Internetas – vartai į kultūros pasaulį!

Lietuvoje vykdomas kultūros objektų skaitmeninimas, kurio tikslas – perkelti į skaitmeninę formą unikalius ir vertingus kultūros objektus. Šalies atminties institucijos kaupia ir saugo vertingą kultūros paveldą, kuris yra svarbus Lietuvos tapatumo ir kultūros savitumo išsaugojimui, mokslo, švietimo ir meno plėtojimui, visuomenės kūrybiškumo ir sanglaudos didinimui.

simonaitytes_bibl_mokymai1

Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka įgyvendino projektą „Internetas – vartai į kultūros pasaulį!” Organizatorių archyvo nuotr.

Kultūrinis raštingumas lemia visokeriopą šalies politinę, ekonominę, socialinę ir kultūrinę raidą, o jo nebuvimas neigiamai veikia jos pažangą. Vis labiau tobulėjant informacinėms technologijoms ir gyventojams išmokstant jomis naudotis, būtina ugdyti visuomenės gebėjimus pasinaudoti interneto suteikiamomis galimybėmis.

Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka 2019 m. spalio – lapkričio mėnesiais įgyvendino projektą „Internetas – vartai į kultūros pasaulį!”, kurio siekis – ugdyti ir šviesti piliečius, kurti ir įgyvendinti nuoseklų kultūros raštingumą, plėtoti vyresnio amžiaus asmenų gebėjimus ir įgūdžius naudotis vaizdais, garsais ir tekstais, taip užtikrinant socialiai atskirtų visuomenės grupių aktyvų dalyvavimą ne tik pilietiniame, socialiniame, bet ir kultūriniame gyvenime. Projektas dalinai finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės lėšomis. Projekto metu buvo aplankyti Klaipėdos miesto globos namų ir VšĮ Telšių vyskupijos Caritas Klaipėdos regiono globos namų gyventojai. Šiuo projektu siekėme pagerinti ir lavinti suaugusiųjų informacinius įgūdžius efektyviai naudojantis vaizdais, garsais ir tekstais, ugdyti bendrąją kultūrą pasitelkiant interneto išteklius.

Senjorai džiaugėsi turėdami galimybę pagilinti savo žinias ir sužinoti kai ką nauja. Keičiantis laikams, vystantis technologijoms ir spartėjant aktyvesniam jų diegimui, daugelis pasaulio kultūros objektų (pvz., muziejai, galerijos, bibliotekos ir kt.) pasaulyje savo interneto puslapiuose yra paruošę virtualiųjų turų. Lietuva nėra išimtis. Didžioji dalis šių turų yra paremti 3D technologija bei panoraminėmis 360° nuotraukomis, fiksuotomis įvairiais rakursais. Puikus pavyzdys mūsų mieste yra virtualus puslapis www.klaipeda360.lt, su kuriuo projekto metu supažindinome seminarų dalyvius.

simonaitytes_bibl_Knygosukio_pristatymas

Senjorams buvo pristatytas literatūrinis stalo žaidimas „Knygosūkis”. Organizatorių archyvo nuotr.

Kai kurie gyventojai pirmą kartą savo rankose laikė planšetinį kompiuterį ir bandė jame patys ieškoti informacijos. Į projekto veiklas neplanuotai įsiliejo Klaipėdos miesto senjorų klubo „Iš širdies į širdį” dalyviai. Daugiau nei dvidešimt klubo narių prisijungė žaidžiant literatūrinį stalo žaidimą „Knygosūkis”. Tai įdomus, unikalus, skaitymą skatinantis literatūrinis stalo žaidimas. Žaidimą gali žaisti visi, besidomintys lietuvių ir užsienio literatūra. Prie žaidimo klausimų kūrimo prisidėjo dainininkas, muzikantas, aktorius, prodiuseris Andrius Mamontovas, dainininkė Aistė Smilgevičiūtė, aktorė Nijolė Narmontaitė, dailininkė Sigutė Ach, režisierius Sigutis Jačėnas ir kt.

Globos namų gyventojai džiaugėsi, kad buvo įtraukti į veiklas, kad nepamiršta jų bendruomenė. Tikime projekto prasmingumu, nes įgyvendinus jį tapome bendruomeniškesni, draugiškesni, sumažėjo socialinė atskirtis, išnyko žinių apie virtualius kultūros produktus spragos. Bendra veikla dar labiau mus visus suvienijo, o vykdyto projekto akimirkas prisiminsime dar ilgai.

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės vyresn. bibliotekininkės Ligita Balčiauskienė ir Lina Štreimikienė

Parašykite komentarą