„Dėmesio! Baletas 2021“: Klaipėdos baleto trupė nugali sąstingį

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras sceną publikai atveria pareikšdamas: „Dėmesio! Baletas 2021“. Tradicinis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto trupės renginys Tarptautinės šokio dienos proga 2021 m. balandžio 29-ąją 18.30 val. virsta į džiaugsmingą pirmą susitikimą su publika atlaisvinus karantino ribojimus.

„Dėmesio! Baletas 2021“. KVMT nuotr.
„Dėmesio! Baletas 2021“. KVMT nuotr.

Pripažinimas skatino tęsti

Programoje „Dėmesio! Baletas 2021″ žiūrovai išvys šešiolika choreografinių miniatiūrų, kurias sukūrė tiek jau žinomi choreografai, tiek ir debiutuojantys šiame amplua baleto šokėjai: Aušra Krasauskaitė, Taurūnas Baužas, Airisė Gudonytė, Arshak Gyozalyan, Danylo Butenko, Daria Verovka, Viktorija Galvanauskienė, Roman Semenenko, Grytė Krstic.

Choreografinių šokio numerių sujungimu rūpinosi teatro vyriausiasis choreografas Aurelijus Liškauskas, baleto trupės meno vadovė Jelena Lebedeva, choreografė ir šokėja Aušra Krasauskaitė. Choreografines miniatiūras atliks  KVMT baleto trupės šokėjai.

2020 m. startavęs projektas „Dėmesio! Baletas 2020″ skirtas jaunos ir veržlios Muzikinio teatro baleto trupės kūrybingumui atskleisti ir jį skatinti. Pirmasis choreografinių miniatiūrų vakaras sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo. Jis buvo rodomas gyvai ir transliuojamas tiesiogiai teatro socialiniuose tinkluose bei teatro informacinių partnerių kanaluose. Tai paskatino teatrą tęsti ir kasmet kartoti šį unikalų kūrybinį projektą.

Pandemija – lyg griežti tėvai

Muzikinio teatro vyriausiasis choreografas Aurelijus Liškauskas sako, kad rudenį publikai pirmą kartą pristatytas choreografinių miniatiūrų vakaras į sceną grįžta lyg gaivus gūsis. „Rudenį publika ir kritikai su šūksniais „bravo” sutiko pirmą jaunos baleto trupės prisistatymą choreografų amplua, dabar tikiuosi dar daugiau. Juk šių metų pareiškimas subrandintas ir išieškotas. Baleto artistai, pernai statę choreografines miniatiūras, dar labiau kūrybiškai subrendo, tie, kurie nesiryžo rudenį, – irgi išdrįso. Aš labai tuo džiaugiuosi bei laukiu, kada galėsiu tai išvysti, kaip ir nekantraujanti teatro publika“, – džiaugiasi A. Liškauskas.

Choreografas sako, kad per praėjusį laiką baleto trupės narių judesiai patobulėjo. „Jų judesių bagažas pasikeitė. Mus visus pakeitė pasaulį užklupusi pandemija. Net ir to nepripažįstančius. Juokaujant pandemiją galima įvardinti net kaip griežtus vaiko tėvus: išvysime, kaip ribojimai paveikė kūrėjų dvasinį pasaulį. Kokiais tapo jų pastatymai: linksmais, liūdnais, o gal laukiančiais, viltingais. Choreografinės miniatiūros gimė iš didelio troškimo šokti ir tuo gyventi. Bus apie ką pamąstyti. Esu tikras. Pandemija šokio žmones buvo suspaudusi į griežtus rėmus: galvojimas ir negalėjimas šokti nėra tai, ko reikia kuriančiai asmenybei”, – tikina teatro vyriausiasis choreografas.  

„Dėmesio! Baletas 2021“. KVMT nuotr.
„Dėmesio! Baletas 2021“. KVMT nuotr.

Skirtingų mus užplūstančių jausmų dvasią scenoje padės kurti profesionalų komanda: projekcijų dailininkas Linartas Urniežis, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis, garso operatorius Jonas Raudonius. Anot A. Liškausko, publika scenoje išvys didžiulio pasisekimo sulaukusio bei visus žiūrimumo rekordus viršijusio „Dėmesio! Baletas 2020″ tęsinį. „Vaizdo projekcijų, šviesų ir detalių, kurių dar nenoriu atskleisti, dėka projektas virs kone vientisu spektakliu“, – tikina choreografas.

Choreografija atveria šokėjų sielas

Choreografė ir baleto artistė Aušra Krasauskaitė džiaugsmingai deklaruoja didžiulę meilę publikai ir ilgesį: „Pasiilgau publikos, veiksmo, spektaklių, koncertų. Jums būtina išvysti „Dėmesio! Baletas 2021″. Jis ruoštas su tokia meile!”

Anot A. Krasauskaitės, šokis yra viskas ir tuo pačiu niekas. Tai forma, sutalpinanti daug dalykų. „Turėdama įvairios patirties galiu konstatuoti, kad išbandyti save choreografo darbe būtina kiekvienam šokėjui. Kai susikeiti vietomis, tarsi naujai susipažįsti su šokio pasauliu: nauja patirtis duoda kitą supratimą apie choreografiją, naujus iššūkius ir džiaugsmus, skatina tobulėti tiek judesių technikoje, tiek ieškoti papildomos informacijos, mąstyti. Tai galimybė savo mintis ir požiūrį į pasaulį publikai atskleisti kaip šokio judesių vėrinį. Lavina šokėjų vaizduotę, kurios labai reikia kuriant kiekvieną naują personažą. Šokėjas turi tik kūną: pasitelkdamas šią priemonę kaskart turi ieškoti naujų savęs pateikimo formų. Choreografijos kūrimas lavina protą ir leidžia atsiverti tavo sielai. Kaip choreografei, man sunkiausia šio darbo sritis – visiškai pasitikėti atlikėjais. Atiduodi savo kūrinį į jų rankas ir nieko nebegali pakeisti. Jie tampa choreografo laidininkais tarp kūrėjo ir žiūrovo”, – tikina choreografė. 

Šių metų „Dėmesio! Baletas 2021″, pasak A. Krasauskaitės, yra Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto trupės manifestas. „Tai pareiškimas, kad mes nepasiduosime pandemijos įšalui, sukausčiusiam visų gyvenimus. Baleto trupė tarsi feniksas kyla iš sąstingio ir tvirtina, kad menas, grožis, kultūra išgelbės pasaulį. Po pandemijos išvysti šį projektą – puiki proga sielos atsinaujinimui. Po ilgai trukusių suvaržymų gyvenimą švęskime kartu: išsilaisvinkime ir vėl džiaukimės”, – kviečia choreografė.

Choreografinių miniatiūrų vakare bus galima išvysti tris A. Krasauskaitės kūrinius. „Vienas – ištrauka iš mano šokio filmo „Viskas bus gerai”. Pristatysiu ir KVMT baleto trupės narės Grytės Krstic solo šokį, pasakojantį apie nelaimingą meilę. Grytė mane įkvėpė šiai miniatiūrai. Ji ypatinga asmenybė. Trečias – masinis šokis, pasakojantis apie gulbes, kurios vizualiai vienodos, bet dvasia labai skirtingos, sunkiai susitaikančios su scenos laikinumu jų gyvenime”, – išduoda A. Krasauskaitė.

„Dėmesio! Baletas 2021“. KVMT nuotr.
„Dėmesio! Baletas 2021“. KVMT nuotr.

Ir kurs, ir šoks

„„Dėmesio! Baletas 2021″ – mano kaip choreografės debiutas. Žiūrovams pasakosiu apie atminties klodų poveikį mūsų dabarčiai ir net ateičiai. Kaip svarbu juos palikti praeityje ir judėti į priekį. Priimkime gyvenimo patirtis ir jas paleiskime. Mano sukurtą šokio miniatiūrą atliks penki baleto artistai. „Dėmesio! Baletas 2021″ metu ir pati tapsiu atlikėja: šoksiu keliose kolegų miniatiūrose”, – pasakojo baleto artistė Grytė Krstic.

Ji – KVMT baleto trupės naujokė, šokanti čia vos daugiau nei mėnesį. G. Krstic 2012 m. baigė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos baleto klasę. Vėliau daugiau nei dvejus metus šoko Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. „Tada išvykau į užsienį, šokau įvairiose baleto trupėse Prancūzijoje, studijavau šiuolaikinį šokį ir pati vedžiau baleto pamokas. Baigiau pilateso kursus. Neseniai grįžau į Lietuvą, nes trūko šokio scenos ir lietuviškos auros. Šokis labai svarbus mano gyvenime. Tai išraiškos forma, kurioje labiausiai galiu atskleisti save. Šokdama esu labiau suprantama nei kalbėdama žodžiais“, – tikina G. Krstic. 

Choreografinės miniatiūros „Dėmesio! Baletas 2021“ gyvai žiūrovų laukia balandžio 29 d. 18.30 val. Klaipėdos Žvejų rūmų didžiojoje salėje!

Leave a Reply