Nemokamas sekmadienis Prano Domšaičio ir Pamario dailės galerijose

Rugsėjo 25-ąją, paskutinį mėnesio sekmadienį, bus galima nemokamai aplankyti daugelį Lietuvos muziejų. LNDM Prano Domšaičio galerija (Liepų  g. 33, Klaipėda) tą dieną kviečia atvykti ir pamatyti jos ypatingą dailės kūrinių kolekciją.

Pranas Domšaitis. Slėnis ir kalnai. Apie 1933 m.
Pranas Domšaitis. Slėnis ir kalnai. Apie 1933 m.

Muziejuje veikia nuolatinė Prano Domšaičio kūrybos ekspozicija. Iš Mažosios Lietuvos kilęs P. Domšaitis, Karaliaučiaus dailės akademijos auklėtinis, po Pirmojo pasaulinio karo garsėjo Vokietijoje, po Antrojo – sulaukė pripažinimo Pietų Afrikoje.

Galerijoje veikiančioje Juozo Laivio parodoje „Nieko naujo“ eksponuojama 14  spalvingų diagramų, sugeneruotų remiantis Prano Domšaičio galerijos pastato rekonstravimo projekto brėžiniais. Pastato vidus ir išorė persipina su vidinio kiemo ir  toliau už jo atsiveriančio miesto peizažu.

Juozo Laivio diagrama iš ciklo „Nieko naujo“. Organizatorių archyvo nuotr.
Juozo Laivio diagrama iš ciklo „Nieko naujo“. Organizatorių archyvo nuotr.

Vytauto Kašubos parodoje „Žmogaus misterija“ pristatoma žymaus lietuvių išeivijos skulptoriaus kūryba. Ekspozicijoje rodomi reljefiniai šventųjų tekstų pano, sukurti menininkui gyvenant JAV. Šie darbai pagaminti iš švino, atgaivinus tuo metu Amerikoje nežinomą viduramžių kalybos techniką repoussé (atmušimas). 

Galerijos vidiniame kiemelyje įkurtas miesto sodas. Kažkada čia buvo auginamos daržovės.  Šiandien jaukioje erdvėje galima mėgautis lėtu tempu, apmąstymais, augalija ir jos skleidžiamais kvapais. Uždarame kieme lankytojai turi galimybę pamatyti keturių menininkų lauko ekspoziciją ir skaitykloje susipažinti su periodiniais kultūros ir meno leidiniais iš Lietuvos ir užsienio. 

Juodkrantėje aplankykite Pamario galeriją (L. Rėzos g. 3, Juodkrantė), kurioje pristatomos su Kuršių nerijos kraštu susijusios meninės ekspozicijos. Šiuo metu čia veikia dvi  parodos: Jūratės Stauskaitės „Paukščiai“ (kuratorė Regina Urbonienė) ir Lino Julijono Jankaus „Šviesų ir spalvų vizijos“ (kuratorė Nijolė Nevčesauskienė). 

 Jūratės Stauskaitės paroda „Paukščiai. Piešiniai, 1990–2022“. Gintarės Grigėnaitės nuotr.
Jūratės Stauskaitės paroda „Paukščiai. Piešiniai, 1990–2022“. Gintarės Grigėnaitės nuotr.

Jūratė Stauskaitė – viena ryškiausių Lietuvos grafikos kūrėjų.  Piešiniuose tušu, anglimi ar  sangvinu menininkė išlieja visą emocijų amplitudę: nežabotas svajas ir drovumą, pergalingą  triumfą ir nusižeminimą, pyktį, nepasitenkinimą ir švelnumą, nuolankumą, susitaikymą. 

Lino Julijono Jankaus tapybos motyvais tapo pamario vanduo, laivai, valtelės, namai, kanalai.  Tapytojas yra sakęs: „Gyvenimo vieta ir vaikystėje patirti įspūdžiai giliai įsirėžia į žmogaus sąmonę. Nuo tėvo Stasio Jankaus pečių išvydau Drevernos prieplauką, pilną burinių valčių, Rusnę, Kintus, Mingę, Juodkrantę, Rambyną. Visa tai tapo mano kūrybos objektu.“

LNDM Prano Domšaičio galerijos informacija

Leave a Reply