Laura Geraščenko: „Debesų gaudyklė” – spektaklis, darantis poveikį ne tik kūdikiams

Šokio pasaulis nuo šiol bus atviras ir 6–18 mėn. kūdikams – lapkričio 19 d., sekmadienį, 11 ir 12 val. Klaipėdos dramos teatre vyks spektaklio „Debesų gaudyklė” premjera. Jos režisierė ir choreografė Laura Geraščenko atskleidė, kaip kilo ši idėja ir kas laukia mažiausiųjų žiūrovų.

Laura_Gerascenko

Laura Geraščenko. Artūro Butkaus nuotr.

Kaip kilo idėja kurti šokio spektaklį kūdikiams?

Mintis apie šokio ir judesio spektaklį kūdikiams užsimezgė prieš porą metų. Pačiai auginant tris vaikus ir kartu perėjus kūdikystės etapą ne kartą, rutuliojosi mintis pasiekti ir pačią jauniausią auditoriją. O ši idėja tapo kūnu studijuojant šokio magistrantūrą. Nesustoti skatino ir palaikė šiuolaikinio šokio teatro ,,Padi Dapi fish” meno vadovė, choreografė Agnija Šeiko, ir mano baigiamasis magistro mokslinis darbas ,,Šokio spektaklių įtaka kūdikių emocinei ir fizinei raidai” buvo apie tai. Tęsti pradėtą darbą skatino mintis, kad būtent šokio ir judesio spektaklių 6–18 mėn. kūdikiams nėra ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje.

Kas laukia pačių mažiausiųjų žiūrovų?

Buvimas erdvėje, kurioje galima būti taip, kaip norisi, kur stimuliuojama klausa, rega, lytėjimas, kur kuriamas saugumo ir švelnumo jausmas.

„Debesų gaudyklė” – tai daugiau nei šokio spektaklis?

Į šį klausimą norėčiau atsakyti spektaklio kūrėjų pasidalintomis mintimis apie ,,Debesų gaudyklę”: ,,Kaskart atsiduriu šviesiame sapne. Atrodo, grįžtu į pirmas savo gyvenimo dienas, kai mama ir tėtis lopšinėmis ir pasakomis statė karalystes. Čia sustoja laiko tėkmė, čia grįžtu į namus, į tą saugų kamputį, kur viskas sava, viskas paprasta, kur ramu”, – sakė aktorė Elinga Serapinaitė.

,,Ramios vilnys jaukumo debesy – kviečiu leistis į lengvus, žaismingus ieškojimus ir atradimus!” – siūlo muzikos autorius Kristijonas Lučinskas. Aktorė Justina Jukonytė sakė: „Debesų gaudyklėje tikiuosi pagauti debesų”, aktorius Kristupas Biržietis: „Debesys – skraidantis vanduo, vanduo – nukritę debesys”, aktorė Greta Jankauskaitė: „Nuo debesies ant debesies į visai kitą pasaulį – į savo debesų gaudyklę”, scenografė Angelina Furmaniuk-Savickienė svarstė: „Kartais debesys gali tapti pasiekiami tiesiog ranka, tik svarbu labai norėti ir to atkakliai siekti.” O aš pridursiu, kad šis spektaklis – interaktyvus, kuriame kartu su aktoriais kviečiami veikti kūdikiai ir tėvai, patys žiūrovai patampa spektaklio dalyviais ir kūrėjais.

Debesu_gaudykle

“Debesų gaudyklė”. Organizatorių nuotr.

Kaip apibūdintumėte spektaklio scenarijų?

Bendradarbiaujant su muzikos kūrėju Kristijonu Lučinsku, gimė spektaklio siužetas. Skambanti lopšinė ir sekama tėčio pasaka girdima tarsi būnant mamos įsčiose. Tad spektaklis turi du sluoksnius: vieną – muzikinį, kitą – choreografinį. Muzikinis scenarijus – tai mamos lopšinė dienos metu, kai besilaukdama mama dainuoja savo dar negimusiam kūdikiui, vėliau – maudynės prieš miegą, vandens garsas įsčiose, trečioji dalis – tėčio sekama pasaka ,,pilveliui”, o paskutinė – mamos lopšinė prieš miegą.

Choreografinis scenarijus – mamos ir tėčio kuriama gyvybė bei gimimas, augimas, žaidimas, buvimas su savo vaiku. Kitų detalių neatskleisiu – kviečiu ateiti, pabūti, pamatyti, išgyventi savo gimimą. Spektaklis veikia ne tik kūdikius, bet ir tėvus, kadangi veda į kiekvieno mūsų prenatalinę būseną.

Turbūt teko gerai pasukti galvą, kaip išlaikyti mažylių dėmesį ir juos sudominti?

Kad ir kaip netikėtai skambėtų – buvo visai paprasta, kadangi prieš statant spektaklį daug domėjausi kūdikių fizine bei emocine raida ir kas būdinga šiam tarpsniui. Taip pat šia tema rašiau mokslinį darbą, bendravau su žmonėmis, kuriančiais spektaklius vaikams. Kuriant rėmiausi Dalijos Acin Thelander (lenkų choreografė, kurianti šokio spektaklius būtent kūdikiams) surinkta metodine medžiaga.

Galbūt turite ir daugiau minčių, kaip šokio pasaulį atverti kūdikiams?

Taip, matydama poreikį ir tuščią erdvę būtent šokio spektakliams jauniausiai auditorijai, planuoju atverti šokio pasaulį 18–24 mėnesių kūdikiams.

Kokia Jūsų patirtis dirbant su jaunimu, vaikais?

Darbo patirtis su vaikais – jau 10 metų. Visada sakau, kad augu kartu su jais. Šiuo metu esu VšĮ ,,Judesio erdvė” vadovė, choreografė, vedu baleto ir šiuolaikinio šokio pamokas 7–13 metų vaikams. Kartu su manimi dirba choreografė Elinga Serapinaitė, vedanti baleto pamokas patiems mažiausiems 5–7 metų vaikams, bei režisierė ir aktorė Greta Jankauskaitė, vedanti teatro pamokas vyresniesiems. Esu dėkinga aktorei Justinai Jukonytei, davusiai vaikams vaidybos pagrindus. Dirbame pagal įregistruotą švietimo programą ,,Šiuolaikinio šokio, baleto ir teatro mokykla”. Vaikai yra ruošiami profesionaliai scenai.

Leave a Reply