Lietuvos jūrų muziejuje – nauja delfinų programa „Žaliasis spindulys“

Įsibėgėjant atostogų pajūryje laikui, Lietuvos jūrų muziejus lankytojams parengė ilgai lauktą staigmeną – naują delfinų ir kaliforninių jūrų liūtų pasirodymą „Žaliasis spindulys“.

Alfonso Mažūno nuotr.
Alfonso Mažūno nuotr.

„Norėjome žiūrovams daugiau papasakoti apie šiuos ypatingus jūrų gyvūnus, atskleisti jų savybes, gyvenimo ir elgsenos ypatumus ir ypač pabrėžti žmogaus atsakomybę prieš gamtą. Nes būtent neatsakingas, savanaudiškas ir vartotojiškas elgesys kelia didžiausią pavojų pasaulinio vandenyno ekosistemai, kurios neatsiejama sudėtine dalimi yra delfinai“, – sako muziejaus direktorė Olga Žalienė.

Naująjį delfinų pasirodymą kūrė žinomas režisierius Mykolas Vildžiūnas, dirbęs kartu su delfinų treneriais, biologais, vaizdo projekcijų dailininke Vesta Obolevičiūte. Kūrybinė komanda nauju pasirodymu nori atkreipti dėmesį ir į pasaulio ekologinę situaciją.

„Žaliasis spindulys“, keičiantis pasirodymą „Nešantys vėją“, tai – pažintis su delfinais ir juos supančia aplinka mažo delfinuko akimis. Pasirodymas atskleis tik natūralią gyvūnų elgseną, parodys šių žinduolių plastiką, jėgą, žaismingumą ir norą bendrauti tarpusavyje bei ryšį su žmogumi.

Alfonso Mažūno nuotr.
Alfonso Mažūno nuotr.

„Delfinai – smalsūs ir žaismingi gyvūnai, – sako Mykolas Vildžiūnas, pirmą kartą turėjęs tokio neįprasto darbo patirtį. – Jiems smagu aptaškyti šalia baseino einantį žmogų. Jiems patinka stebėti žmogaus reakciją, kai šis, nesitikėjęs tokio veiksmo, atšoka: gyvūnas paneria po vandeniu, pasigroži savo išdaigos pasekmėmis, o paskui išniręs dar „pakalbina“, tarsi juoktųsi. Taip, delfinai tikri išdaigininkai, jie nori bendrauti, atkreipia į save dėmesį, kviečia draugauti ir bendradarbiauti.“

Naujasis pasirodymas įgarsintas pirmuoju asmeniu – apie savo kelionę pasakoja pats delfinukas Vėjas. „Prabilti“ delfinukui padėjo Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos teatro studijos auklėtinė.

Pasirodymą papildo įspūdingos vaizdo projekcijos. Ne pirmą kartą su muziejaus komanda bendradarbiaujanti dailininkė Vesta Obolevičiūtė sėkmingai išnaudojo vieną didžiausių Baltijos šalyse – 123 kv. m ploto, projekcinį ekraną, atgaivindama jame jūrų platybes ir gelmes.

Mindaugas Lukošius, Delfinariumo gyvūnų priežiūros skyriaus vedėjas pabrėžia, kad delfinai pasirodymo metu nedaro nieko kito, ko nedarytų natūralioje gamtoje. Jie ir jūroje atlieka tokius pat šuolius ir suktukus – manoma, kad sklindančiomis skirtingo ilgio vandens bangomis jie perduoda informaciją savo gentainiams.

Alfonso Mažūno nuotr.
Alfonso Mažūno nuotr.

Naujasis pasirodymas pradedamas demonstruoti jau birželio 28 dieną. Per dieną rengiami trys pasirodymai, o liepą – net keturi.

Delfinariumas pastatytas netrukus po Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo – 1993 metais. Pirmieji penki delfinai – Juodosios jūros afalinos į Smiltynę atgabenti iš Sevastopolio. Kartu nuo 1996 metų čia gyvena ir kaliforniniai jūrų liūtai. Gyvūnus prižiūri penkiolika specialistų – trenerių, biologų, veterinarijos gydytojų.

Prieš septynetą metų atlikta delfinariumo rekonstrukcija iš pagrindų pakeitė delfinų gyvenimo ir jų trenerių darbo sąlygas, buvo įkurtas Delfinų terapijos centras, pastatytas baseinas po atviru dangumi – Saulės įlanka.

Delfinai gyvena būriais, kuriuose visi – giminaičiai. Šeimose gali būti iki 10 narių. Šeimą sudaro motina, suaugę vaikai ir jų palikuonys. Būtent todėl tarpusavio ryšiai ir parama vienas kitam tokie stiprūs. Delfinai visada padeda nusilpusiam laikytis paviršiuje, kad nenuskęstų. Taip elgiasi ir su žmonėmis.

Lietuvos jūrų muziejaus informacija

Parašykite komentarą