Atgaivinti vandenį ir ugnį – dirbtuvėse su Miha Golobu iš Slovėnijos

Klaipėdos lėlių teatre vyko scenos menų profesionalams skirtos kūrybinės lėlių teatro dirbtuvės su slovėnų teatro režisieriumi, dailininku, lėlininku Miha Golobu. Tai pirmasis susitikimas iš šiais metais numatytų trejų dirbtuvių ciklo, kitos dvejos vyks balandį ir rugsėjį. Šiuo tęstiniu projektu Klaipėdos lėlių teatras siekia ne tik užpildyti tokių seminarų, skirtų lėlininkams gilinti profesines žinias, spragą, bet ir apskritai plėsti lėlininkų bendruomenę pritraukiant menininkų iš kitų sričių bei aktyvinti tarptautinį bendradarbiavimą. Dirbtuvės yra atviros ir nemokamos įvairaus profilio menininkams, kuriantiems ar norintiems kurti lėlių teatrą, plėsti savo žinias apie šią unikalią scenos meno rūšį.

Meistriškumo dirbtuvėse su režisieriumi Miha Golobu. Kristijono Lučinsko nuotr.
Meistriškumo dirbtuvėse su režisieriumi Miha Golobu. Kristijono Lučinsko nuotr.

Reikia kaip oro ir vandens

Teatro režisierius Miha Golobas šiuo metu yra vienas ryškesnių vardų lėlių teatro ir teatro vaikams srityje Slovėnijoje. Jis daug eksperimentuoja su materijomis, medžiagiškumu, ieško naujų būdų į spektaklių vyksmą įtraukti auditoriją. 2019 m. Klaipėdos lėlių teatro rengtame festivalyje „Materia Magica“ parodytas jo kurtas spektaklis „Akvariumas“, nuo kurio ir prasidėjo ši įdomi kūrybinė pažintis.

Kas yra lėlė? Kas galėtų būti lėlė? Medžio gabalėlis? Akmuo? Kavos puodelis? Kaip toli šis klausimas gali mus nuvesti? Kokius atsakymus rasime, leisdami jų ieškoti vaizduotei? Vanduo? Ugnis? Oras? Žemė? Ar galima animuoti vandenį? Ar smėlis gali tapti lėle? O šviesa? Laikas? Ar galime animuoti laiką? Ar lėlininkas gali suvaldyti materiją, paversdamas ją veikiančiu objektu? Ar materija gali pasakoti istoriją? Į šiuos klausimus dirbtuvių metu mentorius kartu su dalyviais ir ieško atsakymų, drauge tyrinėja materijos galimybes tapti lėle, būti animuojama.

„Tokių pasibuvimų kartu menininkams reikia kaip oro ir vandens – kad išliktume, neužsisėdėtume, pasižiūrėtume vieni į kitus. Nėra taip, kad Miha mums kažkokius pasaulio stebuklus rodo, bet jo kitoks priėjimas prie materijos, kitokių priemonių taikymas ir dalijimasis savo patirtimi yra labai sveikas. Man svarbiausias dalykas šiose dirbtuvėse būti Mihos įkvėptiems, pasitelkiant jo ir savo atsivežtas materijas atšviežinti kūrybines idėjas, atsinaujinti, taip pat naujai susitikti su kolegomis, praleisti puikias kūrybines atostogas. Be abejo, auginame ir savo profesionalumą, nes mainai ne tik apie kūrybinius, bet ir apie techninius dalykus suteikia žinių“, – sako į dirbtuves iš Vilniaus atvykusi režisierė, aktorė, Stalo teatro įkūrėja Saulė Degutytė.

Meistriškumo dirbtuvėse su režisieriumi Miha Golobu. Kristijono Lučinsko nuotr.
Meistriškumo dirbtuvėse su režisieriumi Miha Golobu. Kristijono Lučinsko nuotr.

Šios dirbtuvės yra pirmasis Miha Golobo vizitas į Lietuvą, pradedantis ir kitą bendrą šio kūrėjo bei Klaipėdos lėlių teatro kelionę – vaikams skirtą spektaklį, kuris bus kuriamas bendradarbiaujant su vienu įdomiausių Europoje Liublianos lėlių teatru. Premjera numatoma šių metų rudenį.

Edukacinio centro veikla įsibėgėja

Su šiomis dirbtuvėmis, kurių programa jau numatyta trejiems metams, Klaipėdos lėlių teatras plečia savo Edukacinio centro veiklą. Be jau vykstančių ir mažųjų itin mėgstamų Karakumų Asilėlio mokyklos pamokėlių, lėlių teatro magiją ir iliuziją teatre atskleidžiančių užsiėmimų bei vasaros stovyklų vaikams, centre nuo šiol reguliariai bus rengiamos dirbtuvės ir seminarai lėlininkams bei kitiems scenos menų profesionalams.

Menininkas Vladas Suncovas. Asmeninio archyvo nuotr.
Menininkas Vladas Suncovas.
Asmeninio archyvo nuotr.

Balandį numatytos dirbtuvės su tarpdisciplininiu menininku Vladu Suncovu. Architektas, scenografas, parodų architektas V. Suncovas yra sukūręs scenografiją ne vienam spektakliui, rengia personalines parodas, projektuoja mažosios architektūros objektus, eksperimentinius baldus, kuria instaliacijas, dalyvauja edukaciniuose projektuose. Pasitelkdamas konceptualius architektūrinius, dizaino, meno ir technologijų sprendimus jis kuria ir transformuoja erdves, per tai kartu komentuodamas ir istorinius, socialinius bei kultūrinius kontekstus. Šios dirbtuvės bus skirtos tyrinėti erdvę, galimas jos transformacijas, išskleidžiamų modulinių struktūrų gamybos ir taikymo principus.

Rugsėjį teatras pakvies į daugiau režisieriams, aktoriams skirtas dramaturgijos dirbtuves su kino ir teatro dramaturge, „Sidabrinės gervės“ laureate, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytoja Tekle Kavtaradze. ,,Jau senokai supratau, kad lėlių teatras savyje talpina daug daugiau nei paprastai įsivaizduojame. Man pačiai vis dar smalsu daugiau suprasti, pažinti, įsigilinti, manau, tai amžinas procesas, kuris mane domina. Apie dramaturgiją jau turiu kuo pasidalinti tiek iš patirties lėlių teatro pastatymuose, tiek apskritai dramaturginėmis žiniomis, kurios, tikrai tikiu, gali padėti išsigryninti ir vystyti idėjas, jas užsirašyti, išrašyti, įgyvendinti. Dramaturgijos mokymasis vis dar yra ganėtinai nauja, bet iš patirties žinau, kad labai plačiai pritaikoma. Nekantrauju pasidalinti žiniomis, susitikti su kuriančiais ir kartu tyrinėti dramaturgiją lėlių teatre“, – sako mentorė.

Informaciją apie artėjančias dirbtuves ir registraciją į jas sekite Klaipėdos lėlių teatro svetainėje ir „Facebook“ paskyroje.

Dirbtuves finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Leave a Reply