Laikrodžių muziejuje – vasaros palydų ir rudens lygiadienio šventė

Laiko ratas apsisuko ir vėl sugrįžo rudens lygiadienis. Tuo metu Saulė būna dangaus pusiaujo ir į jį pasvirusios ekliptikos (saulės kelio) susikirtimo taške. Prasideda astronominis ruduo. Tai tarsi kosminė pauzė, pusiausvyros momentas, kai dienos ir nakties trukmė susilygina. Po to naktis nusveria dieną, Saulės jėga susilpnėja, krinta.

Laikrodžių muziejus. Organizatorių archyvo nuotr.
Laikrodžių muziejus. Organizatorių archyvo nuotr.

Nuo rugsėjo 23 d. iki žiemos saulėgrįžos diena trumpės per parą maždaug po penkias minutes. Lietuvoje rudens lygiadienis dar vadinamas rudens lyge. Kaip ir kiekvienas ryškus gamtos pokytis, taip ir ši diena Lietuvoje buvo nuo seno laikoma švente. Šią dieną būdavo džiaugiamasi derliumi, dėkojama dievui Žemininkui ir jam aukojami gyvuliai. Tuo metu jau užbaigti svarbiausi rudens darbai, žemė pradeda ruoštis žiemai.

LNDM Laikrodžių muziejuje (Liepų g. 12, Klaipėda) organizuojama Rudens lygiadienio šventė iš ciklo „Saulės takas ratu“ – tai senųjų lietuviškųjų tradicijų renginys.

Rugsėjo 22 d., ketvirtadienį, 17 val. LNDM Laikrodžių muziejus ir šokių kolektyvai kviečia klaipėdiečius ir miesto svečius palydėti vasarą ir pasitikti rudens lygiadienį su programa „ Šoksim trypsim – vasarą palydėsim“.

Dalyviai: Palangos senjorų šokių kolektyvas „Jūrė“, Kretingos senjorų šokių kolektyvas „Gaja“, Gargždų senjorų šokių kolektyvas „Skinija“, senjorų šokių kolektyvas „Klaipėdos zunda“, Klaipėdos bendruomenės namų vokalinis ansamblis „JurAinė“, Stasio Šimkaus konservatorijos jaunieji atlikėjai.

Renginio organizatorius – LNDM Laikrodžių muziejus.

Koncertą organizuoja šokių kolektyvo „Klaipėdos zunda“ vadovė Irena Toliušienė.

Renginys nemokamas.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus informacija

Leave a Reply