Konkursas „Valstybingumo dūzgės”: išrinkti geriausi istoriniai memai

Trys lemtingi Vasario 16 dienos sutapimai J. Basanavičiaus gyvenime, moterų emancipacija,bendrinės kalbos norminimas, knygnešių kasdienybė – tai tik keletas temų ar įdomių faktų, kuriuos moksleiviai atrado Lietuvos valstybės atkūrimo XX a. pr. istorijoje. Gilintis į šį istorijos tarpsnį, ieškoti asociacijų tarp praeities ir šių dienų aktualijų moksleivius paskatino Signatarų namų organizuotas istorinių memų konkursas „Valstybingumo dūzgės”.

1_I_vieta_Rokas_Aleksandravicius

I vieta. Rokas Aleksandravičius, Klaipėdos rajono Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija

Konkurso organizatoriai teigia, kad šiuolaikiška ir patraukli konkurso forma paskatino moksleivius aktyviai dalyvauti konkurse: per beveik du mėnesius muziejus sulaukė arti šimto darbų, iš kurių komisija atrinko dvidešimt geriausiųjų.

„Aktyvumas džiugina, nes taip siekėme skatinti domėjimąsi istorijos faktais ir asmenybėmis, prieš daugiau nei šimtą metų atvedusiomis Lietuvą į nepriklausomybę. Negana to, konkurso formatas integravo valstybės istorijos pažinimą į ugdymo procesą platesniu mastu – kuriantys istorinius memus moksleiviai buvo raginami konsultuotis ne tik su istorijos, bet ir dailės bei informacinių technologijų mokytojais”, – teigia Signatarų namų muziejininkė, konkurso sumanytoja ir kuratorė Sandra Germanavičiūtė.

Konkurso darbus atrinko ir vertino dailininkas Jonas Varnas, istorikai dr. Norbertas Černiauskas ir dr. Algis Bitautas, atlikėjas Lukas Šidlauskas („Šventinis bankuchenas”), tinklaraštininkas Danielius Goriunovas-Debesyla, muziejaus atstovai.

Pastangas sukurti įtaigų, linksmą ir istoriškai teisingą memą atskleidžia konkursui pateikti darbai, kuriuose nagrinėjamos mokyklose ne taip plačiai aptariamos temos ar asmenybių biografiniai faktai. Darbus vertinusią komisiją maloniai nustebino siekimas neapsiriboti vadovėliuose aprašomais faktais ir ieškoti papildomų informacijos šaltinių.

„Tokie projektai priverčia kiek giliau panagrinėti istorijos detales ir pamatyti istorinius įvykius iš kitos perspektyvos. Džiaugiuosi, kad turėjau žmonių, kurie palaikė ir nepagailėjo mano memams šypsenų ir kritikos”, – pasakoja konkurso dalyvė Kotryna Liutkutė.

Visi konkurso laureatai dalyvavo Signatarų namuose vykusiuose apdovanojimuose, kur atsiėmė prizus. Pirmųjų penkių vietų laimėtojai pasipuošė konkursą remiančios reklamos studijos „PrintShop.lt” įsteigtais prizais – džemperiais ir marškinėliais su jų darbų atspaudais.

Lietuvos nacionalinio muziejaus informacija

Leave a Reply