Jono Šliūpo muziejaus susitikimai: Remigijų Treigį kalbins Rolandas Rastauskas

2022 m. spalio 6 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kviečia į antrąjį rudens ciklo „Susitikimai Jono Šliūpo salone“ renginį, kuriame mintimis apie kūrybą, būtį ir jas atrakinančius kodus dalinsis du Lietuvos nacionalinės premijos laureatai – fotomenininkas Remigijus Treigys ir eseistas, poetas, dramaturgas Rolandas Rastauskas.

Fotomenininkas Remigijus Treigys ir rašytojas Rolandas Rastauskas. Organizatorių archyvo nuotr.
Fotomenininkas Remigijus Treigys ir rašytojas Rolandas Rastauskas. Organizatorių archyvo nuotr.

Kadangi prasidėjus patalpų renovacijai muziejus nebeturi galimybės susitikimo rengti pirmojo Palangos burmistro svetainėje, renginys keliasi į kitą jaukią, tiek kūrėjams, tiek Palangos gyventojams ir svečiams puikiai pažįstamą erdvę kaimynystėje – vilą „Ramybė“.

Susitikimo svečias Remigijus Treigys – kone 50 personalinių ir 75 grupinių parodų autorius, poetiškas, melancholiškas ir su niekuo nesupainiojamas. Menotyrininkė Laima Kreivytė taip apibūdina laiko ir erdvės pajautą menininko darbuose: „Treigio fotografijos ribuliuoja, skleidžia nematomų būsenų bangas. Jos ne fiksuoja, o ištęsia, sklinda, sklaidosi – atrodo, kad tai ne sustingęs, bet stingstantis, tvyrantis laikas. Vaizdas tyvuliuoja prieš akis, sugeria. Panardina į rūką ir laiko tol, kol akys išmoksta kvėpuoti.“ Pats fotomenininkas pripažįsta, kad jo kūrybinis procesas sudėtingas ir daugiasluoksnis, nesumąstytas iš anksto – tarsi mistinis alchemijos vyksmas: „Niekada negaliu iki galo pasakyti, koks bus rezultatas. Visada svarbus improvizacinis momentas (…). Vienoks kūrybinis procesas, kai fotografuoji, ir visai kitoks, kai spausdini patį vaizdą, ryškini nuotrauką, dirbi su didintuvu, chemija. Tada lietiesi prie vaizdo, kažką pašviesini, kažką patamsini, dedi sepijos toną.“

Apie belaikes erdves, fotografinę kalbą ir šnabždesius, vidinę kūrėjo teritoriją ir egoizmą išgirs ir renginyje apsilankę svečiai. Fotomenininką R. Treigį kalbinsiantis palangiškis eseistas Rolandas Rastauskas su juo pažįstamas kone trisdešimt metų, surengęs ne vieną bendrą projektą. Kūrybinę menininkų partnerystę randame tekstų ir fotografijų rinkinyje „Berlynalijos“ – esė tekstais R. Rastauskas tarsi kalbasi su R. Treigio užfiksuotais vaizdais, po miestą keliaudamas jo pėdomis ir vidiniu monologu sluoksniuodamas jųdviejų patirtį.

Improvizuotą Jono Šliūpo saloną iškėlęs į vilą „Ramybė“, dar po savaitės, spalio 13 d., muziejus tęs pokalbių su kūrėjais ciklą. Susitikime su tapytoju Andriumi Miežiu – atviras pokalbis apie nepatikimą vidinį menininką, kasdienybės šaržus ir švarų žvilgsnį.

Pokalbių ciklo „Susitikimai Jono Šliūpo salone“ renginiai nemokami, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus būtina registruotis iš anksto el. paštu: j.sliupo.muziejus@lnm.lt arba tel. 8 698 16053.

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejui savo pastatą ir ekspozicines vietas uždarius renovacijai, susitikimai vyks viloje „Ramybė“, Vytauto g. 54, Palanga.

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejaus informacija

Leave a Reply