19-asis „Šermukšnis”: kasdienybės ribas peržengiantis fantazijos šėlsmas

Gausybės renginių, puošiančių Klaipėdos – Lietuvos kultūros sostinės afišą, sąrašą jau papildė dar vienas spalvingas vasariškas akcentas. Tai Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centro Žvejų rūmų kas dvejus metus organizuojamas tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis”. Liepos 7–9 d. festivalis 19-ąjį kartą pakvies pasinerti į Europos gatvės teatro šurmulį ir peržengti kasdienybės ribas.

Pono_Pezo_Bastion2

Teatro „Klajojančios pono Pežo lėlės” (Rusija) spektaklis „Paskutinis bastionas”. Organizatorių archyvo nuotr.

Vieno seniausių, nuo 1985-ųjų metų gyvuojančio reprezentacinio uostamiesčio festivalio pagrindinė programa šiemet tris vakarus vyks Teatro aikštėje, o į Karlskronos aikštę bei Dienovidžio skverą dienomis vilios teatrinės pramogos vaikams ir šeimai. Klaipėdos dramos teatre vyks konferencija „Gatvės teatras – arčiau pramogos ar meno”.

Iššūkiai ir lūkesčiai

19-asis „Šermukšnis” per 32 metus – du skaičiai, simbolizuojantys jaunystę ir brandą. Per šimtmečius susiklosčiusios tradicijos ir modernios technologijos, fantazijos šėlsmas ir karnavalas, improvizacija ir provokacija, be vertimo suprantamas teatrinis vyksmas ant žemės, ore ir vandenyje – visa tai bei dar daugiau bus devynioliktajame „Šermukšnyje”. Festivalio programoje dalyvaus per šimtą artistų iš dvylikos šalių, vyks per dvidešimt nemokamų (!) renginių. Trys festivalio dienos – tai beveik tris paras trunkanti premjera, nes visa, ką pamatys publika, iš tikrųjų bus pirmą kartą Klaipėdoje ir Lietuvoje. Tai parengti bei sukurti padėjo Lietuvos kultūros tarybos ir Klaipėdos miesto savivaldybės skirtas renginio finansavimas.

slagman_pop_up

„Slagman Producties” (Vokietija, Nyderlandai) spektaklis „Pop-Up!”. Organizatorių archyvo nuotr.

Festivalio organizatoriai teigia (kūrybinėje grupėje – tik 5 žmonės), kad šiemetinis festivalis bus išskirtinis ne vien dalyvių skaičiumi ir renginių gausa, bet bene pirmą kartą jis atitiks pagrindinį gatvės teatro principą. Visi šiemetiniame „Šermukšnyje” pristatyti vaidinimai sukurti atlikti tik „po atviru dangumi” – atviroje erdvėje (anksčiau pasitaikydavo atvejų, kad spektaklis, kurtas scenai, būdavo tiesiog parodomas lauke).

Didelis iššūkis organizatoriams – techninė renginio pusė. Teatro aikštė bus pagrindinė festivalio dekoracija, įprastos scenos nebus. Vaidinimai vyks skirtingose aikštės vietose (prieš, tarp ir aplink publiką), tad kaskart keisis ir stebėjimo taškai. Po kiekvieno pasirodymo teks labai skubiai perorientuoti-performuoti „meninio svorio centrą”. Tad labai svarbi bus ir žiūrovų „pagalba”, nes gatvės vaidinimai reikalauja ne tik emocinio, bet ir tiesioginio jų dalyvavimo teatriniame vyksme.
Dar vienas aktualus nematomas momentas (žiūrovui), turintis ypatingą svarbą meninei kokybei – artistams suteikiamas komfortas. Organizatoriai iš anksto dėkoja Klaipėdos dramos teatrui, kuris maloniai suteikė galimybę pasinaudoti savo patalpomis (grimo kambariais etc.) festivalio svečiams, kur jie galės ruoštis pasirodymams.

Klinika_Lalek_Cirkas_DABROWSKI_PAWEL

„Klinika lalek” (Lenkija) spektaklis „Didžiausias marionečių cirkas pasaulyje”. Pawel Dabrovski nuotr.

Pasaulinių festivalių svečiai

Pagrindinėje festivalio „Šermukšnio” programoje Teatro aikštėje klaipėdiečiai ir miesto svečiai pamatys daugelio tarptautinių gatvės teatrų festivalių favoritus ir specialiai Klaipėdai sukurtus projektus. Pradėti festivalį ir parodyti baigiamąjį spektaklį garbingai patikėta teatrui „Klinika Lalek” iš Lenkijos, kurio vaidinimuose – grandiozinės lėlės ir „skraidantys” objektai, vaizdo instaliacijos, fantasmagoriškas kaukių šou, lydimas ugnies pliūpsnių, muzikos etc. Ir tai bus du skirtingi vaidinimai. Atidarymui – „Didžiausias marionečių ciklas pasaulyje” su natūralaus dydžio drambliais, žirafomis, liūtais, kuriame novatoriškai perteikiamos tradicinio cirko tradicijos. Uždarymo spektaklis, inspiruotas alchemikų biblijos „Tabula smaragdina” – „Poema apie saulę ir mėnulį” nukels žiūrovus net į kosmoso erdves.

Kaukių teatras „Mr Pejo’s Wandering Dolls” („Klajojančios pono Pežo lėlės”) iš Sankt Peterburgo (Rusija) labai patiko aštuonioliktojo „Šermukšnio” publikai, todėl buvo pakviestas sugrįžti. Rusų trupė taip pat parodys du naujus spektaklius – „Paskutinis bastionas” ir „The Moonsters”.

Fai_Jour3

„Compagnie Faï”. Organizatorių archyvo nuotr.

Tikri gatvių „monstrai” iš Prancūzijos – „Compagnie Faï” vėlgi padovanos du skirtingus magiškus ugnies šou su žonglieriais, akrobatais, skambant roko muzikai.

Žiūrovams teks iš anksto „užsiimti” patogesnę vietą Danės krantinėje prie Pilies tilto, norint geriau matyti belgų trupės „Studio Eclipse” šokio ir judesio spektaklį „Two Sink, Three Float”. Ant Danės upėje įrengtos platformos ir vandenyje vystysis itin vizualiai gražaus vaidinimo vyksmas.

Tarptautinis gatvės teatro duetas „Slagman Producties” (Nyderlandai – Vokietija) įsikurs tiesiog… dėžėje, kuri bus ir pakyla, ir įvairiausių veikėjų namai. Ekscentriškas vaidinimas „Pop-Up!” inspiruotas daugelyje šalių paplitusio absurdiško ir tiesmukiško lėlių teatro personažų.

Arrived

Adriano Schvarzsteino ir Jūratės Širvytės-Rukštelės (Ispanija, Lietuva) improvizacijų spektaklis „Atvykėliai”. Organizatorių archyvo nuotr.

Kitas tarptautinis duetas – Adrianas Schvarzsteinas (Ispanija) ir Jūratė Širvytė-Rukštelė (Lietuva), atvykę „iš netolimos praeities”, stebins žiūrovus, provokuodami juos, juokindami savo elgesiu, kartais susikurdami absurdiškas ir siurrealistines situacijas. Muzika, sklindanti iš jų lagaminų – vienintelė užuomina į pasaulį, kurio gyventojai yra atvykėliai. Ką mato „svečiai iš praeities”, kaip priima kitokią realybę, kokias jų reakcijas inspiruoja publika – improvizacijų spektaklio „Arrived” pagrindas, kurio kūrėjais taps ir patys žiūrovai.

Festivalio „vinimi” turėtų tapti vokiečių teatro „Antagon” pastatymas „F.A.U.S.T. III” (didžiausias ir brangiausiai kainavęs festivalio projektas). Tai moderni nemaraus J.V. Gėtės kūrinio studija, socialinis-kritinis teatrinis kūrinys, žaismingai „verčiantis” originalų „Faustą” į šiuolaikinę kalbą. Siužetas perteikiamas keliose scenose, keičiantis meniniam apipavidalinimui, prieš ir tarp žiūrovų. Fausto paveikslas kuriamas, klasikinį tekstą padarant lengvai suvokiamą ir prieinamą, taip pat ir emociškai jaudinantį. Ekspresyvi choreografija ir akrobatika, muzika, daug vandens, šviesų ir ugnies – visa tai didingame vokiečių spektaklyje.

antagon - Sommerwerft 2013 - Konzerte

„Antagon Theater Aktion” (Vokietija) spektaklis „F.A.U.S.T. III”. Holger Greiner nuotr.

Benas Šarka neabejotinai yra dažniausiai „Šermukšnyje” vaidinęs artistas, ne tik Lietuvoje pagarsėjęs savo efektingais gatvės spektakliais-performansais. Šįkart jis į kompaniją pasikvietė modernaus šokio menininkę Rūtą Butkus. Jie dviese kuria naują vaidinimo „Unduo Dubuo” versiją.

„Šermukšnio” programoje dalyvaus ir Klaipėdos lėlių teatras. Šio teatro ir laisvų menininkų inicijuotas projektas „Familia” senamiesčio erdvėse pateiks fantasmagorinių-humoristinių vaizdelių „iš kasdienio šeimyninio gyvenimo”.

Be amžiaus cenzo

Visi „Šermukšnyje” pristatomi spektakliai neskirstomi pagal amžiaus kategorijas – jie bus labai demokratiški ir suprantami įvairiausio amžiaus publikai, o vienas pagrindinių patrauklumo kriterijų – efektingas reginys. Bet gal ne visi žiūrovai, turintys mažamečių atžalų, galės tris vakarus išbūti Teatro aikštėje iki vidurnakčio. Specialiai vaikams bus skirtos dieninės teatro pramogos, kurios vyks Karlskronos aikštėje ir Dienovidžio skvere. Jiems nuobodžiauti neleis klounų teatro studijos „Dulidu”, Žvejų rūmų jaunimo teatro „Be durų” ir pantomimos teatro „A” artistai.

Eclipse_Jan_Dierckx

„Studio Eclipse” (Belgija) spektaklis „Du skęsta, trys plaukia”. Jan Dierckx nuotr.

Vizualioji festivalio išraiška

Ne tik festivalio programa, bet ir renginio įvaizdžiu pradėta rūpintis gerokai iš anksto. Dar pernai Žvejų rūmai pradėjo gražų bendradarbiavimą su Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetu. Organizatorių užsakymu Grafinio dizaino programos diplomantai (vadovas Rokas Valeikis) kūrė festivalio plakatus. Jų darbo rezultatas – 19-ojo „Šermukšnio” plakatų paroda, jau nuo vasario eksponuojama Žvejų rūmuose. Festivalio metu ją bus galima pamatyti ir Klaipėdos dramos teatre.
Viso festivalio vizualiniu įvaizdžiu rūpinasi bei meninius akcentus Teatro aikštėje ir senamiestyje kuria dizaino studija „Klemencov Group”.

FESTIVALIO PROGRAMA

LIEPOS 7 D.

19.30 „Klinika lalek” (Lenkija) – „Didžiausias marionečių cirkas pasaulyje”
21.00 „Slagman Producties” (Vokietija, Nyderlandai) – „Pop-Up!”
22.00 „Compagnie Faï” (Prancūzija) – „Stebuklinga vakaro fejerija”
23.00 „Antagon Theater Aktion” (Vokietija) – „F.A.U.S.T. III”

LIEPOS 8 D.

12.00 Konferencija „Gatvės teatras – arčiau pramogos ar meno”
(Klaipėdos dramos teatras)

14.00 – 17.00 teatrinės pramogos vaikams
17.00 Klounų teatro studija „Dulidu” (Lietuva) – „Profesorius ir blusa”
(Karlskronos aikštė)

18.00 Klaipėdos lėlių teatras (Lietuva) – „Familia”
(Senamiestis: nuo Turgaus aikštės iki Danės krantinės)
19.00 „Studio Eclipse” (Belgija) – „Du skęsta, trys plaukia”
(Danės krantinė prie Pilies tilto)
20.00 „Slagman Producties” (Vokietija, Nyderlandai) – „Pop-Up!”
21.00 Gliukų teatras / Rūta Butkus (Lietuva) – „Unduo dubuo”
22.00 „Klajojančios pono Pežo lėlės” (Rusija) – „Mėnulio vaiduokliai”
23.00 „Compagnie Faï” (Prancūzija) – „Stebuklinga vidurnakčio fejerija”

LIEPOS 9 D.

12.00 – 15.00 teatrinės pramogos vaikams
(Dienovidžio skveras)

18.00 Pantomimos teatras „A” (Lietuva) – „Vaikai iš šermukšnių sodelio”
19.00 „Studio Eclipse (Belgija) – „Du skęsta, trys plaukia”
(Danės krantinė prie Pilies tilto)
20.00 Adrian Schvarzstein / Jūratė Širvytė-Rukštelė (Ispanija, Lietuva) – „Atvykėliai”
21.00 „Klajojančios pono Pežo lėlės” (Rusija) – „Paskutinis bastionas”
22.00 „Klinika lalek” (Lenkija) – „Poema apie saulę ir mėnulį”.

Daugiau apie festivalį – www.zvejurumai.lt

Leave a Reply