Gruodį Žvejų rūmų scenoje – geriausias metų spektaklis

Gruodžio 17 d., antradienį, 18 val. Žvejų rūmai kviečia į išskirtinį renginį – gastrolių atvykstantis Lietuvos rusų dramos teatras Klaipėdos publikai parodys dviejų dalių muzikinį spektaklį „Eglutė pas Ivanovus”.

Spektaklis „Eglutė pas Ivanovus“

Spektaklis „Eglutė pas Ivanovus“

Spektaklio kūrėjai triumfavo šiemetiniuose aukščiausio šalies teatrinio įvertinimo – „Auksinio scenos kryžiaus” – apdovanojimuose. Į Lietuvos nacionalinio dramos teatro, kur vyko iškilminga ceremonija,  sceną jie kilo net keturis kartus. Geriausiųjų vardus pelnė spektaklio „Eglutė pas Ivanovus” režisierius Jonas Vaitkus, dailininkas Jonas Arčikauskas, kompozitorius Algirdas Martinaitis ir pagrindinio, Auklės, vaidmens atlikėjas aktorius Valentinas Novopolskis.

„Eglutė pas Ivanovus” – tai retai statomas žymaus rusų absurdisto Aleksandro Vvedenskio (1904-1941) šedevras. A. Vvedenskis priklausė „oberiutams” – Realaus meno sąjungai (ОБЭРИУ, объединение реального искусства). Šią komuną Leningrade (dabar Sankt Peterburgas) poetas įkūrė kartu su garsiais rusų literatūros maištininkais Daniilu Charmsu bei Nikolajumi Zablockiu praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio pabaigoje. Poetinio žodžio plotmėje „oberiutai” nurungė daugelį praeities korifėjų bei kaip dramaturgai 40-čia metų aplenkė Europos absurdo teatrą, atsiradusį Prancūzijoje.

Paskutinieji Jono Vaitkaus darbai Lietuvos teatro panoramoje – ypač ryškūs. Klaipėdos dramos teatre pastatyta G. Grajausko drama „Mergaitė, kurios bijojo Dievas” ir P. Vaičiūno „Patriotai”, pastatyti Valstybiniame jaunimo teatre, skynė laurus Lietuvoje ir užsienyje. A. Vvedenskio „Eglutę pas Ivanovus” J. Vaitkus jau yra statęs Osle (1996), Stokholme (1997), Helsinkyje (2000) ir su savo studentais (2003). Kaskart tai buvo vis naujas spektaklis.

Statydamas spektaklį Lietuvos rusų dramos teatre Vaitkus dirbo su keliomis aktorių kartomis. Jame vaidina ir dainuoja net pusšimtis aktorių, kuriems scenoje vadovauja dirigentas Vytautas Lukočius.

Pjesėje „Eglutė pas Ivanovus” vyrauja šventų Kalėdų laukimas, prisotintas absurdo ir alogizmų, į kuriuos sueina siaubas, naivumas, žiupsnis sakralumo, blaškosi karikatūros patina paženklinti personažai. Tai – paradoksali poezijos, metafizikos bei lingvistinių niuansų sankirta, kurioje nesąmonė tampa reikšmingesnė už sąmoningus dalykus, fragmentaciją – už vientisumą.

„Atsidavusių aktorių dėka, o ypač pasitelkus muziką, „Eglutė pas Ivanovus” tapo filosofine akistata su šiandiena, su tuo, ką mes žinome, ką esame ne sykį išgyvenę, patyrę, suvokę. Mums jau neįdomu vaidinti tragediją, nes mirtis – paskutinė gyvybės stotelė – nebebaisi. Spektaklyje absurdas – jau ne absurdas, beprotnamis – ne beprotnamis. Bepročiai čia tik teisininkai, kurie bando kodifikuoti gyvenimą. Todėl spektaklis įgyja nemažai komiškumo. Regi prisodrintos vaizdinės režisūros vyksmą, bet kartu jauti šiandienos ritmą”, – apie spektaklį kalba teatro kritikė Daiva Šabasevičienė („7 meno dienos”).

Spektaklis „Eglutė pas Ivanovus” (rusų kalba su lietuviškais titrais) skiriamas žiūrovams nuo 16-os metų.

Bilieto kaina: 40-60 Lt, moksleiviams, studentams ir senjorams suteikiama 50% nuolaida bilietui. Bilietus galite įsigyti Žvejų rūmų ir TIKETA kasose.

Leave a Reply