Edinburgo Frindžo festivalyje įvertintas Šeiko šokio teatro spektaklis

Edinburgo Frindžo festivalis – didžiausia meno ir kultūros šventė planetoje. Kasmet tris rugpjūčio savaites Škotijos sostinė Edinburgas džiaugiasi kūrybinės energijos sprogimu, kurį sukuria menininkai ir atlikėjai iš visų pasaulio kampelių, tarp jų – ir iš Lietuvos. Šeiko šokio teatras (Lietuva) ir Granhøj Dans (Danija) festivalyje pirmąkart pristatė šokio ir muzikos spektaklį „Bolero-Extended“ ir buvo pastebėti meno kritikų bei žiniasklaidos.

Šeiko šokio teatro spektaklis „Bolero-Extended“ festivalyje buvo puikiai įvertintas. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.
Šeiko šokio teatro spektaklis „Bolero-Extended“ buvo puikiai įvertintas. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

Jubiliejiniame 75-ajame festivalyje Šeiko šokio teatras savo spektaklį rodė pirmą kartą, tad tai, jog kūrinys buvo pastebėtas, parodė puikų teatro bei Lietuvos šokio potencialą dalyvauti tokio masto renginiuose.

„Mervyn Stutter Pick of the Fringe“ spektakliui suteikė 4 žvaigždučių įvertinimą ir pakvietė pristatyti kūrinį specialiame jų renginyje, skirtame atkreipti dėmesį į įdomiausius festivalio renginius. „Man labai patiko – tai buvo gudru ir gražu, įdomu ir pakilu. Violončelių išdėstymas ir dėžės įkvėpė!“ – rašė Philippa Casares, aktorė ir apžvalgininkė iš „Mervyn Stutter Pick of the Fringe“.

Penkių žvaigždučių įvertinimą skyrė Škotijos kultūros ir meno leidinys „The Wee Review“.

„Tai elegantiškas, jaudinantis kūrinys, kuriame gyva muzika, perkusiniai efektai ir šelmiška, bet šiurpti odą verčianti choreografija susijungia į neįtikėtiną potyrį. Tai keistuoliškas, koketiškas ir didingas šokio spektaklis, akompanuojamas violončelių“, – apie spektaklį rašė Claire Wood iš „The Wee Review“.

Puikaus atsiliepimo negailėjo ir kito leidinio „The Scotsman“ apžvalgininkai, jie taip pat skyrė 5 žvaigždutes. „Lėtai, lyg tektoninių plokščių judėjimas, augdamas į kulminaciją, spektaklis verstų raudonuoti ir patį Ravel’į“, – rašė apžvalgininkai Kelly Apter, David Pollock ir Sally Stott.

„Bolero-Extended“ – tai valandą trunkantis violončelių ir šokio spektaklis, priverčiantis naujai pažvelgti į kanoninį kūrinį. Šis kūrinys – tai neįprasta ir originali vieno garsiausių prancūzų kompozitorių Maurice’o Ravelio kūrinių „Boléro“ interpretacija. Lengvai atpažįstama melodija ir jos parafrazės scenoje vizualizuojamos Šeiko šokio teatro šokėjų ir jungtinio Klaipėdos-Edinburgo violončelių okteto atlikėjų. Originaliai dekonstruojama M. Ravelio muzika, scenoje atliekama vienos, kelių ar iš karto aštuonių violončelių, suskamba netikėtai ir šiuolaikiškai.

Danų choreografas Palle Granhøjus drauge su šokėjais kuria varžančiose aplinkybėse atsidūrusių asmenybių portretų galeriją, atskleisdamas unikalias kiekvieno trupės šokėjo savybes ir jomis papildydamas muzikinį spektaklio audinį bei interpretaciją. Choreografas scenoje siekia išryškinti žmogiškąją būtį. Užuot eksponavęs šokėjų plastiką ir choreografijos ypatybes, P. Granhøjus scenoje siekia atskleisti vyrus ir moteris tokius, kokie jie yra: tikrus, gyvus ir sudėtingus.

Spektaklis rodytas 2022 m. rugpjūčio 23–28 d. Nacionaliniame Škotijos šokio centre „Dance Base“. Kūrinys pristatytas Danijos šokio vitrinos programoje, kurią finansuoja Danijos meno fondas, Danijos ambasada Jungtinėje Karalystėje, prodiusuoja Wildtopia.

Šeiko šokio teatro veiklą finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.

Šeiko šokio teatro informacija

Leave a Reply