Lietuvių kalbos dienų proga muziejuje bus prisiminti Klaipėdos krašto žodžiai

2023 m. kovo 25 d., šeštadienį, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) kviečia Ievos Simonaitytės (1897–1978) kūrybos gerbėjus į jaukų susibūrimą Etninės kultūros ekspozicijoje.

Atversta I. Simonaitytės knyga „Aukštujų Šimonių likimas“ ir joje pažymėti tarminiai žodžiai. Aušros Kavaliauskienės nuotr.
Atversta I. Simonaitytės knyga „Aukštujų Šimonių likimas“ ir joje pažymėti tarminiai žodžiai.
Aušros Kavaliauskienės nuotr.

14.00–14.45 val. Paskaita „Ką reiškia šišioniškių žodžiai Ievos Simonaitytės knygose: palaunagė, Dievalis, pirmočiai ir kt…“ (lektorė Etnografijos skyriaus vedėja dr. Aušra Kavaliauskienė).

14.00–16.00 val. I. Simonaitytės kūrybos skaitymai prie kavos ir pyrago. Lietuvininkas Helmutas Lotužis kūrinių ištraukas perskaitys šišioniškių tarme.

Didžioji dauguma Klaipėdos krašto vietinių gyventojų gelbėdamiesi nuo sovietų genocido pasitraukė į Vakarus. Senuosius klaipėdiškių žodžius prisimena tik pavieniai čia likę lietuvininkai, kurių šeimose iš kartos į kartą kalbėta lietuviškai. Helmutas Lotužis – vienas iš jų. Daug pamirštų žodžių išliko senuosiuose liuteronų giesmynuose, laikraštyje „Tilžės keleivis“ ir kt. Iš Vanagų kaimo kilusios I. Simonaitytės knygos – taip pat vertingas šaltinis, leidžiantis pažinti ir tyrinėti mažlietuvių kalbos grožį.

I. Simonaitytės siųsta nuotrauka pusseserei Martai Skrandikei į Vokietiją. 1956 m. E. Borodkinienės-Grubert šeimos albumo nuotr.
I. Simonaitytės siųsta nuotrauka pusseserei Martai Skrandikei į Vokietiją. 1956 m. E. Borodkinienės-Grubert šeimos albumo nuotr.

Ateinant į rašytojos kūrybos pažinimo vakarą muziejus kviečia su savimi pasiimti bičiulį, bičiulę ir I. Simonaitytės knygą iš savo namų bibliotekos.

Dalyvavimas nemokamas.

Skiriama Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus informacija

Leave a Reply