„Auksiniais scenos kryžiais“ įvertinti „Skrajojančio olando“ režisierius ir solistas

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Richardo Wagnerio operos „Skrajojantis olandas” režisierius Dalius Abaris ir Dalando partijos atlikėjas Tadas Girininkas apdovanoti „Auksiniais scenos kryžiais”. Profesionaliojo scenos meno premijos kovo 27-ąją įteiktos Tarptautinės teatro dienos proga.

Opera „Skrajojantis olandas“. Martyno Aleksos nuotr.
Opera „Skrajojantis olandas“. Martyno Aleksos nuotr.

Pirma pastatyta opera

Retas įvykis profesionaliojo scenos meno apdovanojimuose, kad „Auksinį scenos kryžių“ už geriausią metų režisūros darbą pelnytų operą pastatęs režisierius, tačiau D. Abariui tai pavyko. Jis apdovanotas už Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre režisuotą operą „Skrajojantis olandas”, 2020 m. rugpjūčio 1-ąją pristatytą išskirtinėje aplinkoje – Klaipėdos senajame elinge.

Opera „Skrajojantis olandas” D. Abariui suteikė daugybę naujų patirčių. „Pirmiausia, tai pirmas mano prisilietimas prie operos. Man, renginių režisieriui, teatro scena nėra naujiena, tačiau joje dažniausiai kurdavau renginius, koncertus ar televizijos projektus. Pirmas kartas buvo ir kurti spektaklį atvirose Klaipėdos erdvėse. Pirmas kartas, kai teko dirbti su kolega režisieriumi Gediminu Šeduikiu ir esu  jam labai dėkingas už sklandų kūrybinį bendravimą bei „operines” pamokas. Gyvenime teko įgyvendinti daug techninių triukų, bet tikro milžiniško laivo „plaukimas” parteriu – tai tikrai vyko pirmą kartą. Bet svarbiausia, kad iš tiesų pajutau, kokia įtrauki yra teatro scena, koks įvairiapusis ir įtaigus operos žanras”, – sako režisierius.

Dalius Abaris. Martyno Aleksos nuotr.
Dalius Abaris. Martyno Aleksos nuotr.

D. Abaris žinomas kaip didžiųjų nacionalinių šventinių renginių režisierius. Jis buvo 2014 m. surengtos Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai atidarymo ceremonijos idėjos autorius, scenaristas ir režisierius, o 2018 m. – Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti skirto projekto „Gloria Lietuvai” režisierius, už šį darbą apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai” medaliu.   

Dainuoti R. Wagnerio kūrinius reikia drąsos

„Auksiniu scenos kryžiumi” kaip geriausias metų solistas apdovanotas T. Girininkas: jam apdovanojimas skirtas už Dalando vaidmenį operoje „Skrajojantis olandas” (KVMT) ir Henriko vaidmenį operoje „Ana Bolena” (LNOBT). 

„Opera – tai muzika, išreikšta drama. Tad pirmiau kompozitorius, o paskui režisūra… Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastatyme Dalando partiją dainavau pirmą kartą gyvenime. Ji tapo antruoju mano susitikimu su R. Wagnerio kūryba. Tai vienas iš sudėtingiausių kompozitorių, kurio muzikai atlikti prireikia daug kruopštumo ir nuoseklaus darbo. Taisyklė „išmokau ir jau viską žinau” R. Wagneriui netinka. Nors „Skrajojantis olandas” – viena iš ankstyvųjų kompozitoriaus operų, ne tokia sudėtinga kaip „Tristanas ir Izolda” ar „Nibelungo žiedas”, džiaugiuosi, kad jau turiu patirties, leidžiančios drąsiai imtis R. Wagnerio kūrinių”, – sako T. Girininkas.

Solistas – palangiškis, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos auklėtinis. Kaip geriausias operos solistas jis yra pelnęs „Operos švyturio” ir „Auksinio scenos kryžiaus” apdovanojimus. 

Tadas Girininkas. Martyno Aleksos nuotr.
Tadas Girininkas. Martyno Aleksos nuotr.

2014 m. T. Girininką pastebėjo ir ėmė globoti operos teatrų prodiuseriai iš Danijos. Netrukus operos bosas debiutavo Švedijos festivalyje, Danijoje dainavo Antonino Dvoržako „Requiem”, pasirodė garsiame Liucernos festivalyje Šveicarijoje, Niurnbergo operos teatre. Dar platesni kūrybos horizontai solistui atsivėrė po pasirodymo Jacques’o Fromentalio Halevy operoje „Žydė” Vokietijos mieste Konstance. Užsienyje daug dirbantis ir Lietuvą Europoje garsinantis solistas džiaugiasi, kad praėjusių metų vasarą galėjo dainuoti Klaipėdoje, nes būtent čia kažkada prasidėjo jo muzikinė karjera.

Ne pirmas įvertinimas

Tarp nominuotųjų „Auksiniams scenos kryžiams” buvo ir kiti „Skrajojančio olando” kūrėjai bei atlikėjai: už scenografiją – Sigita Šimkūnaitė ir D. Abaris, kaip solistas – Almas Švilpa už Olando vaidmenį. 

Tarptautinės teatro dienos išvakarėse, kovo 26-ąją, opera „Skrajojantis olandas” (režisierius ir scenografas D. Abaris, muzikos vadovas ir dirigentas Modestas Pitrėnas, režisierius Gediminas Šeduikis, scenografė S. Šimkūnaitė, kostiumų ir grimo dailininkė Sandra Straukaitė, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis) sulaukė pripažinimo ir Klaipėdoje. Pastatymas apdovanotas „Padėkos kauke” kaip geriausias praėjusių metų spektaklis. Išskirtinis operos pastatymas siekia ir tarptautinės publikos pripažinimo: balandžio 2-ąją dažnam atlikėjui iššūkiu tampanti, tačiau ypač pamaloninanti klasikinės muzikos gerbėjus R. Wagnerio opera „Skrajojantis olandas” bus transliuojama tarptautinėje operos platformoje „OperaVision”, kur ja galės mėgautis milijonai operos gerbėjų.

KVMT informacija

Leave a Reply