Į teatrą tradiciškai kviečia festivalis „Jaunatis”

Į Klaipėdos Žvejų rūmus netrukus vėl pakvies „Jaunatis”. Jau vienuoliktus metus kiekvieną vasarį savaitgaliais čia klaipėdiečiai gali pamatyti naujausius šalies teatrų pastatymus vaikams ir jaunimui. Šiemetinėje programoje – septyni Vilniaus ir Klaipėdos teatro kūrėjų spektakliai: tai ne tik premjeros, bet ir uostamiesčio publikos dar nematyti vaidinimai.

Sokis_Delhi

Festivalį pradės OKT / Vilniaus miesto teatro spektaklis „Šokis Delhi”, rež. Oskaras Koršunovas. Organizatorių archyvo nuotr.

Kodas „vaikams ir jaunimui” – greičiau simbolinis, nes vaikus į teatrą atveda suaugusieji, o žmogus, mylintis teatrą, visada jaunas. Tradiciškai dieniniai spektakliai skirti vaikams ir visai šeimai, o vakariniai – vyresniems žiūrovams.

Programoje – garsių režisierių pavardės

„Šokis Delhi” – tai naujausias OKT / Vilniaus miesto teatro spektaklis, o režisieriui Oskarui Koršunovui – pirmasis prisilietimas prie šiuolaikinio rusų dramaturgo Ivano Vyrypajevo kūrybos. Kritikai šio rašytojo dramaturgiją įvardija kaip kūrinius, esančius kažkur tarp amerikiečių režisieriaus, kultinio „Bulvarinio skaitalo” režisieriaus Quentino Tarantino ir rusų kino klasiko, „Veidrodžio” ir kitų filmų režisieriaus Andrejaus Tarkovskio. I. Vyrypajevo kūryba Lietuvoje yra neblogai žinoma – pastatytos jo pjesės „Sapnai”, „Valentinų diena”, „Iliuzijos”, „Deguonis”, „Girti” (Klaipėdos dramos teatre), „Dream Works”.

„Man ši pjesė tiesiog kupina gero humoro jausmo. Tokia egzistencialistinė komedija. Tai toks budistinis dalykėlis, parašytas, neabejoju, nirvanoje pabuvojusio dramaturgo. Kaip ir visi geri budistiniai dalykėliai, jis kupinas paradoksų, kuriuos ūmai supratus norisi iš juoko ritinėtis ant grindų”, – teigia O. Koršunovas.

„Šokis Delhi” – tai septynios novelės apie garsią šokėją ir ją supančius žmones, kurie ieško vidinės ramybės. Septyni pasakojimai apie meilę, mirtį ir šokį. Spektaklyje vaidina jaunieji OKT teatro aktoriai Kamilė Petruškevičiūtė, Ugnė Šiaučiūnaitė, Inga Šepetkaitė, Augustė Pociūtė, Paulina Taujanskaitė ir Kęstutis Cicėnas. Šis spektaklis rekomenduojamas žiūrovams nuo 16 metų.

Visada laukiamas Keistuolių teatras atveža tik prieš mėnesį sostinėje pristatytą spektaklį vaikams. Teatro įkūrėjo ir meno vadovo, aktoriaus ir režisieriaus Aido Giniočio „Bambeklis Bajoras” – tai spektaklis mažiesiems, išlaikantis geriausias „keistuoliškas” vaikų spektaklių tradicijas ir kviečiantis žiūrovus pasinerti į vaizduotę žadinančią bajoro iš Lietuvos odisėjos po pasaulį istoriją. Kaip ir daugelyje kitų Keistuolių teatro spektaklių vaikams, „Bambeklyje Bajore” skamba talentingų ir puikiai pažįstamų aktorių atliekamos dainos, o įtraukianti nuotaikinga istorija nė vieno mažojo žiūrovo nepalieka be šypsenos.

Šis spektaklis – A. Giniočio spektaklių vaikams trilogijos, paremtos lietuvių liaudies motyvais, tęsinys. Prie 1993 m. Keistuolių teatro scenoje pasirodžiusio „Jono Kareivio”, kiek vėliau atplaukusio „Mykolo Žvejo” bei 2002 m. Vilniaus Jaunimo teatre įsikūrusio „Juzės Dykaduonio” po daugiau nei dešimtmečio prisijungia „Bambeklis Bajoras”.

Tai pasakojimas apie ypatingą žmogų su ypatinga pavarde, tapusia jam likimo ženklu ir nulėmusia tolimesnį gyvenimą. Lietuviškame kaime gyvenęs iškilus Bajoras vieną dieną supranta, kad gimtasis kraštas jam per mažas ir per nykus: nei namai, nei laukai, nei žmonės nebeatrodo pritinkantys jo bajoriškai kilmei. Belieka vienintelė išeitis – iškeliauti į platųjį pasaulį ir atrasti sau, iškiliai personai, deramą profesiją. Beeidamas per miestus ir kaimus, įveikdamas plačiausias jūras ir marias, užsukdamas į atokiausius kampelius Bajoras sutinka įdomiausių bei keisčiausių žmonių, tačiau tikrojo pašaukimo jam niekaip nesiseka atrasti. Tik žingsniais išmatavus visą margą pasaulį ir sugrįžus į paliktą lietuviškąją žemę Bajorui tampa aišku, kad pats bajoriškiausias ir širdžiai mieliausias kraštas yra ne užjūriuose, o savame kaime, su savo draugais bei kaimynais.

Spektaklyje visai šeimai „Bambeklis Bajoras” vaidina Dalius Skamarakas / Aidas Giniotis, Ieva Stundžytė / Urtė Smulskytė, Judita Urnikytė, Jonas Šarkus, Jurgis Marčėnas ir Justina Smieliauskaitė.

siaubo_pasakos

„Labaiteatro” spektaklis „Siaubo pasakos”, rež. Agnė Sunklodaitė. Organizatorių archyvo nuotr.

Seni pažįstami ir nauji veidai

Grėsmingas pavadinimas „Siaubo pasakos” neturėtų išgąsdinti jaunųjų žiūrovų, bet rekomenduojamas vaikams nuo 9-erių metų. Aktorė ir režisierė Agnė Sunklodaitė sako: „Vaikai turi daug visokių problemų, lygiai taip pat kaip ir suaugusieji. Jei jie scenoje pamato tai, kas atliepia jų mintims, tai veikia kaip psichoterapija.” A. Sunklodaitės įkurtas „Labaiteatras” Žvejų rūmuose parodys spektaklį „Siaubo pasakos”, pastatytą pagal legendinę Norberto Vėliaus surinktų lietuvių liaudies sakmių knygą „Sužeistas vėjas”.

Kas naktį prie kapinių vaidenasi? Kokios pasiklydusios švieselės vienišus keleivius lydi? Kaip atrodo vilkolakiai, žiburiniai ir kodėl Perkūnas velnių nemėgsta? Daug siaubingai baisių, bet įdomių dalykų galima bus sužinoti šiame spektaklyje, patiems patirti ir kitiems vėlų vakarą papasakoti. Kad baisiau būtų. Nes kuo baisiau – tuo įdomiau! „Siaubo pasakose” vaidina aktoriai Eimantas Bareikis, Mindaugas Ancevičius ir Zigmantas Baranauskas.

„Jaunatyje 2018″ laukia itin maloni ir intriguojanti pažintis su tik 2017 m. gegužės 27 d. oficialiai įkurtu rankų šešėlių teatru „Budrugana Lietuva”. Tai aktorių trupė, kurią Klaipėdos universitete surinko rašytojas, teatro ir kino režisierius Vytautas V. Landsbergis. Studijų metu aktoriai dvejiems metams buvo išvykę į Gruziją mokytis unikalios teatro kalbos – rankų šešėlių teatro meno. Rankų šešėlių teatras ypatingas atlikimo technika: naudojamos tik rankos, jomis kuriami personažai ir pasakojamos istorijos. Ši teatro technika gyvavo iki šiol tik Gruzijoje, rankų šešėlių teatre „Budrugana Gagra”. Šio teatro įkūrėjas – žymus aktorius ir režisierius prof. Gela Kandelaki. ,,Neįsivaizduoju trapesnio spektaklio nei šešėlių teatro. Jis yra pažeidžiamesnis už baletą, kur staiga kažkam nukritus, kažką ne taip padarius, viskas griūna. Nebeįmanoma sutaisyti vėliau”, – teigia G. Kandelaki.

budrugana_Lietuva2

Rankų šešėlių teatro „Budrugana Lietuva“ spektaklis ,,Keturi metų laikai“, rež. Gela Kandelaki. Organizatorių archyvo nuotr.

Spektaklis „Keturi metų laikai”, režisuotas G. Kandelaki, dar 1991 m. pirmąkart buvo parodytas Paryžiuje. Rankų šešėlių teatro „Budrugana Lietuva” versijoje pasakojama meškiuko gyvenimo istorija – nuo pirmo žvilgsnio į pasaulį iki visiško jo pažinimo. Keturi metų laikai – tai Rėdos ratas, kuriuo rieda ne tik gamta, bet ir kiekvienas iš mūsų – pavasarį prisikeldamas, o žiemą užmigdamas amžino poilsio. Kiekvienas metų laikas atspindi vis kitą gyvenimo etapą ir atneša vis kitokius išgyvenimus. Taip ir meškiukui kiekvienas metų laikas suteikia vis kitokią gyvenimo prasmę bei patirtį.

Unikaliame spektaklyje vaidina Jaunius Balčiūnas, Martynas Tomas Gucevičius, Eglė Agota Matulytė, Erikas Ribokas, Adelina Skalandytė, Domas Šiaulytis ir Ingrida Voverytė.

Pamokos paaugliams ir jų tėvams

Eksperimentinis Vilniaus „Menų spaustuvės” prodiusuotas spektaklis „Neišmoktos pamokos” bus įdomus ne tik teatralams, bet ir populiariosios muzikos fanams, nes čia kartu su aktoriais scenoje matysime ir girdėsime roko grupę „Colours of Bubbles”. Tai spektaklis-koncertas, įkvėptas Aleksandr Špilevoj pjesės, kuriai ypač ryškių spalvų bei akcentų suteikia teatro ir indie roko muzikos sintezė.

Keturi aktoriai, penki muzikantai ir dvylika muzikinių-tekstinių kompozicijų, susijungiančių į vieną istoriją, skatinančią atlikėjus ir žiūrovus pradėti iš naujo mokytis dalykų, kurių mūsų kažkodėl nemokė mokykloje – ten, kur mes ir turėjome būti ruošiami gyvenimui, kur mes turėjome mokytis esminių dalykų, kur kas svarbesnių nei trigonometrijos lygčių sprendimas, trumpų ir ilgų distancijų bėgimas, istorinių datų kalimas… Bet „Neišmoktų pamokų” veikėjai nepaskęsta kaltinimuose mokyklai ar juos mokiusiai kartai. Įstrigę nesibaigiančiame lėkime, savo ambicijose, baimėse, savęs nepriėmime, senuose juos stabdančiuose įsitikinimuose, spektaklio herojai savo paieškose trumpam sugrįžta į aštuntą klasę, kuri jiems primena apie tai, kokias dideles spragas jie turi savęs ir savo pasaulio pažinime.

Neismoktos_pamokos_photo_D_Matvejev

Menų spaustuvės / grupės „Colours of Bubbles“ spektaklis-koncertas jaunimui “Neišmoktos pamokos“, rež. Aleksandr Špilevoj. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

„Gyvai grupės „Colours of Bubbles” atliekamas akustinis audinys čia įgauna reikšmingo svorio – muzikai tenka manipuliatyvioji funkcija: ji užpildo, iliustruoja scenų emocinę skalę ir tarsi suteikia pasakojimams kūną” (Dovilė Statkevičienė. „Mokyklos tiesos, melas ir moralas”).

Spektaklis „Neišmoktos pamokos” pernai buvo nominuotas Auksiniam scenos kryžiui „Teatras+” kategorijoje. Vaidina Greta Grinevičiūtė, Paulius Markevičius, Severina Špakovska ir Aleksandr Špilevoj. Muzikos kompozicija ir atlikimas – „Colours of Bubbles”

Šeimininkų teisėmis

„Jaunatį 2018″ organizuojantys Klaipėdos Žvejų rūmai pristato du spektaklius. Pantomimos teatras „A”, vadovaujamas Klaipėdos mimo Nr.1 Alekso Mažono, publikai parodys naują judesio spektaklį „Kvailių laivas”. A. Mažonas savo trupės spektakliui be žodžių idėjų ieškojo ir surado šiuolaikinio Nyderlandų istoriko Matthijs van Boxsel knygoje „Kvailybės enciklopedija”. „Žmogus iš prigimties turi tokį didelį laisvės troškimą, kad valandžiukę prie jos pripratęs, viską dėl jos aukoja.
Kvailybė, kuria žmogus stato ant kortos patį save ir visą savo rūšį, skiria jį nuo gyvulio: gyvuliai savo galiomis naudojasi taisyklingai, t. y. taip, kad jos nekenkia jiems patiems. Susiduriame su akla valia būti kvailam, kai mes patys pametame save iš akių. Kas yra tas protingas, kad suprastų savo paties kvailybę?” – tai tik kai kurios tezės-klausimai, kuriuos judesiu ir muzika spektaklyje užduos pantomimos teatro „A” kolektyvas.

Neseniai kūrybinės veiklos 55-metį (!) paminėjusio jaunimo teatro „Be durų” spektaklių išskirtinis bruožas – „mažiau kalbų, daugiau muzikos, linksmų šokių ir dainų”. Visa tai galioja spektaklyje vaikams „Pasaka apie Senbernarą ir katytę Fėją”, kuriam inscenizaciją pagal Česlovo Navakausko knygelę „Kur tas pasaulio kraštas?” sukūrė ilgametė teatro vadovė Angelė Juškevičienė. Ar jums, vaikai, kada buvo atėjusi į galvą mintis, kad kažkur už tolimų jūrų ir miškų yra stebuklingas Pasaulio Kraštas, kur baigiasi ne tik žemė ir vandenys, bet ir visi rūpesčiai? Jei smalsu sužinoti, kas tai per stebuklingas kraštas, ateikite į teatro „Be durų” spektaklį. Tikrai patiks.

Be_duru

Jaunimo teatro „Be durų“ spektaklis “Pasaka apie Senbernarą ir katytę Fėją“, rež. Angelė Juškevičienė. Organizatorių archyvo nuotr.

Festivalio JAUNATIS 2018 programa

Vasario 3 d. (šeštadienis) 17 val.
OKT / Vilniaus miesto teatras
Ivan Vyrypajev. ,,Šokis Delhi”
Egzistencialistinė komedija (N-16)
Režisierius Oskaras Koršunovas

Vasario 4 d. (sekmadienis) 12 val.
,,Labaiteatras”
,,Siaubo pasakos”
Spektaklis 9–13 metų vaikams pagal N. Vėliaus surinktų liaudies sakmių knygą „Sužeistas vėjas”
Inscenizacijos autorė ir režisierė Agnė Sunklodaitė

Vasario 10 d. (šeštadienis) 17 val.
Pantomimos teatras ,,A”
,,Kvailių laivas” (premjera)
Judesio spektaklis
Režisierius Aleksas Mažonas

Vasario 11 d. (sekmadienis) 12 val.
Keistuolių teatras
,,Bambeklis Bajoras”
Spektaklis vaikams liaudies pasakų motyvais
Režisierius Aidas Giniotis

Vasario 18 d. (sekmadienis) 12 val.
Jaunimo teatras „Be durų”
,,Pasaka apie Senbernarą ir katytę Fėją”
Muzikinis spektaklis vaikams Č. Navakausko pasakos motyvais
Režisierė Angelė Juškevičienė

Vasario 24 d. (šeštadienis) 12 val.
Rankų šešėlių teatras „Budrugana Lietuva”
,,Keturi metų laikai”
Rankų šešėlių spektaklis visiems nuo 3 iki 103 metų
Režisierius Gela Kandelaki

Vasario 25 d. (sekmadienis) 18 val.
Menų spaustuvė / grupė „Colours of Bubbles”
Aleksandr Špilevoj. „Neišmoktos pamokos”
Spektaklis-koncertas jaunimui
Režisierius Aleksandr Špilevoj

Bilietus į „Jaunaties” spektaklius platina Žvejų rūmų bilietų kasa, „Tiketa” ir Teatrai.lt
Bilieto kaina: 4.00 – 4.50 €

Leave a Reply