Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ kviečia persikrauti (+ programa)

XV tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ 2021-aisiais vyks rugsėjo 17–spalio 1 dienomis Klaipėdoje, Palangoje ir Kretingoje. Programoje: šokio, cirko, teatro, muzikos, medijų bei performatyvaus charakterio projektai, viešos paskaitos ir seminarai šokio kritikams bei šokėjams.

Spektaklis „Flesh“, Franck Vigroux (Prancūzija). Quentin Chevrier nuotr.
Spektaklis „Flesh“, Franck Vigroux (Prancūzija). Quentin Chevrier nuotr.

Festivalio tema – perkraunama / reloading – nurodo į dabartinę mūsų išgyvenamą tarpinę būseną tarp pandemijos ir postpandeminio, naujo pasaulio. Pakeliui bandome adaptuotis, suprasti naujus pokyčius. Festivaliui švenčiant 15 metų jubiliejų irgi vyksta praeities pasiekimų ir ateities krypties permąstymas. Toks ir šis festivalis – kviečiantis žiūrovus drąsiai nerti į perkraunamą realybę.

„Nors nežinomybė baugina, menas gali tapti audros akimi – tuo ramiu tašku, iš kurio gali stebėti pokyčius ir mokytis prisitaikyti prie naujovių, kol aplink viskas keičiasi beprotišku tempu“, – šiųmetinę festivalio temą pristato jo vadovė Goda Giedraitytė.

Praeitis dabartyje ir duoklė šokio revoliucionieriui

Vienas iš būdų drąsiai pasitikti naujus dalykus – atsigręžti į istorinių asmenybių patirtis ir palikimą, tad festivalį atidarys unikalus reginys – choreografės Paulos Rosolen (Vokietija) kuriamas pasirodymas su 20 šokėjų iš visos Lietuvos ir gyvai atliekama elektronine muzika, skirtas pagerbti vieną garsiausių postmodernaus šokio choreografų Merce‘ą Cunninghamą (1919–2009). Jis sukėlė revoliuciją šokio pasaulyje bei sulaužė tuometines judesio suvokimo normas. Kūrybinis M. Cunninghamo ir kompozitoriaus Johno Cage’o bendradarbiavimas turėjo įtakos visam avangardiniam meno judėjimui.

2019 m. šokio pasaulis minėjo M. Cunninghamo 100-ąsias gimimo metines. Šia proga choreografė P. Rosolen Vokietijoje pristatė reginį „100:100 | Homage to Merce Cunningham“. Klaipėdoje choreografė tęsia homage idėją, kviesdama šokėjus ir choreografus kurti kartu ir pagerbti garsųjį choreografą. Atskiri kūriniai bus paversti didele grupine choreografija, kuriai muziką kuria ir gyvai atliks Emilian Gatsov-Elbi iš Bulgarijos. Šis reginys rugsėjo 17 dieną atidarys XV tarptautinį menų festivalį „Plartforma“ ir Klaipėdos piliavietėje bus pristatytas tik vieną kartą.

Reginys „Hommage to Merce Cunningham“. Teodora Simova nuotr.
Reginys „Hommage to Merce Cunningham“. Teodora Simova nuotr.

Tą pačią dieną į skirtingų žmonių ir miesto patirtis pažvelgti kvies Klaipėdos jaunimo teatro dokumentinis spektaklis „Jūrinės šviesos“, kuriame dabartiniai ir buvę gyventojai tapo lakią Klaipėdos tapatybę. Anot kūrėjų, tai spektaklis apie miestą be istorinės atminties, bet kartu su viena turtingiausių miestietiško gyvenimo istorijų Lietuvoje. Tai – spektaklis apie džiazo, teatro, grožio salonų, rekonstrukcijų, slaptų reikalų, keistų žmonių, šeimų, daugybės tautų miestą. Apie tuščias gatves ir miesto aprašymus, kuriuose kartais nėra vietos žmonėms.

Krizė kaip galimybė

Muzikos ir medijų performansas „This Order Goes Wrong”, subūręs vieną įdomiausių jaunosios kartos kūrėjų komandą, tyrinėja mūsų kasdienį palydovą – nerimą. Pasitelkdami nerimo sutrikimus ir panikos priepuolius patyrusių žmonių liudijimus, Senekos ir Cicerono tekstus, kūrėjai bando apčiuopti ir suprasti dar Antikos laikais aprašytą nerimo fenomeną. Šiemet performansas atrinktas į vienos svarbiausių muzikos platformų „Classical: NEXT“ pitch sesiją.

Transformatyvią krizės galią atskleis ir trupės “X-act” šokio spektaklis „Post No Bills“ (Danija). 2015 metais „Reumert“ metų šokėjos ir Danijos Meno Fondo apdovanojimą pelniusios atlikėjos Kitt Johnson monospektaklį teatro kritikai apibūdina kaip „galingą, bauginantį ir žavingą“, o pačią šokėją ir choreografę vertina už charizmą ir judesio savitumą.

Šiuolaikinio šokio spektaklis „Post no Bills“. Kitt Johnson / X-act (Danija). Per Morten Abrahamsen nuotr.
Šiuolaikinio šokio spektaklis „Post no Bills“. Kitt Johnson / X-act (Danija). Per Morten Abrahamsen nuotr.

Viena iš festivalio premjerų – žinomo prancūzų choreografo, Chaillot (Šajo) nacionalinio šokio teatro Prancūzijoje vadovo Rachid Ouramdane šokio spektaklis „Audros akis“, tyrinėja universalius chaoso ir tvarkos dėsnius. Kartu su Šeiko šokio teatru sukurtas spektaklis įkvėptas anarchiškų ir organizuotų grupių judėjimo: nuo paradų, riaušių iki skraidančių paukščių būrių. Taip scenoje kuriami hipnotizuojantys tvarkos ir chaoso paveikslai. Šis kūrinys – prancūzų ir lietuvių šiuolaikinio šokio programos „KlaipėDAnse“ dalis.

Ryšio galia ir ritualas kaip būdas prisitaikyti

Komunikacija, ryšys su savimi ir kitu, buvimas bendruomenės dalimi – kita festivalio pristatomuose kūriniuose dominuojanti tema.

Vienas publikos laukiamiausių spektaklių – Klaipėdoje ir Palangoje pristatomas Izraelio šokio kūrėjų Yossi Berg ir Oded Graf šokio ir muzikos spektaklis „When Love Walked In“. Kūrinio pagrindas ir įkvėpimas – atotrūkis tarp to, kaip meilė pristatoma kultūroje, ir to, kaip ją iš tiesų išgyvena žmonės. Šokio kritikė Gili Izakovich (Jerusalem Post) spektaklį apibūdina kaip „geriausią vakarėlį mieste“ ir „intymų šokio spektaklį, kuris virsta jaudinančiu miuziklu“, o Idit Suslik (The Contemporary Eye) pripažįsta, kad tai „griebiantis už širdies kūrinys“.

Realybės ir virtualumo santykis skleisis šiuolaikinio cirko, videomeno, šokio ir fizinio teatro spektaklio tarptautinėje premjeroje „PERTO“ (Suomija-Brazilija). Režisierius Luis Sartori do Vale su komanda tyrinėja, kokios įtakos mūsų santykiams turi technologijos ir kaip skirtingi bendravimo būdai gali persipinti bei sąveikauti.

Šiuolaikinio cirko spektaklis „Perto“. 
 Luis Sartori do Vale nuotr.
Šiuolaikinio cirko spektaklis „Perto“. Luis Sartori do Vale nuotr.

Paslaptingą trauką ir mįslingą ryšį su akmenimis atskleis spektaklio „Stone-Face-Book“ (Danija-Lenkija) išankstinė premjera Klaipėdoje, Kretingoje ir Palangoje. Kūrinį pristatys ir pokalbio po spektaklio kvies šokio teatras „Granhoj Dans“. Nomadiška dvasia alsuoja ir Klaipėdoje bei Kretingoje rodomas estų šokio spektaklis „Olmeulmad: Sanctum textum“. Pasirodyme veikia keturi šokėjai, kviečiantys į meditatyvią šiuolaikinio kūno piligriminę kelionę.

Programoje ir du jaunojo choreografo Luko Karvelio darbai: šokio monospektaklis „Blank Spots“ ir Šeiko šokio teatrui kurta miniatiūra, kuriuose persipina asmeninio ir kolektyvinio identiteto ryšiai, kviečiama mąstyti, ką reiškia būti lietuviu pasaulyje ir ką – būti lietuviu, savyje talpinant ištisą pasaulį, bei jauno žmogaus santykį su laisve.

Į prigimtinį ritualo poreikį dėmesį atkreips ir performatyvus įvykis „Analizuojant žvėrį“. Čia, kaip ir būdinga ritualui, laiko linijinė tėkmė neegzistuoja. Susikoncentruojama į būseną, o visa kita skrieja aplink, tarsi būnant viesulo centre, kur sklando ramybė, tačiau aplink žemė maišosi su dangumi.

Šiuolaikinio šokio spektaklis „Blank Spots“, Lukas Karvelis. Roman Raz nuotr.
Šiuolaikinio šokio spektaklis „Blank Spots“, Lukas Karvelis. Roman Raz nuotr.

Panašią belaikiškumo būseną spalio 1 dieną sukels ir festivalio uždarymo spektaklis „Flesh“, sukurtas prancūzų režisieriaus Franck Vigroux ir trupės „Cie d‘Autres Cordes“. Jis taps siurrealia avarijos patirtimi. Audiovizualinėje elektroninėje operoje susipins asmeninė autoavarijos patirtis ir anglų rašytojo J. G. Ballard literatūrinis pasaulis. Šoko momentą, proto nuo kūno atsiskyrimą įkūnijantis spektaklis išsiskiria iki stuburo veriančiu, stulbinamai paveikiu vaizdo, garso ir šokio deriniu, primenančiu haliucinogeninę „kelionę“. Tai festivalio „būtina pamatyti“ spektaklis, vėliau keliausiantis į festivalį „Sirenos“ Vilniuje.

Paskaitos ir seminarai

Festivalio programoje nepamiršti ir žinių bei naujų įgūdžių ištroškę šokio kritikai, kurių protus kutens dramaturgės ir kritikės Silvijos Čižaitės-Rudokienės vedamas seminaras „Šokis kompiuterio klavišais“. Jame dalyviai diskutuos apie tai, kas yra šokio kritika ir kaip ruošiasi kritikai, kokios galimos skirtingos teksto prieigos prie judesio, kodėl šokio kritikai Lietuvoje tampa šokio dramaturgais ir dar daugiau, o praktinėje dalyje lauks kolegiali recenzija.

Šiemet festivalio žiūrovus kviečiame ir į viešas paskaitas, kurias skaitys dr. Kastytis Rudokas. Paskaitos „Kultūra kaip globalių pokyčių Big Bang‘as“ klausytojai aiškinsis, kokios permainų giluminės priežastys ir kur slypi kuriantysis kultūros pradas – sprogimas. O apsilankę paskaitoje „Koks bus miestas po 2070 metų. Žmonijos evoliucijos“ klausytojai galės mėginti atsakyti į klausimą, ar žmonija kaip kultūrinė rūšis gali ne tik keistis, bet ir evoliucionuoti, pasidaryti esmingai kitokia – išsipildžiusia, ką tai reiškia ir ar iš viso įmanomas žmogiškojo teleos’o pasiekimas.

Šiuolaikinio šokio spektaklis „Olmeulmad: Sanctum textum“ (Estija). Alissa Šnaider nuotr.
Šiuolaikinio šokio spektaklis „Olmeulmad: Sanctum textum“ (Estija). Alissa Šnaider nuotr.

PROGRAMA*

RUGSĖJO 13–16 D.

Kūrybinės dirbtuvės šokėjams „Hommage to Merce Cunningham“ / Paula Rosolen / Haptic Hide (Vokietija).

RUGSĖJO 17 D., penktadienis

17.00 – FESTIVALIO ATIDARYMAS. Reginys „Hommage to Merce Cunningham“ / Paula Rosolen / Haptic Hide (Vokietija) ir kviestiniai Lietuvos šokėjai

Klaipėdos piliavietė (Pilies g. 4). 45min.

19.00 – Spektaklis „Jūrinės šviesos“ / Klaipėdos jaunimo teatras

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 120 min. N-14

RUGSĖJO 18 D., šeštadienis 

19.00 – Šiuolaikinio šokio spektaklis „When Love Walked In“ / Yossi Berg & Oded Graf (Izraelis)

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 65–90 min.

RUGSĖJO 19 D., sekmadienis

17.00 – Šiuolaikinio šokio spektaklis „When Love Walked In“ / Yossi Berg & Oded Graf (Izraelis)

Palangos kurhauzo salė (Grafų Tiškevičių alėja 1, Palanga). 65–90 min.

19.00 – Muzikos ir medijų performansas „This Order Goes Wrong” / Lora Kmieliauskaitė, Dominykas Digimas, Nidas Kaniušas, Roberto Becerra

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 45 min.

Muzikos ir medijų performansas „This Order Goes Wrong“. Organizatorių archyvo nuotr.
Muzikos ir medijų performansas „This Order Goes Wrong“. Organizatorių archyvo nuotr.

RUGSĖJO 22 D., trečiadienis

11.00 – Scenos menų kritikų seminaras „Šokis kompiuterio klavišais“ / Silvija Čižaitė-Rudokienė / Noopolis

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). Dalyvavimas su registracija.

15.00 Paskaita „Kultūra kaip globalių pokyčių Big Bang‘as“ / dr. Kastytis Rudokas/ Noopolis

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 2 akad. val.

19.00 – FESTIVALIO PREMJERA. Šiuolaikinio šokio spektaklis „Audros akis“ / Rachid Ouramdane (Prancūzija), Šeiko šokio teatras

KC Žvejų rūmai (Taikos pr. 70). 60 min.

RUGSĖJO 23 D., ketvirtadienis

11.00 – Scenos menų kritikų seminaras „Šokis kompiuterio klavišais“ / Silvija Čižaitė-Rudokienė

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). Dalyvavimas su registracija.

17.00 – Išankstinė premjera. Spektaklis „Stone-Face-Book“ / Palle Granhoj (Danija), Mikolaj Karczewski (Lenkija) / Granhoj Dans (Danija)

Klaipėdos skulptūrų parkas (K. Donelaičio g. 6B). 60 min. (Po renginio – diskusija anglų kalba)

19.00 – Šiuolaikinio šokio spektaklis „Post no Bills“ / Kitt Johnson / X-act (Danija)

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 50 min. 

RUGSĖJO 24 D., penktadienis

11.00 – Scenos menų kritikų seminaras „Šokis kompiuterio klavišais“ / Silvija Čižaitė-Rudokienė

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). Dalyvavimas su registracija.

15.00 Paskaita „Koks bus miestas po 2070 metų. Žmonijos evoliucijos link“ / dr. Kastytis Rudokas / Noopolis

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). Trukmė – 1,5 akad. val.

16.00 – Išankstinė premjera. Spektaklis „Stone-Face-Book“ / Palle Granhoj (Danija), Mikolaj Karczewski (Lenkija) / Granhoj Dans (Danija)

LNM Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus (Vytauto g. 23A, Palanga). 60 min.

19.00 – FESTIVALIO PREMJERA. Šiuolaikinio cirko spektaklis „Perto“ / Luis Sartorido Vale / Portmanteau (Suomija-Brazilija)

KC Žvejų rūmai (Taikos pr. 70). 60 min.

21.00 – Šiuolaikinio šokio spektaklis „Olmeulmad: Sanctum textum“ / Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva, Maarja Tõnisson (Estija)

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 55 min.

RUGSĖJO 25 D., šeštadienis / Kretinga*

17.00 – Išankstinė premjera. Spektaklis „Stone-Face-Book“ / Palle Granhoj (Danija), Mikolaj Karczewski (Lenkija) / Granhoj Dans (Danija)

Kretingos dvaro ūkvedžio namo kiemas (Vilniaus g. 33). 60 min.

Spektaklis „Stone-Face-Book“. Organizatorių archyvo nuotr.
Spektaklis „Stone-Face-Book“. Organizatorių archyvo nuotr.

19.00 – Šiuolaikinio šokio spektaklis „Olmeulmad: Sanctum textum“ / Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva, Maarja Tõnisson (Estija)

Kretingos pranciškonų vienuolyno kiemas (Vilniaus g. 2). 55 min.

RUGSĖJO 29 D., trečiadienis

18.30 – Šiuolaikinio šokio spektaklis „Blank Spots“ / Lukas Karvelis

Kompozicija iš šokio spektaklio „Esamasis laikas“ / Lukas Karvelis, Šeiko šokio teatras

Klaipėdos dramos teatro Mažoji salė (Teatro g. 2). 60 min.

20.00 – Performatyvus įvykis „Analizuojant žvėrį“ / Paulius Markevičius / Urbanistinis draustinis, Meno ir mokslo laboratorija

„Hofo“ kiemo angaras (Naujoji Uosto g. 3). 60 min.

SPALIO 1 D., penktadienis

19.00 – FESTIVALIO UŽDARYMAS. Spektaklis „Flesh“ / Franck Vigroux / Cied‘ Autres Cordes (Prancūzija)

Klaipėdos dramos teatro Didžioji salė (Teatro g. 2). 70 min.

* programa pristatoma bendradarbiaujant su Meno akcija „Kita erdvė [3º] Vakarų krantas“.

***

Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ misija – bendrame kūrybiniame vyksme suvienyti skirtingų regionų ir valstybių meninę patirtį bei kūrėjų kūrybinį potencialą. Festivalyje pristatomi šiuolaikinio šokio ir teatro, multimedijos projektų, performanso, naujojo cirko ir vizualaus meno kūrėjai bei jų grupės. Tai – vienintelis interdisciplinaraus pobūdžio festivalis Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje, be kultūrinės, vykdantis ir edukacinę funkciją – supažindina ir ugdo publiką suprasti ir vertinti šiuolaikinę meno raišką.

Nuo 2011 m. festivaliui suteiktas Klaipėdos miesto reprezentacinio festivalio statusas, nuo 2015 m. jis apdovanotas Europos festivalių asociacijos ženklu „Europe for Festivals / Festivals for Europe“, o nuo 2019 m. „Plartforma“ yra įtraukta į Strateginių Lietuvos festivalių sąrašą.

Festivalį organizuoja Menininkų grupė „Žuvies akis“. Festivalį remia Lietuvos kultūros taryba, Klaipėdos miesto savivaldybė, Prancūzų institutas Lietuvoje ir Goethes institutas.

Patekimas į visus renginius – tik su Galimybių pasu (išskyrus lauko renginius). Organizatoriai pasilieka teisę keisti festivalio programą. Naujausią informaciją rasite feisbuko puslapyje „Menų festivalis Plartforma“ arba interneto svetainėje www.plartforma.lt.

Bilietais į mokamus festivalio renginius nuo rugsėjo 1 d. prekiaus www.bilietai.lt.

Menų festivalio „Plartforma“ informacija

Leave a Reply