Užtenka joms treptelėti koja ir tėveliai pasirengę pildyti visus jų norus”, – sako miuziklo režisierius, libreto ir muzikos autorius A. Kaniava. Spektaklyje vaidmenis kuria populiarūs bei puikiai dainuojantys aktoriai Aistė Lasytė, Darius Auželis, Valentinas Krulikovskis, Marija Korenkaitė, Vaidotas Žitkus, Aleksandra Metalnikova ir Agnė Kaktaitė.

Dar daugiau lietuviškos klasikos

Grybu_karas

Keistuolių teatro muzikinis spektaklis „Grybų karas ir taika”, rež. Aidas Giniotis. Organizatorių archyvo nuotr.

Nemarusis Justino Marcinkevičiaus „Grybų karas” (1958 m.) yra pelnytai gavęs „kultinio” kūrinio vaikams vardą. „Neįmanoma net įsivaizduoti, kiek Lietuvos žmonių vaikystėje yra kopę į sceną tam, kad joje pavirstų baravyku pulkaunyku, jo žmona paliepe ar kazlėku. O gal dar kuo nors – šalia karui besirengiančių grybų ošiančiu medžiu ar strakaliojančiu zuikiu. (…) „Grybų karas” be jo autoriaus noro ar prašymų pats savaime pasiprašė būti vaidinamas. Jis vaidinamas ir dabar – kuo keisčiausiai, įvairiausiai interpretuojamas. Tartum priklausytų ne autoriui, tartum būtų atsiradęs pats sau” (G. Adomaitytė. „Lietuvos rytas”, 2015-12-17).

Keistuolių teatras savo „Grybų karo” versiją pateikia Aido Giniočio režisuotame muzikiniame spektaklyje „Grybų karas ir taika”. Ar tikrai gresia karas ir pasaulio pabaiga? Kodėl grybai nesusitaiko su pasaulio tvarka? Kas išties nutiko Grybų respublikoje po pirmųjų „demokratinių” rinkimų? Kodėl prezidentas Baravykas tapo diktatoriumi? Į šiuos ir kitus klausimus drauge pajuokaudami ir padainuodami ieškos atsakymo vaikai ir Keistuolių teatro aktoriai Dalius Skamarakas, Darius Auželis, Judita Urnikytė, Eimantas Bareikis, Vesta Šumilovaitė ir Giedrius Kiela.

Tamosius_Bekepuris_foto_D_Matvejev

Teatro „cezario grupė” muzikinis spektaklis „Tamošius Bekepuris“, rež. Cezaris Graužinis. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Bene pirmą kartą profesionalioje teatro scenoje prieš kelis metus atgimė lietuvių literatūros klasiko Kazio Binkio poema „Tamošius Bekepuris”. Kiek nepelnytai primirštas kūrinys naujai nuskambėjo teatro „cezario grupė” muzikiniame spektaklyje, kuriame kartu su aktoriais dalyvauja ansamblis „Sutemų raudos”. Režisierius Cezaris Graužinis savo darbą priskiria „tautinės pankoratorijos” žanrui. Spektaklyje apstu skanių dialogų, komiškų siužeto posūkių bei gyvenimiškos išminties. Gyvai atliekama muzika tiesiog užburia vaidinimo veikėjus, mėginančius išsipainioti iš painios painiavos. Visą pluoštą poemos veikėjų įkūnija trys aktoriai: Brigita Arsobaitė vaidina moteris ir merginas, Paulius Čižinauskas lenda į Tamošiaus kailinius, o „Auksinio scenos kryžiaus” laureatė Vilma Raubaitė imasi vyriškų vaidmenų. Groja Ieva Baranauskaitė, Pranas Germanavičius ir Stasys Šalaševičius.

Tokie – vieninteliai

Budrugana_Obuoliu_pasakos

Teatro „Budrugana Lietuva” spektaklis “Obuolių pasakos”, rež. Justas Tertelis. Organizatorių archyvo nuotr.

Jauniausias Lietuvoje profesionalus teatras „Budrugana Lietuva” oficialiai įkurtas 2017 m. gegužę. Rašytojo, režisieriaus Vytauto V. Landsbergio Klaipėdos universitete surinkta aktorių trupė buvo išvykusi dvejiems metams į Gruziją mokytis rankų šešėlių teatro meno. Šiame teatre naudojamos tik rankos, kuriomis kuriami personažai ir pasakojamos istorijos. Tai yra unikali teatro technika, gyvuojanti vieninteliame pasaulyje rankų šešėlių teatre „Budrugana Gagra” (įkūrėjas – žymus kino ir teatro aktorius prof. Gela Kandelaki).

„Jaunatyje” pernai matėme „Budrugana Lietuva” debiutinį spektaklį „Keturi metų laikai”. Šiemet teatras parodys antrąjį savo vaidinimą „Obuolių pasakos”. Tai Justo Tertelio sukurtas ir režisuotas žaidybinis spektaklis visai šeimai apie jaunų obuoliukų gyvenimo istoriją, iššūkius ir gebėjimą išsaugoti draugiškus santykius net ir pačiose sudėtingiausiose situacijose. Spektaklis kviečia pasinerti į stebuklingą pasakų, garsų ir šešėlių teatro pasaulį, kuriame obuoliai ne tik keliaus, žais su vaikais, bet ir papasakos dramatišką savo likimo istoriją ir primins, kad gyvenime, kaip ir gamtoje, niekas niekada nesibaigia, tik keičia savo formą. „Obuolių pasakas” seks aktoriai Eglė Agota Matulytė, Adelina Skalandytė, Giedrė Kederytė, Rokas Petrauskas, Domas Šiaulytis, Jaunius Balčiūnas ir Martynas Tomas Gucevičius.

Su ženklu N 14

Pamiselis_foto_D_Matvejev

OKT / Vilniaus miesto teatro monospektaklis „Pamišėlis”, rež. Oskaras Koršunovas. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Ukrainiečių klasiko Nikolajaus Gogolio apysaka „Pamišėlio užrašai” – itin populiarus kūrinys, ne kartą atgijęs ir Lietuvos teatrų scenose. Popryščiną yra vaidinę Valentinas Masalskis, Dainius Kazlauskas, Vainius Sodeika ir kiti aktoriai. Kaip žemiausios kastos tarnautojas, rodos, net nepastebimas žmogus staiga gali tapti visa griaunančia, pavojinga visuomenei jėga? Atsakymo į šį klausimą šįkart ieško režisierius Oskaras Koršunovas kartu su aktoriumi Eimantu Pakalka OKT / Vilniaus miesto teatre sukurtame monospektaklyje „Pamišėlis”.

„Tai pranašiška apysaka, kalbant apie pačią fašizmo genezę, gimstančią iš tvarkos ir teisingumo, besimezgantį jų perversiškumą, privedantį iki didybės manijos, noro pertvarkyti pasaulį, galiausiai – iki visiško išprotėjimo. (…) Dabar visas pasaulis akivaizdžiai puritoniškėja, viskas norminama, pradedant Briuselio, baigiant Maskvos įtaka. Mūsų politinėje erdvėje normalumas virsta perversiškais sprendimais, paremtais įtarumu. Visa antialkoholinė kampanija Lietuvoje akivaizdžiai parodo, iki ko galime prieiti. Ir tai jau nebe juokinga”, – teigia O. Koršunovas.

O. Koršunovo „Pamišėlis” pernai triumfavo tarptautiniame kamerinių teatrų festivalyje „Andriyivsky Fest” Kijeve, pelnęs tris apdovanojimus (geriausias spektaklis, geriausias vaidmuo, publikos prizas).

dumblas_Sauliaus_Jankausko_nuotr

Šiaulių dramos teatro spektaklis „Dumblas”, rež. Aaron Kahn (JAV) ir Goda Palekaitė. Sauliaus Jankausko nuotr.

„Jaunaties” finiše matysime Šiaulių dramos teatro (kooprodukcija su VšĮ „Rather Than Happiness”) spektaklį pagal garsios iš Kubos kilusios amerikiečių autorės Maria Irene Fornes tragediją „Dumblas”. Paprasta, grubia kalba parašytoje pjesėje vaizduojama kakofoniškai destruktyvi neraštingų veikėjų kasdienybė. Trijų kardinaliai skirtingų mąstymo trajektorijų konfliktas, jų negebėjimas sugyventi bei empatijos nebuvimas neišvengiamai baigiasi tragedija.

Spektaklio sumanytojai ir režisieriai – Goda Palekaitė ir Aaronas Kahnas (JAV) – žiūrovams siūlo įsimintiną atmosferinį reginį ir naujus teatrinius pojūčius neįprastoje erdvėje. Žiūrovai sėdės Žvejų rūmų Didžiosios salės scenoje. Režisieriai į kūrybinę komandą pakvietė žinomą perkusininką Gintautą Gascevičių, kuris įvairiais objektais gyvai įgarsina visą spektaklio vyksmą. 2018 m. aktoriai M. Šaltytė ir A. Venckus apdovanoti Šiaulių miesto savivaldybės premija už šiame spektaklyje atliktus pagrindinius vaidmenis.

FESTIVALIO „JAUNATIS 2019″ PROGRAMA

Vasario 3 d. (sekmadienis) 12 val. Didžioji salė
Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Carsten Brandau. „TRIJULIS AUKŠTYN KOJOM”
Spektaklis 4–7 metų vaikams
Režisierė Giedrė Kriaučionytė

Vasario 6 d. (trečiadienis) 11 val. Didžioji salė
Keistuolių teatras
,,GRYBŲ KARAS IR TAIKA”
Muzikinis spektaklis vaikams nuo 4 metų pagal Justiną Marcinkevičių
Režisierius, libreto ir muzikos autorius Aidas Giniotis

Vasario 9 d. (šeštadienis) 12 val. Teatro salė
Rankų šešėlių teatras „Budrugana Lietuva”
„OBUOLIŲ PASAKOS”
Spektaklis-žaidimas visai šeimai
Režisierius ir dramaturgas Justas Tertelis

Vasario 9 d. (šeštadienis) 17 val. Didžioji salė
Teatras „cezario grupė”
,,TAMOŠIUS BEKEPURIS”
Tautinė pankoratorija pagal Kazio Binkio poemą
Režisierius Cezaris Graužinis

Vasario 10 d. (sekmadienis) 13 val. Didžioji salė
Bardai LT
,,PABĖGIMAS IŠ TREPSĖS NAMŲ”
Muzikinis spektaklis šeimoms pagal Jono Avyžiaus apysaką
Režisierius, libreto ir muzikos autorius Andrius Kaniava

Vasario 23 d. (šeštadienis) 17 val. Teatro salė
OKT / Vilniaus miesto teatras
,,PAMIŠĖLIS”
Monospektaklis pagal Nikolajaus Gogolio apysaką
Režisierius Oskaras Koršunovas

Vasario 24 d. (sekmadienis) 17 val. Didžioji salė
Šiaulių dramos teatras
Maria Irene Fornes. „DUMBLAS”
Spektaklis-sindromas jaunimui
Režisieriai Aaron Kahn (JAV) ir Goda Palekaitė

Bilietus platina TIKETA ir www.teatrai.lt

Klaipėdos Žvejų rūmų informacija

Leave a Reply