Jūrų muziejus šventinius renginius skiria Romaldo Adomavičiaus atminimui

2019-ųjų Jūros šventės metu visi Lietuvos jūrų muziejaus renginiai yra skiriami Romaldo Adomavičiaus atminimui. Ilgametis Jūrų muziejaus darbuotojas, Laivybos istorijos skyriaus vyriausiasis muziejininkas, istorikas R. Adomavičius kartu su kolegomis liepos 2-ąją istorinio kurėno replika „SüD 1″ plaukė į Nacionalinės ekspedicijos sąplauką. Kuršių mariose kilus audrai kurėnas apvirto ir jo kapitonas žuvo bangose.

Juru_muziejus_Alfonso_Mazuno_foto

Alfonso Mažūno nuotr.

Visas Romaldo Adomavičiaus gyvenimas buvo paskirtas Lietuvos laivybos ir Klaipėdos istorijos tyrimams. Liepos 23 dieną 17 val. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje, Gerlacho palėpėje, bus pristatyta naujausia Romaldo Adomavičiaus ir jo sūnaus Romualdo knyga – Lietuvos jūrininkų žinynas „Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai”. Tai – fundamentalus leidinys, kuriame įvertinamas Nepriklausomos Lietuvos laikotarpis, kai ir buvo padaryti pirmieji žingsniai į jūrinę valstybę: perimtas Klaipėdos uostas, kurtas prekybos ir karo laivynas, rengti kvalifikuoti jūreiviai. Šiame leidinyje pateikiamos laivyno kūrimo iniciatorių ir dalyvių biografijos bei pasienio apsaugos laivų, 1921–1940 metais plaukiojusių su Lietuvos vėliava, istorijos.

Liepos 24 dieną muziejus vėl kvies į I. Simonaitytės biblioteką, kurios fojė 16.00 val. bus pristatyta paroda „Aloyzas Každailis: Mano kelias buvo dulkėtas, akmenuotas, velnių priperėtas”, skirta prieš metus mirusio Lietuvos jūrų muziejaus įkūrėjo ir ilgamečio direktoriaus Aloyzo Každailio atminimui. Parodą kūrė istorikas Dainius Elertas kartu su dailininke Audrone Adomavičiene. Parodoje atskleidžiama ir turtinga Aloyzo Každailio asmenybė, kurioje derėjo istoriko, rašytojo, vadovo bei novatoriaus talentas. Bus eksponuojamos Aloyzo Každailio knygos, tekstai, asmeniniai daiktai.

Liepos 25 dieną 14.30 val. Smiltynėje, prie „Albatroso” paminklo ir prie Lietuvos jūrų muziejuje esančio paminklo „Lietuvos jūrininkams, jūrą mums atvėrusiems”, rengiama jau tradicija tapusi iškilminga Jūrininkų pagerbimo ceremonija, skirta jūrą Lietuvai atvėrusiems, išplaukusiems ir negrįžusiems. Tądien muziejuje bus atidengta ir skulptoriaus Algirdo Boso sukurta plaketė, skirta Aloyzo Každailio atminimui.

Juru_muziejus_Alfonso_Mazuno_foto1

Alfonso Mažūno nuotr.

Penktadienis, liepos 26-oji, atves į Klaipėdą Jūros šventę. O ją tradiciškai pradės jau aštuntasis istorinių laivų paradas „Dangės flotilė”: 20.00 val., pasitinkant flotilę, bus pakeltas Pilies tiltas.

Šią flotilę septynerius metus įvedinėjo pats Romaldas Adomavičius. Paskui Jūrų muziejaus kurėną „SüD 1″ į Klaipėdą įplaukdavo keliolika įvairaus dydžio plokščiadugnių Kuršių marių arealo žvejų valčių bei istorinių laivų.

„Abejojome, ar rengti šį renginį šiemet, – nuogąstavimais dalijosi Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė. – Bet Romaldo Adomavičiaus sūnus Romualdas pasakė: nesustosim. Todėl tęsiame Romaldo pradėtus darbus, būdami tikri, kad tai yra didžiausias jo atminimo pagerbimas.”

„Dangės flotilė” – vienas pagrindinių Jūros šventės akcentų – unikalus, analogų Lietuvoje neturintis renginys, reprezentuojantis šalies jūrinę kultūrą ir tradicijas. Šiųmetė „Dangės flotilė” buvo planuojama su naktišokiais, tačiau po nelaimės bus gręžiamasi daugiau į Kuršių marių folkloro pristatymą.

Daugiausia „Dangės flotilės” renginių planuojama šeštadienį, liepos 27 dieną: 17.30 val. rengiamas Lietuvos muziejų kelio „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis” renginys – edukacinė popietė „Žvejiški darbai ir šventės”, 18.30 val. – įgulų pristatymas „Mus jungia jūra!”, 20.00 val. vyks pagrindinis flotilės renginys – laivų paradas Dangėje su žinomų televizijos laidų vedėjų Editos Mildažytės ir Sauliaus Pilinkaus komentarais. „Dangės flotilė” atsisveikins su Klaipėda ankstų sekmadienio rytą – 9 val.

„Dangės flotilės” temą papildys nauja muziejaus paroda „Jūrinio paveldo ženklai. Laivų statyba” skvere prie „Meridiano”. Tai tęstinė „Jūrinio paveldo ženklų” serijos paroda, glaustai supažindinanti su laivų statybos ir remonto verslo raida Klaipėdos mieste. Parodos autoriai – istorikas Dainius Elertas ir dailininkė Audronė Adomavičienė.

Parodos ir renginiai įgyvendinami su Klaipėdos miesto savivaldybės ir Lietuvos kultūros tarybos parama.

Visos jūros šventės metu lankytojai laukiami ir Jūrų muziejaus ekspozicijose: atnaujintame akvariume, istorinėse ekspozicijose bei delfinų ir kaliforninių jūrų liūtų pasirodymuose.

Lietuvos jūrų muziejaus informacija

Leave a Reply