Vilniuje – Jono Meko paroda „Leiskite man svajoti utopijas”

2019 m. birželio 20 d. 19 val. Rupert meno centre, Vilniuje, atidaroma kino kūrėjo, poeto Jono Meko paroda „Leiskite man svajoti utopijas”, kurioje pristatoma viena paskutiniųjų menininko idėjų parodai – anksčiau nepublikuotos poezijos projektas.

Jonas_Mekas_photo_Hollis_Melton

Jonas Mekas. Hollis Melton nuotr.

Parodoje taip pat bus rodomi menininko filmai bei kitų kūrėjų garso kūriniai, kuriuos atrinko pats J. Mekas. Parodą „Leiskite man svajoti utopijas” lydės turininga renginių programa, padėsianti giliau pažinti meninį ir istorinį J. Meko kūrybos kontekstą bei patirti menininko kūrybinio palikimo gyvybingumą ir tęstinumą šiandien.

Ši paroda – tai asmeniškas menininko grįžimas prie poetinių šaknų, santykio su poezija ir poetiškumu gyvenime ir kitose kūrybos srityse įprasminimas. Parodoje pristatomą nepublikuotos poezijos projektą sudaro daugiau nei šimtas dvidešimt eilėraščių, atkeliavusių iš skirtingų menininko gyvenimo laikotarpių bei vietų. Nuo ankstyvosios poezijos, rašytos J. Meko jaunystėje, Lietuvoje, Biržuose ir Semeniškiuose, 4-ojo dešimtmečio pabaigoje – 5-ojo dešimtmečio pradžioje, eilių, sukurtų karo ir pokario metais Vokietijoje, priverstinio darbo stovyklose, kuriose menininkas su broliu Adolfu Meku praleido ne vienerius metus, iki eilėraščių, rašytų Niujorke (JAV) nuo 6-ojo iki 10-ojo dešimtmečio pabaigos.

Projektą pristatantis Rupert meno centras į parodą siūlo žvelgti kaip į visą gyvenimą poeziją praktikavusio Jono Meko asmeninę užrašų knygelę, darbinį juodraštį ar, kaip ją pavadino pats autorius, „dulkinos poezijos” ekspoziciją, gimusią iš rašomąja mašinėle atspausdintų eilių, sugulusių į tris sąsiuvinius. Šios menininko eilės – tai ir atskiri kūriniai, ir paruošiamoji medžiaga kitiems kūrėjo darbams (tekstams, memuarams, filmams).

Jonas_Mekas_photo_Hollis_Melton1

Jonas Mekas. Hollis Melton nuotr.

Poetinį žvilgsnį „kino poetu” tituluojamas menininkas praktikavo ne tik meninėje kūryboje, bet ir gyvenimo filosofijoje ir buityje, kurioje gebėjo pastebėti ir fiksuoti svarbias ir trapias kasdienybės akimirkas. Poezija daugelį metų emigracijoje praleidusiam J. Mekui tarnavo ir kaip prisiminimų, vizijų ir kasdienybės fragmentų talpykla, erdvė asmeninių „utopijų” kūrimui, ir kaip būdas išsaugoti ryšį su lietuviškomis šaknimis. Šią utopijos ir poezijos sąjungą J. Meko kūryboje nurodo ir parodos pavadinimas, pasiskolintas iš vieno kolekcijoje pristatomų eilėraščių.

Svarbus parodos elementas – Onos Lozuraitytės ir Petro Išoros sukurta išskirtinė parodos architektūra, penkioms savaitėms tapsianti aktyvia erdve, skirta diskusijoms, performansams, filmų peržiūroms, skaitymams, edukacinėms dirbtuvėms. Parodą lydinčios programos skatins lankytojus atkreipti dėmesį į menininko kūrybinio palikimo gyvybingumą, jo kūrybos svarbą istoriniams ir meniniams tyrimams, sąsają su šiuolaikine Lietuvos poezijos scena ir Lietuvos šiuolaikinio meno lauku.

Įvairiuose parodą papildančiuose renginiuose dalyvaus poetai, rašytojai, menininkai, literatūros vertėjai: Deimantas Narkevičius, Aušra Kaziliūnaitė, Sara Poisson, Vaiva Grainytė, Vyt Bakaitis, Monika Kalinauskaitė, Laima Kreivytė, Gabrielė Labanauskaitė-Diena, Valentinas Klimašauskas, Anastasia Sosunova) muzikantai, performanso atlikėjai (Dalius Naujokaitis, Jonathon Hafner ir Dabar Mes Esam Čia Choras, Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė, Žygimantas Kudirka), istorikai, kultūros tyrinėtojai (Aurimas Švedas, Violeta Davoliūtė), kino ir literatūros tyrinėtojai ir kritikai (Ramūnas Čičelis, Lukas Brašiškis ir kiti.

PROGRAMA

Birželio 20 d., ketvirtadienis, 19 val. – atidarymas ir performansų programa su menininkais Viktorija Damerell ir Gaile Griciūte, Žygimantu Kudirka bei Daliumi Naujo (būgnai, perkusija, vokalas), Jonathon Haffner (alto saksofonas), Raha Raissnia (sintezatorius) kartu su „Dabar Mes Esam Čia Choras”.

Birželio 26 d., trečiadienis, 18.30 val. – vieša diskusija „Atmintis, pasakojimas, poetika”. Dalyviai: Violeta Davoliūtė, Ramūnas Čičelis, Deimantas Narkevičius, moderatorius: Aurimas Švedas.

Birželio 29 d., šeštadienis, 14 val. – turas po parodą su kuratoriais (būtina išankstinė registracija el. p.: info@rupert.lt).

Liepos 3 d., trečiadienis, 17 val. – Jono Meko filmų peržiūra su kino kritiku Luku Brašiškiu ir Jono Meko poezijos skaitymai Biržuose (Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka).

Liepos 11 d., ketvirtadienis, 18 val. – turas po parodą su kuratoriais (būtina išankstinė registracija el. p.: info@rupert.lt).

Liepos 11 d., ketvirtadienis, 19 val. – Jono Meko filmų peržiūra su kino kritiku Luku Brašiškiu.

Liepos 18 d., ketvirtadienis, 18 val. – parodos uždarymas, poezijos skaitymai, pokalbis su Vyt Bakaičiu (moderatorius: Yates Norton).

Parodos ir programų kuratoriai: Justė Jonutytė, Kotryna Markevičiūtė, Yates Norton.
Parodos architektai: Ona Lozuraitytė ir Petras Išora.
Parodos koordinatorė: Miglė Kolinytė.
Prodiuseris: Rupert (Vilnius).
Grafinis dizainas: Tadas Karpavičius.

Paroda Rupert centre (Vaidilutės g. 79, Vilnius) veiks nuo birželio 21 iki liepos 21 d. (trečiadieniais 12–18 val., ketvirtadieniais 12–20 val., penktadieniais 12–18 val., šeštadieniais ir sekmadieniais 12–17 val.). Lankymas nemokamas.

Rupert meno centro informacija

Leave a Reply