Festivalis „Karakumų asilėlis” stebins įvairove

Gegužės 8–10 d. Klaipėdoje vyksiantis VIII tarptautinis lėlių teatrų festivalis „Karakumų asilėlis” pristatys dešimt kruopščiai atrinktų, jau pelniusių apdovanojimus ir publikos simpatijas, skirtingos tematikos, formos ir stilistikos spektaklių vaikams, jaunimui ir suaugusiems. Festivalio žiūrovai šiemet išvys lėlių teatrų iš Klaipėdos, Vilniaus, Kauno, Lenkijos, Prancūzijos ir Ispanijos pasirodymus.

ambrazijaus

Trupės „Dromosofista” (Ispanija) spektaklis „Ambrazijaus istorija”. Organizatorių nuotr.

„Šių metų esminis festivalio akcentas – lėlė, jos atgijimo stebuklas, jos judėjimo paslaptis. Festivalio spektakliai labai skirtingi, todėl bus galimybė susitikti, pasidalinti savo mintimis, atradimais, taip pat stebėti lėlių judėjimą iš labai arti”, – sako Klaipėdos lėlių teatro meno vadovė Gintarė Radvilavičiūtė.

Spalvingas gatvės teatras

Festivalį atidarys svečiai iš Ispanijos – teatras “Dromosofista”. Šią trupę 2007 m. įkūrė lėlių teatro menininkai Rugiada ir Timoteo Grignani (sesuo ir brolis) ir gatvės muzikantai iš Argentinos, broliai Facundo ir Santjago Moreno. Skirtingo išsilavinimo menininkus vienija bendra gatvės filosofija („dromo” – liet. „gatvė”, „sofia” – liet. „filosofija”).
Festivalyje “Karakumų asilėlis” svečiai parodys spektaklį „Ambrazijaus istorija”, kuris sujungia teatrą, muziką, lėles, šešėlius, pasaką ir misteriją. Italijos nacionalinė gatvės meno federacija pripažino šį spektaklį geriausiu jaunųjų menininkų projektų kategorijoje, geriausio spektaklio prizu jis įvertintas ir Tarptautiniame gatvės muzikantų festivalyje Gente (Belgija).

Į festivalį „Karakumų asilėlis” teatras „Dromosofista”, o taip pat ir kiti teatrai iš užsienio, buvo atrinkti garsiausiame Europos lėlių teatrų festivalyje Šarlevilyje (Prancūzija).

mooooonstrai2

Trupės „Label Brut” (Prancūzija) spektaklis „Mooooooooonstrai”. Organizatorių nuotr.

Iš Prancūzijos į festivalį atvyks objektų teatras „Label Brut”. Šis teatras jau kurį laiką analizuoja pabaisų temą: kur jos slypi, kodėl jos egzistuoja ir kodėl jos mums reikalingos.
Klaipėdoje svečiai parodys trečiąjį savo spektaklį pabaisų tema „Mooooooooonstrai”, kurio veiksmas gimsta ir vystosi lovoje, nes būtent čia kyla didžiausios vaikystės baimės. Spektaklio siužetas perteikiamas beveik be žodžių, tik per daiktų transformaciją ir objektų manipuliaciją. Norint spektaklį sukurti kuo artimesnį vaikų publikai, jo siužetas buvo kuriamas remiantis mokyklose atlikta vaikų apklausa apie pabaisas, buvo organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, teatro ir objektų valdymo užsiėmimai, o pagrindinė spektaklio dekoracija – lova – savaitę buvo pastatyta mokyklos klasėje.

Teatro kritikai šį spektaklį apibūdino taip: „Tai vizualus ir muzikalus brangakmenis. Spektaklyje parodoma kova su baimėmis per juoką ir emocijas.”

Festivalio puošmena

smelio-zmogus_foto P.Gasiunas1

Vilniaus teatro „Lėlė” spektaklis „Smėlio žmogus”. Pauliaus Gasiūno nuotr.

Neabejotinu šių metų lėlių teatrų festivalio „Karakumų asilėlis” favoritu taps Vilniaus teatro „Lėlė” spektaklis jaunimui ir suaugusiems „Smėlio žmogus”. Šį spektaklį pagal vokiečių romantizmo klasiko E. T. A. Hoffmano apsakymą Vilniaus teatre „Lėlė” sukūrė bendra klaipėdiečių ir vilniečių komanda: režisierė Gintarė Radvilavičiūtė, dramaturgas Mindaugas Valiukas, scenografė Renata Valčik, kompozitorė Rita Mačiliūnaitė, aktoriai Sigita Mikalauskaitė, Šarūnas Datenis, Martynas Lukošius, Deivis Sarapinas, Dainius Tarutis. Vizualiai išraiškingame spektaklyje pasitelkiamas šviesos ir šešėlių žaismas, o fantastikos ir grotesko elementai žadina giliausius vaizduotės klodus.

„Tai spektaklis apie Žmogų, pasimetusį tarp fantazijų ir realybės, apie sielą, nykstančią dėl egoizmo, netikėjimo, abejonės. Apie balansavimą ties beprotybės riba, susitikimą su kiekviename iš mūsų slypinčiu fantomu – šešėline, nematoma asmenybės puse. Mane domina lėlės ir aktoriaus transformacija, susidvejinimas, dvilypumas. Tai yra magiškiausias nejaukumą keliantis dalykas – abejonė, ar gyva esybė yra gyva, ir, priešingai, ar negyvas daiktas vis dėlto nėra gyvas”, – sako spektaklio kūrėja Gintarė Radvilavičiūtė.

Šiais metais spektaklio „Smėlio žmogus” kūrybinė trupė buvo įvertinta aukščiausiu Lietuvos teatrų apdovanojimu – Auksiniu scenos kryžiumi.

Ieškos meilės

Net du uostamiesčio teatrai festivalyje pristatys spektaklius meilės tema. Klaipėdos lėlių teatras žiūrovams parodys šį sezoną sukurtą lėlių spektaklį „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė” pagal Kates DiCamilo kūrinį. Tai be žodžių su senais vaikų žaislais pasakojama labai jautri istorija apie Triušį, kuris mokosi mylėti. „Mokytis mylėti – tai mokytis teisingo tarpusavio ryšio su tuo, kurį myli. Kiekviena meilė yra kelias. Šiandien, manau, tai labai aktualu. Galvoti ne apie tai, kodėl manęs nemyli, bet ką aš myliu ir kaip myliu. Ką padariau, kad mylimas žmogus jaustųsi laimingesnis. Juk meilė – tai duoti, dalintis, nelaukiant atsako”, – sako spektaklio režisierė Gintarė Radvilavičiūtė. Spektaklyje vaidina Renata Kutaitė ir Vytautas Kairys.

Klaipėdiečių klounų studija „Dulidu” festivalyje pristatys vaidinimą „Arklio Dominyko meilė” pagal Vytauto V. Landsbergio pasaką, kuris taip pat kupinas švelnaus humoro, nuoširdžių draugystės, ištikimybės, meilės jausmų. Popierinėmis (origamio) lėlėmis, lietomis akvarele, šį kūrinį perteikia režisierė Kamilė Kondrotaitė, dailininkė Liuda Liaudanskaitė, kompozitorė Aušra Vaštakaitė. Spektaklyje vaidina Liudas Vyšniauskas ir Kamilė Kondrotaitė. Šiais metais šis spektaklis buvo nominuotas klaipėdietiškam teatralų apdovanojimui „Padėkos kaukė”.

Lenka1

Balstogės lėlių teatro (Lenkija) spektaklis „Lienka”. Organizatorių nuotr.

Svečių iš Lenkijos – Balstogės lėlių teatro spektaklis „Lienka” ieško draugystės kelių ir paliečia labai aktualią patyčių bei atskirties temą. Pagal Katalin Szegedi knygą „Lienka” sukurtas spektaklis pasakoja apie ryžtingą raudonplaukę mergaitę Lienką. Ji labai panaši į kitus bendraamžius – linksma, draugiška, plepi ir labai mėgstanti piešti. Skirtumas yra tas, kad ji šiek tiek apvalesnė… Dėl to su ja nenori draugauti kiemo vaikai. Atsakymą, kaip įveikti savo kompleksus ir susirasti tikrų draugų, išvys šio spektaklio žiūrovai.

Pasakų interpretacijos

Praeitų metų Auksinio scenos kryžiaus laurus pelnęs Stalo teatro iš Vilniaus spektaklis „Tarmių stalas” („Apie ožką, karalių, Bezduką ir griūvantį dangų”) – unikalus scenos kūrinys, atskleidžiantis Lietuvos etnografinę įvairovę. Aktoriai Saulius Čėpla, Saulė Degutytė, Jurgita Orlovaitė ir Edita Zizaitė spektaklyje seka pasakas keturiomis tarmėmis ir animuoja senus lietuviško kaimo buities daiktus bei liaudies menininko Vlado Šiekštelės (1892–1978 m.) drožinius.

Tarmiu-stalas

Stalo teatro spektaklis „Tarmių stalas”. Organizatorių nuotr.

Visus spektaklio rekvizito medžio drožybos darbus atliko V. Šiekštelės proanūkis Severinas Šiekštelė. Spektaklyje naudojamoms skulptūroms – mažiausiai 40 metų. Spektaklio režisierė ir scenografė – Saulė Degutytė, kostiumų dailininkė – Ligita Skukauskaitė, kompozitorė – Snieguolė Dikčiūtė. Pasakas į dzūkų ir žemaičių tarmes vertė Violeta Šoblinskaitė-Aleksa.

Klaipėdiečio lėlių teatro kūrėjo Lino Zubės įkurtas teatras „Lino lėlės” „Lietuvišką pasaką apie tris seseris” pasakoja pasitelkdamas iš faneros išpjautas lėles ir dekoracijas. Šiame spektaklyje lėlininkas subtiliai, neįkyriai, elegantiškai ir kultūringai kviečia apmąstyti proto ir kvailumo, nuoširdaus kuklumo ir pikto pavydo kategorijas, gyvenimo suteikiamą galimybę rinktis ir per kančią, per pasmerkimą gauti atlygį – daug vertingesnį nei materialieji turtai.

Eksperimentai

Unikalų spektaklį aštria ekologine tema „Šiltnamio istorijos” festivalio svečiams parodys dailinininkės Auksės Petrulienės įkurtas „Psilikono” teatras. Tai pirmas šio teatro kūrinys visai šeimai, kurio premjera įvyko 2013 m. Vašingtone (JAV), festivalyje „Kids Euro”. „Šiltnamio istorijos”, sukurtos bendradarbiaujant su VDU Kauno botanikos sodo mokslo darbuotojais, atveria žiūrovams tylų ir pažeidžiamą augalų pasaulį. Genetiškai modifikuotų organizmų keliamas pavojus ar spartus retų rūšių nykimas ekrane atgyja kaip pasaka, kurioje vyksta nuolatinė gėrio ir blogio kova. Šią pasaką – performansą seka unikalios miniatiūrinės lėlės iš silikono, spektaklį papildo specialūs „botaniniai” vaizdo efektai ir muzika. Po šio spektaklio vaikams bus organizuojamos edukacinės lėlių teatro dirbtuvės.

siltnamio-istorijos

Psilikono teatro (Kaunas) spektaklis „Šiltnamio istorijos”. Organizatorių nuotr.

Festivalio programa

Gegužės 8 d.

19 val. Klaipėdos lėlių teatro salėje – trupės „Dromosofista” (Ispanija) „Ambrazijaus istorija” (visai šeimai). Idėjos autoriai ir atlikėjai Facundo Moreno ir Rugiada Grignani. Trukmė 45 min.

Gegužės 9 d.

10 val. Klaipėdos lėlių teatro salėje – Klaipėdos lėlių teatro „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė” (vaikams nuo 4 m.). Autorė, dailininkė ir režisierė Gintarė Radvilavičiūtė, kompozitorius Donatas Bielkauskas (Donis), šviesų dailininkas Augustinas Markevičius, aktoriai Renata Kutaitė, Vytautas Kairys. Trukmė 45 min.

11 val. „Kultūros fabriko” daugiafunkcėje salėje – Stalo teatro „Tarmių stalas” (vaikams nuo 4 m.). Dailininkė ir režisierė Saulė Degutytė, kostiumų dailininkė Ligita Skukauskaitė, kompozitorė Saulė Dikčiūtė, garso režisierius Valdas Narkevičius, pasakas į dzūkų ir suvalkiečių tarmes išvertė Violeta Šoblinskaitė-Aleksa. Trukmė 50 min.

14 val. Klaipėdos lėlių teatro salėje – Klounų teatro studijos „Dulidu” „Arklio Dominyko meilė” (visai šeimai). Režisierė Kamilė Kondrotaitė, dailininkė Liuda Liaudanskaitė, kompozitorė Aušra Vaštakaitė, aktoriai Liudas Vyšniauskas, Kamilė Kondrotaitė. Trukmė 40 min.

16, 18 val. „Kultūros fabriko” daugiafunkcėje salėje – trupės „Label Brut” (Prancūzija) „Mooooooooonstrai” (vaikams nuo 3 m.). Idėjos autorius ir aktorius Laurent Fraunié, konsultantai Harry Holtzman ir Babette Masson, scenografija Grégoire Faucheux, rekvizitai Elodie Grandin, šviesų dailininkas Sylvain Séchet, garsas Laurent Fraunié ir Xavier Trouble. Trukmė 35 min.

19 val. Klaipėdos kultūros centre Žvejų rūmuose – Vilniaus teatro „Lėlė” „Smėlio žmogus” (suaugusiesiems). Scenarijaus autorė, režisierė, lėlių dailininkė Gintarė Radvilavičiūtė, dramaturgijos konsultantas Mindaugas Valiukas, scenografė Renata Valčik, kompozitorė Rita Mačiliūnaitė, aktoriai Sigita Mikalauskaitė, Šarūnas Datenis, Martynas Lukošius, Deivis Sarapinas, Dainius Tarutis. Trukmė 60 min.

Gegužės 10 d.

11 val. Klaipėdos lėlių teatro salėje – teatro „Lino lėlės” „Lietuviška pasaka apie tris seseris” (visai šeimai).
Aktorius, režisierius, dalininkas ir idėjos sumanytojas Linas Zubė, kompozitorius Algirdas Zigmantas. Trukmė 45 min.

13 val. „Kultūros fabriko” daugiafunkcėje salėje – Balstogės lėlių teatro (Lenkija) „Lienka” pagal Katalin Szegedi knygą (vaikams nuo 3 m.). Režisierius Kata Csato, scenografija Matravolgyi Akos, kompozitorius Bogdan Szczepański, režisieriaus asistentas Jacek Dojlidko, videomontažas Krzysztof Kiziewicz, aktoriai Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska, Iwona Szczęsna, Jacek Dojlidko. Trukmė 40 min.

14.30 val. Klaipėdos lėlių teatro salėje – Psilikono teatro (Kaunas) „Šiltnamio istorijos” (visai šeimai). Scenarijaus autoriai ir režisieriai Auksė Petrulienė, Darius Petrulis, videoperformansas, lėlės – Auksė Petrulienė, kompozitorius, DJ Darius Petrulis. Trukmė 35 min.

Festivalio spektakliai bus rodomi Klaipėdos lėlių teatre (Vežėjų g. 4) , „Kultūros fabrike” (Bangų g. 5A) ir kultūros centre Žvejų rūmuose (Taikos pr. 70, Klaipėda).

Bilietais prekiaujama Klaipėdos lėlių teatro kasoje II–V, 13–17 val., www.tiketa.lt
Bilietų kaina 5–10 Eur.

Leave a Reply