Cirkas, šokis ir idiotai: festivalio „Plartforma“ programa spalį

Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ uostamiestyje tęsiasi – spalio programoje laukia du renginiai, skirti cirko, šokio gerbėjams ir tiems, kurie teatre pasiilgo kvailiojimo. Šiuolaikinio cirko spektaklis „RISA-Friction“, kurį žiūrovams festivalis dovanoja, užgniauš kvapą šokio ir akrobatikos derme, o šokio spektaklio „IDIOT SYNCRASY“ šokėjai, 45 minutes straksėdami po sceną, ir prajuokins, ir sugraudins. „RISA-Friction“ rodomas 2022 m. spalio 14 d. 19 val. Žvejų rūmuose, o „IDIOT SYNCRASY“ publikai pristatomas spalio 21 d. 19 val. Klaipėdos „Kultūros fabrike“. Pateisindama festivalio visus metus vardą, „Plartforma“ darkart sugrįš lapkričio mėnesį ir uždarys festivalio metus.

Šiuolaikinio cirko spektaklis „RISA-Friction“. Petra Tiihonen nuotr.
Šiuolaikinio cirko spektaklis „RISA-Friction“. Petra Tiihonen nuotr.

Suomių duetas, cirko artistas, akrobatas Saku Mäkelä  ir šokėja, choreografė Riia Kivimäki, savo šiuolaikinio cirko spektaklyje „RISA-Friction“ kviečia pasigrožėti nušlifuotu it brangakmenis judėjimu ir iš šokio ir akrobatikos supinta choreografija. Susitikusios scenoje, šios dvi skirtingos judesio kalbos įgauna naują dimensiją ir tampa kažkuo nauju ir žadinančiu smalsumą. Spektaklyje duetas laužo esamas formas, technikas bei tyrinėja, kokią naują judesio kalbą galima atrasti, susiduriant su priešingomis jėgomis ir abipusiais konfliktais.

„Ar norint pasinerti giliau, reikia atsisakyti išmoktų metodų ir taisyklių, o gal galima pakilti aukščiau viso to ir rasti naują išraiškos lygmenį? Savo kūryba parodome, kad pasitelkus skirtingą judesio arsenalą galime sukurti kai ką naujo ir ypatingo“, – sako spektaklio kūrėjai ir kviečia atpažinti bendradarbiavimo galimybes kasdieniame gyvenime.

Naujojo cirko spektaklis sudomins tiek vyresnius (nuo 10 metų) vaikus, tiek jų tėvelius, senelius, taip pat ir scenos meno mėgėjus, sukurdamas atradimų kupiną vakarą. Žiūrovai susipažins su šiuolaikiniu judesiu, grožėsis minimalistine estetika ir technišku šokio bei akrobatikos atlikimu.

„RISA-Friction“ publikai pristatomas nemokamai. Tai festivalio „Plartforma“ dovana klaipėdiečiams. Būtina vietų rezervacija www.bilietai.lt (taikomas aptarnavimo mokestis).

Šokio spektaklis „Idiot Syncrasy“. Alicia Clark nuotr.
Šokio spektaklis „Idiot Syncrasy“. Alicia Clark nuotr.

Antrasis spalio programos kūrinys – šokio spektaklis „IDIOT SYNCRASY“ skirtas tiems, kuriems reikia priminimo, kad juokas ir kvailiojimas yra geriausias vaistas sunkiu laikotarpiu. Mintis šokėjams ir choreografams italui Moreno Solinas ir ispanui Igor Urzela pastatyti šį spektaklį kilo 2011 metais Europoje įsibėgėjus ekonominei krizei.

„Kaip šiuolaikinio šokio atlikėjai ieškojome būdo, kaip galime padėti. Ir tada atsigręžėme į tai, ką turime. Ir tai pirmiausia yra mūsų kūnas ir, daugumai, balsas. Anksčiau nesame dainavę, o dabar tai spektaklio dalis. Tai priverčia pagalvoti apie savo potencialą, kurį galime išnaudoti“, – apie „IDIOT SYNCRASY“ spektaklio gimimą pasakoja kūrėjai.

Linksmas ir energingas šokio spektaklis – tai politinis pareiškimas apie aktyvumą ir atkaklumą. Kartu tai – vyriškos tapatybės bei santykių tyrinėjimas. Per kartojimą ir nuoseklumą šokėjai kviečia publiką švęsti ryšį tarp žmonių ir individo gebėjimą judėti į priekį.

45 minutes atlikėjai šokinėja, nuolat judėdami erdvėje: išnykdami ir vėl pasirodydami, kol galiausiai ima suktis apie savo ašį. Šokėjų judėjimas sukelia ekstazę, bet staiga viskas sustoja ir atlikėjai bei publika pasijunta tarsi plūduriuotų ore.

„Vienas nuostabiausių, novatoriškiausių, drąsiausių, protingiausių, juokingiausių ir seksualiausių spektaklių, kokį man teko matyti per daugelį metų“, – rašo „The Quotidien Times“ ir žeria penkių žvaigždučių įvertinimą.

„Būtina pamatyti! Paprastas, bet įtraukiantis spektaklis, kuris nepaiso visų pradinių lūkesčių ir paaiškinimų“, – antrina leidinys „Everything Theater“ ir taip pat skiria penkias žvaigždutes.

2015 m. „IDIOT SYNCRASY“ buvo nominuotas Nacionaliniams šokio apdovanojimams, „Total Theatre Awards“ ir atrinktas į „Aerowaves“ bei „British Council Showcase“ programas.

Bilietus į šokio spektaklį platina www.bilietai.lt.

***

Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ misija – bendrame kūrybiniame vyksme suvienyti skirtingų šalių meninę patirtį bei kūrėjų kūrybinį potencialą. Festivalyje pristatomi šiuolaikinio šokio ir teatro, naujojo cirko, performanso, muzikos ir vizualaus meno kūrėjai bei jų grupės. Tai – vienintelis interdisciplinaraus pobūdžio festivalis Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje, be kultūrinės, vykdantis ir edukacinę funkciją – supažindina ir ugdo publiką suprasti ir vertinti šiuolaikinę meno raišką.

„Plartforma“ – ilgametis Klaipėdos miesto reprezentacinis festivalis, 2019–2021 m. įtrauktas į Strateginių Lietuvos festivalių sąrašą, nuo 2015 m. jis apdovanotas Europos festivalių asociacijos ženklu „Europe for Festivals / Festivals for Europe“. Festivalį organizuoja Menininkų grupė „Žuvies akis“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba bei Klaipėdos miesto savivaldybė.

Organizatoriai pasilieka teisę keisti festivalio programą. Naujausią informaciją rasite FB puslapyje „Menų festivalis Plartforma“ arba interneto svetainėje www.plartforma.lt.

Menininkų grupės „Žuvies akis“ informacija

Leave a Reply