„Skrajojantis olandas” – milijonams pasaulio operos gerbėjų

2021 m. balandžio 2 d. 19.00 val. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro spektaklis – Richardo Wagnerio opera „Skrajojantis olandas” bus transliuojamas tarptautinėje operos platformoje „OperaVision”.

R. Wagnerio opera „Skrajojantis olandas“. Martyno Aleksos nuotr.
R. Wagnerio opera „Skrajojantis olandas“. Martyno Aleksos nuotr.

Vienos įtakingiausių tarptautinių asociacijų „Opera Europa” narys Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras balandžio 2-osios vakarą milijoninę Europos ir pasaulio operos gerbėjų auditoriją kvies į senąjį Klaipėdos elingą, kuriame praėjusių metų rugpjūčio 1 d. įvyko ir buvo nufilmuota R. Wagnerio operos „Skrajojantis olandas” premjera. 

Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa” remiama „OperaVision” yra vertinama kaip sėkmingiausia operos platforma interneto medijose. Ji transliuoja daugiau kaip 200 pasaulio operos teatrų ir festivalių pastatymus, pirmenybę teikdama teatrams – tarptautinės organizacijos „Opera Europa” nariams. Tai Madrido, Londono, Švedijos karališkieji teatrai, Paryžiaus nacionalinė opera, Romos, Budapešto, Varšuvos, Vienos operos teatrai, Suomijos nacionalinė opera ir kt.

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras tarptautinę auditoriją kviečia mėgautis iki šiol sudėtingiausiu ir didžiausiu savo pastatymu, vadinamu 2020-ųjų Lietuvos operos įvykiu. 

„Skrajojantį olandą” pastebėjo ir įvertino ne tik šalies publika, kritikai. Spektaklis ir jo kūrėjai net 13-oje nominacijų pristatyti „Padėkos kaukių” ir „Auksinių scenos kryžių” komisijų vertinimuose. Opera pretenduoja tapti geriausiu Klaipėdos spektakliu, o kūrėjai bei solistai minimi tarp pretendentų į aukščiausius šalies profesionalaus meno apdovanojimus. Nugalėtojai paaiškės kovo 26 ir 27 dienomis, Lietuvoje minint Tarptautinę teatro dieną.

Almantas Švilpa (Olandas) ir Tadas Girininkas (Dalandas) R. Wagnerio operoje „Skrajojantis olandas“.Martyno Aleksos nuotr.
Almantas Švilpa (Olandas) ir Tadas Girininkas (Dalandas) R. Wagnerio operoje „Skrajojantis olandas“.Martyno Aleksos nuotr.

Vasarą R. Wagnerio opera pirmą kartą Lietuvoje skambėjo ten, kur pati aplinka audrino žiūrovų vaizduotę, – tarpukariu Klaipėdoje veikusios Paulo Willy Lindenau laivų statyklos komplekso elinge, iškilusiame 1937–1938 m. Pastatymą Klaipėdoje kūrė dirigentas Modestas Pitrėnas, koncepcijos autorius ir režisierius Dalius Abaris, režisierius Gediminas Šeduikis, scenografė Sigita Šimkūnaitė, kostiumų ir grimo dailininkė Sandra Straukaitė, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis. Olando partiją atliko Vokietijoje dainuojantis bosas-baritonas Almas Švilpa, Zentos –  žinomas sopranas Sandra Janušaitė, Dalando – Vokietijos ir Šveicarijos operos teatruose dainuojantis bosas Tadas Girininkas.  Žiūrovai, stebėsiantys įspūdingos premjeros įrašą „OperaVision” transliacijoje, išgirs ir Rafailą Karpį (Vairininkas), Dalią Kužmarskytę (Marija), latvių tenorą Andrį Ludvigsą (Erikas), Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro chorą ir orkestrą. 

„Skrajojančio olando” scenos plotis siekia kone 50 metrų, o kai kur veiksmas vyksta beveik 17 metrų aukštyje. „Įrašo transliacija turbūt neatstos gyvo vaizdo ir garso patiriamo jausmo, tačiau tik įrašo žiūrovai galės išvysti niuansus, kurie, kaip kai kurios išskirtinės detalės ar atlikėjų emocijos, kartais „paskęsta” didžiulėje spektaklio visumoje. Stebint didžiulę sceną sunkiau įžiūrėti personažų mimikas ar susekti mimanso judėjimą, o televizijos technika suteikia galimybę vaizdą išvysti skirtingais rakursais”, – sako D. Abaris.

Pasak režisieriaus, viena įspūdingiausių konstrukcijų Lietuvoje – Pauliaus Lindenau laivų statyklos metalinis elingas ir sukūrė visą scenografinį vaizdinį. „Vienas iš labai emocingų dalykų – laivo, būtent, tikro laivo – buvimas „Skrajojančiame olande”, be abejo, yra svarbiausias iš specialiųjų efektų”, – pasakoja D. Abaris.

Ši operos pastatymo transliacija – ypatinga dovana operos gerbėjams visame pasaulyje, nes net įvairiausių „Skrajojančio olando” versijų matę bei girdėję R. Wagnerio muzikos gerbėjai sutaria, kad pastatymo ant marių kranto dar nėra buvę.

KVMT informacija

Leave a Reply