Jono Šliūpo muziejaus susitikimai. Baroti šeima: pavardė, tapusi prekės ženklu

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus viloje „Ramybė“ tęsia susitikimus su kūrėjais ir 2022 m. spalio 27 d. 18 val. penktame rudens ciklo renginyje pakvies į pokalbį su kūrėjų šeima – keramiku Isroildžon Baroti ir galerininke Andželika Baroti. Apie kūrybą ir kūrėjo tapatybės paieškas, meno investiciją, gimtųjų namų ilgesį bei dviejų kūrėjų buvimą kartu ryškią Klaipėdos kultūrinio gyvenimo porą renginio metu kalbins dr. Tomas Kiauka.

Isroildžon ir Andželika Baroti. Algirdo Kubaičio nuotr.
Isroildžon ir Andželika Baroti. Algirdo Kubaičio nuotr.

„Isroildžono Baroti darbai išsiskiria emocionalia rytietiško kultūrinio klodo patirtimi. Ji veriasi faktūrų, ornamento ir, svarbiausia, spalvos segmentuose. Tačiau kuriant dekoratyvinius objektus, net monumentalias skulptūras-instaliacijas, autoriaus kilmė neužgožia lietuviškųjų tradicijų pažinumo – abiejų kultūrų vertybinis pamatas skleidžiasi per archaines temas, formas, ženklus”, – apie išskirtinį menininko braižą ir raiškos būdus yra sakiusi menotyrininkė Goda Giedraitytė.

Tuo tarpu pastarojo dešimtmečio autoriaus kūrybos parodose „(Inte)gracija“, „Ke(dė)lionės” – šioji surengta kartu Tomu Kiauka – keramikas bando pasidalinti asmeninėmis patirtimis bei įžvalgomis, pafilosofuoti sudėtinga nūdienos konfliktų, priešpriešų, kartu – nuostabaus kitimo, prisitaikymo ar net atsinaujinimo tema.

Prieš daugiau nei 40 metų iš tolimos Tadžikijos į Vilniaus dailės akademiją atvykęs studijuoti I. Baroti ne tik liko Lietuvoje, sukūrė šeimą, bet ir labai greitai įsiliejo į kūrybinį Lietuvos ir Klaipėdos gyvenimą: „Bet kokia gyvybės forma turi ne tik taikytis prie kitokių sąlygų, pamilti naujuosius namus, bet ir išsaugoti savo išskirtinį pavidalą, genetines vertybes. Kelių kultūrų susiliejimus neretai vainikuoja įdomūs rezultatai.“ Už  aktyvią kultūrinę ir visuomeninę veiklą, bendruomeniškumo stiprinimą bei asmeninę atsakomybę kuriant kultūrinę ir dvasinę aplinką menininkas apdovanotas Lietuvos kultūros ministerijos ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“. Už nuopelnus kultūrai ir Klaipėdos miesto vardo garsinimą I. Baroti suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas, dailininko darbai pripažinimo sulaukia ir Latvijos, Estijos, Lenkijos, Švedijos, Danijos, Olandijos, Vokietijos, Prancūzijos, Suomijos, Rusijos, Indijos ir kitų šalių meno galerijose.

Ar lengva dviem menininkams po vienu stogu? „Ne, tikrai ne“, – apie kūrybines partnerystes ir lyderystę šeimoje kalba teatro režisierė, galerininkė, parodų kuratorė Andželika Baroti. Ji – viena ryškiausių Klaipėdos kultūros bendruomenės narių, jau 30 metų vadovauja Baroti galerijai, tapusiai kone reiškiniu uostamiesčio meno rinkoje ir įliejančiai reikšmingos dinamikos į kultūrinį Vakarų regiono gyvenimą.

Tad susitikimo su kūrėjų Baroti šeima ir filosofu Tomu Kiauka metu kviesime ne tik išgirsti, bet ir padiskutuoti apie kultūrinį identitetą, bendruomeniškumą ir nuolat čiuopiamą meno pulsą. Jaukiam vakarui prie kavos puodelio susitinkame ketvirtadienį, spalio 27 d., 18 val. viloje „Ramybė“, Vytauto 54, Palanga. Dėl riboto vietų skaičiaus prašome registruotis el. paštu:  j.sliupo.muziejus@lnm.lt arba tel. 8 698 16053. Renginys nemokamas.

Jono Šliūpo muziejaus informacija

Leave a Reply