Trečiasis festivalis „Lauksnos“: tradicijos veidas

Trečiasis tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“ 2022 m. birželio 23–26 d. kviečia į „kultūros suktinį“, kuriame bus pristatytos 7 užsienio ir 2 Lietuvos tradicinės vertybės, įrašytos į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, bei 12 Lietuvos tradicinių vertybių, įtrauktų į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Pagrindiniai festivalio veiksmai vyks Danės skvere prie paminklo „Arka“, Klaipėdoje. Festivalyje dalyvausiantys lietuviai, svečiai iš Graikijos, Sakartvelo, Ukrainos, Čekijos bei Zimbabvės birželio 23 d., ketvirtadienį, 18.00 val. prisistatys festivalio atidarymo koncerte.

Per „Lauksnas“ – į Jonines

Koks gi Joninių vakaras be vainikų pynimo? Etnocentro archyvo nuotr.
Koks gi Joninių vakaras be vainikų pynimo? Etnocentro archyvo nuotr.

Žavu, kad birželio 23 d. 19.00 val. „Lauksnos“ ir Joninės „sumainys žiedus“ ir pakvies švęsti drauge trumpiausią naktį metuose. Na, o koks gi Joninių vakaras be gyvo garso, įdomaus vaizdo, ugnies ir žalumynų? Todėl vakarinio koncerto metu klausysimės „Kamanių Šilelio“, projekto „DOVIS“ (Larion Dyakov, Michail Kolodeznyj, „Kuršių ainiai“) folkloro interpretacijų. Programos metu pasirodys tradicinio folkloro ansambliai: „Ratilio“, „Alka“, „Alkiukai“, „Kuršių ainiai“, „Senoliai“. „Lauksnų“ Joninių vakarą turėsime galimybę sudalyvauti įvairiose edukacijose: pradedant etnopramogomis, žaidimais vaikams, baigiant žolynų pynimu. Šventę vainikuos efektingas „Ugnies šokio“ fakyrų pasirodymas.

„Lauksnų“ spindesys

Tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“ vyks jau trečiąjį kartą. Domo Rimeikos nuotr.
Tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“ vyks jau trečiąjį kartą. Domo Rimeikos nuotr.

Ar žinote, kad žodis „lauksna“ prūsų kalboje reiškia žvaigždę, dangaus šviesulį? Manome, kad įvairių pasaulio tautų saugomos, skleidžiamos ir perduodamos tradicijos šviečia kaip lauksnos. O kiekviena tradicija turi veidą. Veidą, kurį sukūrė žmogus su savo autentiška išmintimi ir pasaulio suvokimu. Veidą, kurį verta išvysti. Tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“ unikalumu išsiskiria iš bendro Lietuvoje organizuojamų tarptautinių folkloro festivalių konteksto. Jis reprezentuoja UNESCO saugomus tradicinės kultūros elementus – įvairių tautų tradicinės žodinės, muzikinės kultūros, liaudies meno šedevrus. „Lauksnoms“ suteiktas Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos patronažas.

Nuo šiaudinių sodų elegancijos iki imtynių

„Amatų miestelyje“ bus galima stebėti meistrų kūrybos procesą. Domo Rimeikos nuotr.
„Amatų miestelyje“ bus galima stebėti meistrų kūrybos procesą. Domo Rimeikos nuotr.

Kiekvieną festivalio dieną nuo 11 val. ryto iki vėlaus vakaro Danės skvere (prie „Arkos“) veiks „Amatų miestelis“, kuris džiugins tradicijas tęsiančių Lietuvos meistrų dirbiniais. Galėsime stebėti jų drožimo, kalimo, pjovimo, rišimo, audimo, siuvinėjimo procesus. O koks festivalis be kulinarinio paveldo meistrų!

Birželio 23, 24 d. nuo 11 iki 13 val. ir nuo 15 iki 17 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks edukacijos šeimai – šiaudinių sodų dirbtuvės. Festivalio dienomis taip pat bus galimybė savo rankomis pasigaminti eglutės dekoracijų iš pūstų stiklo karoliukų. Jų gamybos paslaptis atskleis meistrai iš Čekijos. Kasdien vyks ir unikalių lietuvių tradicijų pristatymai: Mažosios Lietuvos delmonų; lietuvininkų dainavimo tradicijos; kryždirbystės ir jos simbolikos Lietuvoje; muzikavimo cimbolais tradicijos Ignalinos ir Švenčionių kraštuose; pintinių juostų; vilnietiškų verbų tradicijos ir dar daug kitokių šviesulių.

Šventės metu turėsime galimybę susipažinti ir su iš užsienio atvykusių svečių tradicijomis: gruzinų polifoniniu dainavimu (Sakartvelas); čidaoba ir chridoli imtynėmis (Sakartvelas), taip pat meno kurti ir groti tradiciniu pirštais skambinamu muzikos instrumentu mbira / sansi Malavyje ir Zimbabvėje tradicija. Lietuvišką ritinįpristatys Plungės rajono ritinio sporto klubas „Plateliai“. Ne kiekviename kultūros festivalyje tarpusavyje sudera sportas ir muzika, o juk derinys nekasdieniškas, patrauklus ir vertas dėmesio.

Didieji festivalio koncertai

Folkloro ansamblis „Ratilio“. Alan Ščerbakov nuotr.
Folkloro ansamblis „Ratilio“. Alan Ščerbakov nuotr.

Birželio 24 d. 16.00 val. planuojamas jaukus koncertas, kurio metu vyks „Aukso paukštės“ įteikimas šios nominacijos laureatams – Klaipėdos m. savivaldybės etnokultūros centro vaikų folkloro ansambliui „Alkiukai“. Birželio 25 d. 18.00 val. laukia didysis festivalio koncertas „Tradicijos veidas“, kuriame festivalio svečiai galės kiek detaliau pristatyti savąją tradiciją (koncertą taip pat tiesiogiai transliuosime internetu: etnocentras.lt). 20.30 val. persikelsime į Laikrodžių muziejaus kiemelį (Liepų g. 12), kur susitelksime į magišką sutartinių rato skambesį su ansambliais  „Ratilio“, „Labingis“, „Trys keturiose“, „Siulingėla“ (Vilnius), „Sasutalas“ (Kaunas), „Saulala“, „Siaudela“, „Žemyna“ (Biržai).

Festivalio kinas ir parodos

Šiaudinio sodo elegancija. Domo Rimeikos nuotr.
Šiaudinio sodo elegancija. Domo Rimeikos nuotr.

Mieliau vaizdą stebintiems ekrane paruošėme vaizdo medžiagos apie nematerialaus paveldo tradicijas, kurių nėra galimybės gyvai pristatyti festivalio metu. Birželio 26 d. 11 val. išvysime ir dokumentinių filmų ciklo „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“ pristatymą (režisierė dr. Dalia Kiseliūnaitė). Festivalio metu bei po jo veiks net 3 Jūsų dėmesio vertos parodos:

„Sakralumo jungtys. Kalviškoji kryždirbystė ir šiaudiniai sodai“ (Etnokultūros centro salė, Daržų g. 10. Atidaryta IV–VII 11.00–18.00).

„Delmonų siuvinėjimo tradicija“ (Meno kiemas, Delmonų galerija, Daržų g. 10. Atidaryta IV–VII 11.00–18.00);

„Lietuviškas sodas pasitinka ir palydi“, autorė Margarita Macijauskienė (Klaipėdos miesto autobusų stotis, Butkų Juzės g. 9. Atidaryta kasdien 05.15–21.00).

Šiemet trečią kartą Klaipėdoje vyksiantis tarptautinis festivalis „Lauksnos“ visiems skelbia gerą žinią, kad kiekviena tradicija turi savo unikalų veidą, į kurį kviečiame pažvelgti iš arčiau.

***

Festivalio renginiai gali būti filmuojami ir (arba) fotografuojami, o medžiaga viešinama. Esant blogam orui, galimi nežymūs programos pakeitimai. Visi renginiai nemokami.

Daugiau – www.lauksnos.lt

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Leave a Reply