Kultūra už lango: šokis atkeliauja į miesto kiemus

Visai neseniai kultūra savo kiemuose pradėjo mėgautis Kauno daugiabučių rajonų gyventojai, o nuo gegužės 19 d. kultūra pro namų langus pasieks ir klaipėdiečius bei vilniečius – į jų kiemus atkeliauja šokis. Penkis šokio pasirodymus miestiečiams organizuoja Šiuolaikinio šokio asociacija (ŠŠA), įkvėpta iniciatyvos „Kultūra į kiemus” ir bendradarbiaudama su jos autoriais „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022″.

„Yra langas. Yra kaimynai. Kiemas. Ir yra ŠOKIS” – su tokiu šūkiu ŠŠA atneša šokį arčiau namų. „Mūsų tikslas yra priminti, kad šalia visko, kas vyksta mūsų kasdienybėje, yra ir šokis. Tikimės, kad jau greitai su žiūrovais galėsime susitikti spektakliuose, o kol kas kviečiame palaikyti ryšį kitokiu būdu ir susitikti savo namų kiemuose – šokį iš gana neįprasto kampo išvysti pro savo langus ir balkonus”, – apie iniciatyvą pasakoja ŠŠA pirmininkė Agnietė Lisičkinaitė.

Penkių pasirodymų ciklą pradės klaipėdiečiai – Šeiko šokio teatras, kuris gegužės 19 d. 19 val. Klaipėdos Mažvydo alėjoje rodys spektaklio „Pareiškiu – Brandir” ištrauką (choreografai – Alban Richard ir Agnija Šeiko, šokėjai – Gintarė Marija Ščavinskaitė, Oksana Griaznova, Marija Ivaškevičiūtė, Inga Kuznecova, Dovilė Binkauskaitė, Mantas Černeckas, Niels Claes, Evgenij Kalachov), o birželio 4 d. 19 val. toje pačioje alėjoje šokis bus skirtas patiems mažiausiems žiūrovams – čia bus rodoma spektaklio kūdikiams „Lumi” ištrauka (choreografė Dalija Acin Thelander, šokėjos – Oksana Griaznova, Marija Ivaškevičiūtė, Inga Kuznecova).

Pareiskiu_Brandir_foto_D_Matvejev1

Šeiko šokio teatro spektaklis „Pareiškiu – Brandir”. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Gegužės 23 d. 20 val. šokio dovanas miestiečiams Kauno gimtadienio proga atneš Ieva Jackevičiūtė su spektakliu „Visas menas apie mus” (choreografė Ieva Jackevičiūtė, šokėjos Saulė Sakalauskaitė ir Jurgita Maskoliūnaitė, gyva muzika – „Kedrostoburas”). Gegužės 26 d. 19 val. Vilniaus Šeškinės mikrorajone spektaklio „Feel-Link” ištrauką pristatys Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air” (choreografai ir atlikėjai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius). Birželio 9 d., 19 val. Vilniuje, Užupyje, spektaklio „Abejingumas” ištrauką atliks Austėja Vilkaitytė.

Šokis, persikėlęs į kiemus – neįprastas reiškinys žiūrovams, tačiau ne visiems atlikėjams.
„Šokis netikėtose miesto erdvėse – vienas iš išskirtinių Šeiko šokio teatro bruožų ir kūrybos krypčių. Šokio spektakliai – istorinės ekskursijos „Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda tranzit Memel” bei „Užpustyti” vyksta Klaipėdos gatvėse ir Nidos kopose. Kasmet su uostamiesčio bendruomene rengiame performansus, kuriuose dalyvauja ne tik šokėjai, bet ir senjorai, žmonės su negalia, vaikai… Šis projektas mums – dar viena galimybė susitikti su išsiilgtais žiūrovais ir išjudinti iš karantino snūdo Mažvydo alėjos praeivius bei gyventojus”, – mintimis dalijosi Šeiko šokio teatro meno vadovė Agnija Šeiko.

Lumi_foto_D_Matvejev

Šeiko šokio teatro spektaklis „Lumi”. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

„Šokis kiemuose mus, kaip urbanistinio šokio atstovus, grąžina į aplinką, kurioje šis šokis gimė ir ilgą laikė vystėsi, – sako vienas iš kieme pasirodysiančio šokio teatro „Low Air” įkūrėjų Laurynas Žakevičius. – Tai grįžimas į bendruomenę, kurioje šokis vystėsi dalinantis socialiniais išgyvenimais per judesį. Visa tai, kas veikė žmones ir bendruomenę socialiniame, ekonominiame, psichologiniame kontekstuose, išsireiškė per šokį – per gatvės šokį. Tokioje aplinkoje gimė hiphopas.”

Šokį kiemuose virtualiai galės išvysti visi – pasirodymai bus tiesiogiai transliuojami Šiuolaikinio šokio asociacijos „Facebook” paskyroje.

Daugiau informacijos apie ŠŠA – www.lcda.lt. Projekto partneriai: „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022″, Šeškinės bendruomenių sąjunga ir Užupio respublikos bendruomenė. ŠŠA veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Leave a Reply