Šokio spektaklyje atgis Salomėjos Nėries dienoraščiai

2019 m. gegužės 15 d., trečiadienį, 19 val. Klaipėdos kultūros fabrike (Bangų g. 5A) vyks tarp Klaipėdos ir Madrido kurto choreografės Ugnės Dievaitytės ir Šeiko šokio teatro premjera „Nakties mirgėjimas”.

Nakties_mirgejimas_Foto_Beatrix_Molnar0

Beatrix Molnar nuotr.

Į naktį žiūrovus kviečiančiame šokio spektaklyje – dvi skirtingų kartų šokėjos, gyva muzika ir iki šiol labai prieštaringai vertinamos Salomėjos Nėries asmenybė, per kurią šokamas gyvenimo trapumas, žmogaus daugiabriauniškumas.

„Tai spektaklis, kuris primena apie mūsų vienišos egzistencijos esmę, gyvenimą, meilę ir mirtį. Jis kviečia svarstyti humaniškumo svarbą vieni kitiems, skatina neskubėti teisti kitų nepamačius, kokia asmenybė ir kokia tikrovė slypi po mūsų primestomis kategorijomis, pagal kurias rūšiuojame aplinkinius”, – apie spektaklį pasakojo Madride gyvenanti jo choreografė Ugnė Dievaitytė.

Salomėja Nėris (1904–1945 m.) – viena žymiausių lietuvių poečių, kuri didžiulio pripažinimo sulaukė dar būdama gyva, bet šiuolaikinėje Lietuvoje vertinama prieštaringai dėl savo politinių pažiūrų. „Ar spektaklio šokėjos ir Salomėja yra savųjų aplinkybių suma? Kiek mes gyvename per istoriją ir kokiu mastu istorija gyvena per mus?” – retorinius klausimus formuoja choreografė U. Dievaitytė.

Dalis spektaklio kūrybinio proceso vyko Lietuvoje, dalis – Ispanijoje. Pirmą kartą publikai jis buvo pristatytas taip pat Madride. Minimalistinės scenografijos spektaklyje svarbi vieta tenka tekstui – skaitomi S. Nėries dienoraščio įrašai, kuriuose sudėti jos ilgesys, nerimas, mintys apie gyvenimą ir mirtį. Poetės žodžiais skambančioje erdvėje dvi skirtingų kartų šokėjos į vieną pasakojimą audžia savo pačių gyvenimo patirtis, susitapatina į vieną save skirtingais amžiaus tarpsniais išgyvenančią asmenybę, vėl išsiskiria, „šokėjos koegzistuoja su S. Nėrimi, būna ir bendrauja scenoje. Šokėjų kūnai išreiškia savo prigimtį atverdami kelią S. Nėries žodžiams”, – spektaklio erdvėje mezgamą ryšį aiškino U. Dievaitytė.

Nakties_mirgejimas_Foto_Beatrix_Molnar4

Beatrix Molnar nuotr.

Choreografė atkreipė dėmesį į tai, kad „Nakties mirgėjimas” nėra dokumentinis spektaklis apie S. Nėrį, „remiuosi S. Nėries, vienos iškiliausių lietuvių poečių, figūra bei šokėjų kūnais ir esmingiausiais jų gyvenimo potyriais ir per tai kalbu apie mirgančią mūsų visų egzistenciją visatos naktyje”, – akcentavo ji.

„Nakties mirgėjime” šoka Marijos Ivaškevičiūtės (19 m.) ir Agnijos Šeiko (41 m.) duetas. Šiais metais Auksiniu scenos kryžiumi apdovanota choreografė ir šokėja A. Šeiko pasakojo, kad šokti su gerokai jaunesne kolege buvo įdomi patirtis, „manau, kad kartais dirbtinai sukeliama perskyra tarp skirtingo amžiaus žmonių. Dirbdamos dažnai pastebėdavome, kad su Marija nejaučiame to dvidešimties metų skirtumo. Žiūri į asmenybę, o ne amžių”. Kita vertus, šokėja pripažino pastebėjusi kitokią savo ir spektaklio partnerės kūno kalbą, „sunku apibūdinti, bet jauno žmogaus judesys atrodo labiau išeinantis į išorę, jame daugiau spontaniškumo, o maniškis labiau įžemintas, vidinis ir tai nutinka nesąmoningai, intuityviai. Buvo labai įdomu pačioms tai pastebėti”.

Spektaklio kuriamam pasauliui intymumo ir asmeniškumo suteikia gyvai atliekama muzika. Kompozitorius ir atlikėjas Vidal iš Madrido nėra naujokas, „su šiuolaikinio šokio kūriniais pradėjau dirbti prieš penkerius metus ir tai man puikiai sekasi, jei tai galima vertinti apdovanojimais, potyriais, naujais kūrybos keliais”. Vidal pasakojo, kad „Nakties mirgėjimas” nėra pirmas susitikimas su U. Dievaityte, bet tarp dviejų šalių kuriamas spektaklis pateikė savų iššūkių. „Pirmiausia susipažinau su iš Lietuvos atsiųsta videomedžiaga, apmąsčiau, kokie instrumentai, kokios garsų sekos tiktų, bet tikrasis darbas prasidėjo, kuomet M. Ivaškevičiūtė ir A. Šeiko atvyko į Madridą ir pradėjome savo pažintį bei ryšio paieškas. Tai visada didelis iššūkis – yra daug instrumentų, techninio darbo, bet reikia atrasti bendrus kūrybinio sąlyčio taškus, kuomet šokėjų ir gyvos muzikos dialogas peržengia bet kokias numatytas žinutes ir lieka tik gryna bendrystė”, – pasakojo kompozitorius.

Nakties_mirgejimas_Foto_Beatrix_Molnar7

Beatrix Molnar nuotr.

Šokio spektaklis „Nakties mirgėjimas” dar bus rodomas gegužės 13 d. 18 val. Nidos meno kolonijoje (E. A. Jonušo g. 3), gegužės 16 d. 19 val. Kauno miesto kameriniame teatre (Kęstučio g. 74A), gegužės 17 d. 19 val. Vilniuje, „Menų spaustuvėje” (Šiltadaržio g. 6). Bilietai – ČIA.

Šeiko šokio teatro informacija

Leave a Reply