Neringos vasaros sezono atidarymas: spektaklis-kelionė kvies patirti krašto legendas

Šeiko šokio teatras ir „Neringa – Kultūros sala“ kviečia panirti į magišką teatro ir gamtos patirtį spektaklyje-kelionėje „LAIKAS NĖ(e)RIMUI“. Tai unikalus, specialiai Neringai kurtas kūrinys, kuriame meistriškai susilieja Kuršių nerijos gamtos grožis, šokis, tekstas ir muzika. Sekdami šokėjus ir per ausines klausydami autorinio garso takelio, žiūrovai panirs į fantastinę erdvę, kurioje galės gyvai patirti Neringos legendas. Valandą trunkantis reginys Nidoje, tarp trijų molų, bus pristatomas du savaitgalius –  birželio 4, 5 ir 10, 11 dienomis.

„Laikas nė(e)rimui“. Donato Bielkausko nuotr.
„Laikas nė(e)rimui“. Donato Bielkausko nuotr.

Renginio išskirtinumas – neįprastas, choreografės, režisierės Agnijos Šeiko ir Šeiko šokio teatro ištobulintas formatas, sukuriantis pojūtį, tarsi būtum atsidūręs kine. Renginyje šoka ir vaidina trys dešimtys atlikėjų, tarp kurių – Šeiko šokio teatras, Taško teatras, Neringos bendruomenė, Benas Šarka. Nidos marių ir kopų foną papildo organiška scenografija, minimalistiniai, belaikiai Sandros Straukaitės kurti kostiumai, o ausinėse skamba tarp istorijos ir mito balansuojantis tekstas ir muzika.

„Kviečiame į Neringą pažvelgti ne tik kaip į atostogų vietą. Žiūrovai galės dalyvauti spektaklyje-kelionėje be didelių scenų, garso, šviesų, siekiame išvengti patoso ir klišių. Istoriniai faktai, dokumentika, pasakojimai supinami į libretą  ir perduodami žiūrovams per ausines“, – kūrinio idėją pristatė spektaklio režisierė ir choreografė Agnija Šeiko.

„Laikas nė(e)rimui“. Kristijono Lučinsko nuotr.
„Laikas nė(e)rimui“. Kristijono Lučinsko nuotr.

Spektaklio kūrėjai pabrėžia: Kuršių nerija yra unikali gamtos ir žmogaus rankų sukurta sala. Čia nuo seno gyveno klajokliai žvejai ir klajoklės kopos, XVI amžiuje pasirodė kunigai ir mokytojai, XIX – gintaro kasėjai ir medžių sodintojai, archeologai ir dailininkai. Kiekvienas iš jų savaip atrado Neringos išskirtines savybes ir natūralų gamtos prieglobstį.

„Šis spektaklis sukurtas iš mito, istorinio ir archeologinio pasakojimo, iš kasdienės rutinos, rūke išnyrančio kraštovaizdžio, žmonių santykių, ironijos šešėlio, siekiant patalpinti žiūrovą į savotišką smėlio laikrodį. Pirmiausia pasirodo mitologinis sluoksnis, kuriame skleidžiasi milžinės Neringos mitinis pasakojimas. Tuomet prieiname prie archeologinių kasinėjimų Kuršių nerijoje, iš kurių vienas plačiausių tyrimų – archeologijos motina vadinamos Rimutės Rimantienės kasinėjimai. Buitiniai patyrimai apima žvejybos temą, senąją bumbinimo tradiciją, o tuomet atsigręžiame į žmones, kurie, įkvėpti šio kraštovaizdžio, čia kūrė: Liudvikėlį Rėzą, į Nidos dailininkų kolonijos menininkus, į Tomą Manną, į L. Rėzos premijos laureatus, suvokiančius Kuršių neriją kaip unikalią pasaulio salą“, – spektaklio prasminius sluoksnius atskleidė scenarijaus autorė Sondra Simana.

„Laikas nė(e)rimui“. Donato Bielkausko nuotr.
„Laikas nė(e)rimui“. Donato Bielkausko nuotr.

Ausinėse skambančiam tekstui atmosferą kuria specialiai šiam renginiui sukurta muzika. Tai tarp mistikos ir tikrovės, tarp laukinio minimalizmo ir savito, vaizdingo, spalvingo, teatrališko skambesio balansuojantis garso takelis, prie kurio autorystės prisidėjo visas būrys muzikantų: Donatas Bielkauskas, Vladimiras Konstantinovas, išskirtinio balso savininkė Karina Novikova, Larion Dyakov, teatro šamanas Benas Šarka bei garso režisierius Kristijonas Lučinskas. Žiūrovai taip pat atpažins pamėgtų aktorių balsus, tarp kurių – Mikas Urbonas, Edvardas Brazys bei Darius Meškauskas.

Kurdami spektaklio-kelionės scenografiją ir kostiumus, menininkai siekė žiūrovą atitraukti nuo kasdienės rutinos, kad būtų tik gamtos vaizdas – akiai, o garsas – ausiai, atsisakyta visų spindinčių šiuolaikinio renginio atributų: jokių ekranų, didelio garso, saugant Neringos tylą. Žiūrovas kviečiamas įsižiūrėti, sustoti, paklausyti, išgirsti.

„Galvodami apie šį renginį, siekėme natūralumo su aplinka, kurioje nusprendėme dirbti. Kas gali būti gražiau už vandenį, kopą ir dangų. Niekas nepastatys gražesnio scenovaizdžio nei gamta, nieks neapšvies vaizdo gražiau, nei besileidžianti saulė“, – apie reginio vizualiąją dalį pasakojo scenografė Sigita Šimkūnaitė.

„Laikas nė(e)rimui“. Donato Bielkausko nuotr.
„Laikas nė(e)rimui“. Donato Bielkausko nuotr.

Daugiau apie renginį:

Neringa kviečia panirti į „Neringa – kultūros sala“ atidarymui skirtą spektaklį-kelionę. Pėsčiomis žingsniuosite maršrutu tarp marių molų, kuriuose skleisis Kuršių nerijos istorijos ir legendų įkvėptas šokis, šmėžuos instaliacijos, o per ausines girdėsite unikalius meninius-istorinius pasakojimus. Pasijusite lengvomis smiltimis ir prisijungsite prie Didžiosios kopos kelionės.

Išvysite milžinės Neringos marškinius, ant kurių atspaustas dievo žuvies ar dievo ruonio veidas, tyliai praeisite pro žvejus, pro vaikus, žaidžiančius ant Tomo Mano aprašytos gelmės krašto. Tolumoje, ties užpustytais Karvaičiais, sušmėžuos Liudvikėlio šešėlis, greta stosis senieji krikštai ir smėlio smiltys šoks ant būgno, skaičiuodamos Neringos žmones.

Kiekvienas Neringoje gimęs, gyvenęs, kūręs ar tik aplankęs paliko savas pėdas smėlyje. Mes jų ieškome, vaikščiodami basomis. Tad nusiaukite savo kasdienius rūpesčius ir lengvi tarsi smiltys leiskitės genami Kuršių nerija keliaujančio kultūros karavano.

„Laikas nė(e)rimui“. Kristijono Lučinsko nuotr.
„Laikas nė(e)rimui“. Kristijono Lučinsko nuotr.

Režisierė, choreografė: Agnija Šeiko

Tekstų autorė: Sondra Simana

Garso režisierius: Kristijonas Lučinskas

Kostiumų dailininkė: Sandra Straukaitė

Scenografė: Sigita Šimkūnaitė

Muzikos bendraautoriai: Benas Šarka, Kristijonas Lučinskas, Donatas Bielkauskas, Vladimiras Konstantinovas, Karina Novikova, Larion Dyakov

Atlikėjai: Šeiko šokio teatras, Taško teatras, folklorinis ansamblis „Giedružė“, tautinių šokių kolektyvas „Kalnapušė“, Benas Šarka

Balsų aktoriai: Agnija Šeiko, Mikas Urbonas, Edvardas Brazys, Darius Meškauskas, Karina Novikova

Inžinieriai: Marius Lukošius, Aurelijus Davidavičius

Produkcijos komanda: Goda Giedraitytė, Greta Seiliūtė, Austėja Laurinavičiūtė, Edita Grigaitienė

Organizatorius: Šeiko šokio teatras

Projektą iš dalies finansuoja: Neringos savivaldybė.

Atidarymo partneriai: Nidos KTIC „Agila”, „Event Solutions“, UAB „Saugi scena“, UAB „Nidos stiegė“, Neringos sporto mokykla

Trukmė: apie 1 val.

Maršruto pradžia: Neringos sporto mokykla, Lotmiškio g. 2, Nida

Praėjusią vasarą „Neringa – Lietuvos kultūros sostinė 2021“ metus atidaręs spektaklis-kelionė „LAIKAS NĖ(e)RIMUI“ šįmet kartojamas paskutinį kartą ir vėliau nuguls į teatro archyvą. Bilietus platina Bilietai.lt.

Šeiko šokio teatro informacija

Leave a Reply