Faustą ir Mefistofelį cituoja visas pasaulis

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 2020 m. gruodžio 25 dieną 18.50 val. per Lietuvos televiziją pristatys šokio spektaklio „Faustas“ pasaulinę premjerą (choreografas R. Bondara, muzikos vadovas ir dirigentas M. Barkauskas, scenografė M. Kander).

Šokio spektaklis „Faustas“. Martyno Aleksos nuotr.
Šokio spektaklis „Faustas“. Martyno Aleksos nuotr.

Belaukiant televizinės šokio spektaklio premjeros norime priminti, kad Johano Volfgango Gėtės (Johann Wolfgang von Goethe) dramos personažą Faustą ar Mefistofelio kupletus žmonės kartais cituoja net nežinodami, kas jų autorius! 

„SUSTOK, AKIMIRKA ŽAVINGA!“

J. V. Gėtė pradėjo rašyti „Faustą” dar būdamas studentas. Sakoma, kad 60 metų su pertraukomis rašydamas šį kūrinį rašytojas nieko neišgalvojo: sudėjo savo paties išgyvenimus arba tai, ką skaitė knygose. Kaip Faustą įkūnijo save, o Margaritą – savo mylimąją. Šią realistinę medžiagą papildė įvairių pasaulėžiūrų apeigomis ir idėjomis, nuspalvino ją savo jausmais.

Frazė: „Sustok, akimirka žavinga!” kartojama įvairiomis progomis, tačiau ne visi žino, kad tai perfrazuota citata iš J. V. Gėtės dramos „Faustas”. Gėtės „Fausto” pagrindinė tema – faustiškojo tipo žmogaus nepasitenkinimas: kiekvieno išsipildymo akimirką atsiranda nauji troškimai, todėl neįmanomas pastovus, ilgalaikis pasitenkinimas. Taip net sandėris su velniu Faustui tampa nebaisus. Pagal sutartį Fausto siela turėtų atitekti velniui tada, kai herojus patirs galutinį savo troškimų išsipildymą ir panorės sustabdyti akimirką: „Še! Jeigu tu išgirsi iš manęs: / „o, stabtelėk, akimirksni žavingas!” – / tai kuo greičiau užnerk man grandines, / ir tepaskelbia varpas gedulingas, kad Fausto nebėra…“ Ir jis sutinka.

Šokio spektaklis „Faustas“. Martyno Aleksos nuotr.
Šokio spektaklis „Faustas“. Martyno Aleksos nuotr.

„VIEN TIK AUKSAS VALDO MUS“

Prancūzų kompozitorius Šarlis Guno (Charles Gounod) savąjį penkių veiksmų monumentą – operą „Faustas” pristatė 1859 m. kovo 19 d. Paryžiaus operoje Théâtre Lyrique. Nors Š. Guno yra dvylikos operų autorius, didžiausios šlovės sulaukė būtent penkių veiksmų opera „Faustas”, parašyta pagal J. V. Getės tragediją. Libreto autoriai – Ž. Barbje ir M. Kare. Operos muzika labai melodinga. Kompozitorius meistriškai naudojo įvairias operos formas. Pagrindiniai veikėjai – Margarita (sopranas), Faustas (tenoras) ir Mefistofelis (bosas). Tačiau net negirdėję operos iki šių dienų cituoja ar net dainuoja Mefistofelio kupletus „La veau d’or est toujours debout!” arba „Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja…”.

J. V. Gėtės „Fausto“ herojų citatos tapo tokios populiarios, kad gyvena savą gyvenimą. 

Parengta pagal spaudą

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro informacija 

Leave a Reply