Į jaunimo rezidenciją kviečia opera vaikams „Buratinas“

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (KVMT) vasaros pradžioje ruošiasi pasitikti jaunuosius talentus, degančius noru dainuoti ir groti bei atrinktus dalyvauti KVMT jaunimo rezidencijoje. Teatras nekantriai laukia bendro projekto metu užgimsiančios premjeros – Jurgio Gaižausko operos vaikams „Buratinas“, skirtos kompozitoriaus gimimo šimtmečiui. Opera publikai bus pristatyta šių metų lapkritį.

Koncertas „Aš – senas jūrininkas" buvo rengiamas 2019 m. pirmąkart KVMT organizuotoje jaunųjų muzikantų ir solistų vasaros rezidencijoje. Olesios Kasabovos nuotr.
Koncertas „Aš – senas jūrininkas” buvo rengiamas 2019 m. pirmąkart KVMT organizuotoje jaunųjų muzikantų ir solistų vasaros rezidencijoje. Olesios Kasabovos nuotr.

Birželio 2 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete vyksiančioje perklausoje vaidmenims ir muzikinėms partijoms gauti bus atrinkti kandidatai į jaunimo rezidenciją, kurios finale ir užgims opera vaikams „Buratinas“. Smagioje rezidencijoje kviečiami dalyvauti vyresni nei 16 metų muzikos mokyklų, konservatorijų, aukštųjų muzikos mokymo įstaigų studentai ir magistrantai. Labai laukiami solistai dainininkai, choro dainininkai moksleiviai ir studentai, visų tipų balsai: sopranai, mecosopranai, altai, tenorai ir bosai. Atrankoje kviečiami dalyvauti ir smuiku, altu, violončele, kontrabosu, pikola, fleita, obojumi, anglų ragu, klarnetu, bosiniu klarnetu, fagotu, kontrafagotu, valtorna, trimitu, trombonu, tūba, timpanais, melodiniais mušamaisiais, perkusija ir arfa grojantys jaunieji muzikai.

Pirmoji lietuviška opera vaikams

Pasak Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovės Laimos Vilimienės, rezidencijos dalyviai, padedami profesionalių muzikinio teatro specialistų, ugdys savo profesines kompetencijas ir rengs J. Gaižausko operos „Buratinas“ premjerą.

„Rezidencija skirta kompozitoriaus J. Gaižausko 100-mečio jubiliejui paminėti. 1968 m. sukurta opera „Buratinas“ yra ne tik pirmoji, bet ir populiariausia lietuviška opera vaikams, su kuria užaugo ištisos kartos. Operos libretą sukūrė vaikų rašytojas Anzelmas Matutis. Operos muzikinė kalba melodinga, lengvai įsimenama. Mūsų jaunieji „kolegos“ dalyvaus muzikinėse bei sceninėse spektaklio repeticijose, edukaciniuose užsiėmimuose, seminaruose, kūrybinėse laboratorijose, kur susipažins su muzikinio teatro specifika, atlikėjui keliamais uždaviniais, asmeninės vadybos ypatumais, karjeros formavimo tendencijomis, turės galimybę lavinti savo profesinius įgūdžius ir diskutuoti rūpimais klausimais neformalioje aplinkoje su scenos profesionalais. Ruošiantis premjerai, vyks interaktyvios repeticijos, improvizacijos ir kūrybinės dirbtuvės“, – pasakojo teatro vadovė.

Baigiamasis rezidencijos renginys – J. Gaižausko operos „Buratinas“ premjera – vyks lapkričio mėnesį bei papildys muzikinio teatro repertuarą.

Rasti raktą į vaiko širdį

Ypač populiari J. Gaižausko opera vaikams „Buratinas“ 1969 m. pastatyta Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Ši opera buvo pirmoji ir ilgą laiką vienintelė lietuviška opera vaikams. Perstatyta LNOBT 1985 m. ir rodyta be pertraukos 40 metų. 2009 m. pastatyta Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre. Tai buvo nauja „Buratino“ versija – šiuolaikiškas jaunos režisierės Gražinos Jonušaitės požiūris į šį kūrinį. Pats kompozitorius yra pažymėjęs: „Ši opera vis atgimsta scenoje todėl, kad joje yra ryškių melodijų. Be to, puikus, skambus Anzelmo Matučio libretas, o ir pats siužetas geras. Labai svarbu rasti raktą į vaiko širdį, jam artimą temą. O čia dar scenoje ir patys vaikai veikia, nugali visas kliūtis, pasiekia laimę…“

Jaunimo rezidencijos jau tapo muzikinio teatro tradicija, jų metu atrandami talentai vėliau papildo ne tik muzikinio teatro kolektyvą, bet ir stebina šalies bei užsienio publiką. Ankstesniais metais teatras surengė didelio susidomėjimo sulaukusias jaunimo rezidencijas „Statykime operą“, „Išbandyk profesiją“ (2019) ir „Renkuosi Klaipėdą!“ (2021).

Daugiau informacijos apie perklausą, rezidenciją ir registracijos anketa – ČIA.

KVMT informacija

Leave a Reply