Festivalis „N žemė“ į Neringą sukvietė pasaulinio garso kūrėjus

Tarptautinis muzikos festivalis „N žemė“ 2021 m. liepos 2–9 dienomis neria į Lietuvos kultūros sostinės metus ir kviečia vėl susitikti Kultūros saloje. Pernai skelbęs demokratijos, elegancijos ir nepaklusnumo idėją, festivalis šiemet siekia atkurti per pandemijos metus sutrūkinėjusius ryšius tarp muzikos, įvairių meno formų, gamtos ir žmogaus.

Menininkė Marija Baranauskaitė performansu „Violončelėms“ kvies įsikūnyti į daiktiškas formas. Organizatorių archyvo nuotr.
Menininkė Marija Baranauskaitė performansu „Violončelėms“ kvies įsikūnyti į daiktiškas formas. 
Organizatorių archyvo nuotr.

Ryšius kurianti muzika, pasak festivalio vadovo Mindaugo Bačkaus, jungs operą, šiuolaikinį šokį, performansą, poeziją, kvies bendrauti, įsiklausyti ir drauge ieškoti žmoniją jungiančių tiltų. Amžinos meilės, nerimo, kūrybos ir tikėjimo klausimai versis netikėčiausiose Nidos erdvėse.

Septynios festivalio dienos poilsiautojus įtrauks į dešimt skirtingų renginių, išsiskiriančių žanrų įvairove ir nuotaika. Festivalio meno vadovės, choreografės Agnijos Šeiko teigimu, klausytojams siūloma visa emocinė paletė – nuo Beno Šarkos naktinių poezijos skaitymų iki galimybės įsikūnyti į daiktiškas formas menininkės Marijos Baranauskaitės performanse „Violončelėms“. Netikėtai smagų vakarą žada brolių Bazarų atliekamos M. K. Čiurlionio rekompozicijos „Zodiako“ tema, o švenčiant Valstybės dieną rasis proga susikaupti Vaclovo Augustino muzikoje. Apmąstyti Neringos gamtos trapumą ir patirtus šviežiausius įspūdžius iš Kuršių nerijos kvies šokio ir muzikos instaliacija „Salos“. 

Ypatinga dovana Neringai taps tarptautinių scenos meistrų kuriamas G. F.  Hendelio operos „Acis ir Galatėja“ pastatymas Neringos gimnazijos sporto salėje. 

Atidarymo koncerte – dedikacija džiazo ikonai

Festivalio atidarymo koncerte liepos 3 dieną ištikimų klausytojų lauks susitikimas su pianistu Roku Zubovu. Į „N žemę“ sugrįžtantys „Nepaklusnieji“ pagerbia vieną nepaklusniausių visų laikų muzikų – pianistą, kompozitorių Chick’ą Corea. Pasaulinės džiazo ikonos gyvybė užgeso šių metų vasarį, liepą muzikos virtuozui būtų sukakę aštuoniasdešimt metų. Jo gyvenime persipynė džiazas ir kamerinė muzika, koncertai su simfoniniais orkestrais ir laisvojo džiazo improvizacijos, kuriose derėjo Karibų šalių ritmai ir Persiško pasaulio intonacijos.

Pasak Roko Zubovo, visa vakaro programa skirta Chick‘ui Corea, kompozitoriui, sugebėjusiam kiekviename savo kūrinyje sukurti vis kitą, iki tol nepažintą garso visatą.

Benas Šarka „N žemėje“ skaitys Charles Bukowski. Organizatorių archyvo nuotr.
Benas Šarka „N žemėje“ skaitys Charles Bukowski. Organizatorių archyvo nuotr.

Dėmesys Neringos gamtai

Instaliacija „Salos“ – duoklė Neringos istorijai, dabarčiai ir rūpestį keliančiai ateičiai. Nidos švyturyje įsikūrusios „Salos“ kviečia pasinerti į stichišką būseną, kuriamą iš minimalistinės muzikos, judesio, šviesų ir abstrakčių kostiumų. Instaliacija įtraukia į sapnišką ir poetišką būvį, kuriame tarsi atsikartoja Neringos legendos ir istorija. Tik dabar salą pila ne milžinė Neringa, o neatsakingi turistai, užpusto ne smėlis, o šiukšlės, teigia kūrėjai. 

Šio projekto idėjos bendraautoriai kompozitorė Žibuoklė Martinaitytė, choreografė Agnija Šeiko ir violončelininkas Mindaugas Bačkus.

„Šiame projekte gamta dalyvauja tiesiogiai, nes įrašyta ir gamtos garsų, tai bus transcendentinė patirtis, išėjimas į unikalią akustinę ir vizualinę erdvę”, – pasakoja Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Ž. Martinaitytė.

Dienos metu švyturio erdvė taps gyva paroda. Pastato langai transformuosis į camera obscura, kuri perduoda išorės vaizdus ant švyturio sienų, sukurdama judančius aplinkos paveikslus. Instaliacija bus rodoma kasdien nuo liepos 4 iki 8 dienos. 

Smagų vakarą žada brolių Bazarų atliekamos M. K. Čiurlionio rekompozicijos „Zodiako“ tema. Organizatorių archyvo nuotr.
Smagų vakarą žada brolių Bazarų atliekamos M. K. Čiurlionio rekompozicijos „Zodiako“ tema. Organizatorių archyvo nuotr.

Sakrališka Valstybės diena

Lietuvos nacionalinės premijos laureato Vaclovo Augustino kūrinio „Missa pro centesimo anno restitutionis Lituaniae“ premjera įvyko Vilniuje. Kūrinys buvo specialiai parašytas VšĮ “Pax et Bonum” užsakymu, Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį. Šiemet, Mindaugo karūnavimo dieną – liepos 6-ąją, Neringos svečiai kviečiami šį kūrinį patirti iš naujo.

Tai septynių dalių vokalinė ir instrumentinė kompozicija tradiciniais mišių tekstais mišriajam chorui, styginių orkestrui, dviem solistėms ir skaitovui.

Kompozitorius ir dirigentas V. Augustinas sako: „Mišias Lietuvai aš įsivaizduoju kaip maldą už Tėvynę.” Todėl simboliška, kad „Tėve mūsų“ malda, kuri nuolat skamba šv. Mišiose, muzikinėje formoje pasigirsta iš bendruomenės, iš klausytojų erdvės.

Publikos dėmesio liepos 7 dieną lauks muzikos ir šokio spektaklis „Šv. Genezijaus trupė keliauja į Neringą“. Ugniagesių namai netikėtai taps Italijos Commedia dell Arte, Prancūzijos karališkojo dvaro ar net Anglijos jūreivių linksmo gyvenimo veidrodžiu. Nuostaba, estetika, barokinės muzikos ir šokio elegancija bei jos banalumą neutralizuojantys komizmas ir saviironija – tai ingredientai spektaklio, kuriame žiūrovas tampa ne tik stebėtoju, bet ir dalyviu.

Liepos 7 dieną publikai savo kūrybą pristatys profesionalūs jaunieji Lietuvos kompozitoriai ir choreografai. Netikėtų muzikinių ir judesio prasmių paieškoms diriguos Vykintas Baltakas.

Virtualios realybės instaliaciją „Angelų takais“ festivalyje bus galima pamatyti kasdien.
Virtualios realybės instaliaciją „Angelų takais“ festivalyje bus galima pamatyti kasdien.

Visas festivalio dienas Nidos bendruomenės namuose vasarotojai ir Neringos gyventojai turės galimybę pasinerti į interaktyvią virtualios realybės instaliaciją „Angelų takais“. Tai „puota“ klasikinio meno ir šiuolaikinių technologijų mėgėjams, kurioje Lietuvos genijaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzika ir dailė susijungia į harmoningą kosminę visumą.

Pasak kūrėjų Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko, jų trumpametražis animacinis virtualios realybės filmas – tai „duoklė multimedijos meno pirmtakui ir vienam didžiausių abstrakčiojo meno pionierių Europoje M. K. Čiurlioniui, kuris sulaužė ribas tarp skirtingo meno formų, kad sukurtų naują savo kosmologija paremtą pasaulį“. 

Opera sporto salėje 

Antikinė istorija apie piemens Acio, gražuolės jūrų nimfos Galatėjos ir vienaakio kiklopo Polifemo dramatišką meilę galėtų atgimti bet kurioje pasaulio scenoje, tačiau ypatinga premjera liepos 9 dieną įvyks Neringos gimnazijos sporto salėje. Pasaulinio garso menininkai britų klavesinininkas ir dirigentas Trevor’as Pinnock’as, pastatymo autorius Frederic’as Wake Walker’is ir režisierius Peter’is Cant’as, suburti neringiškės operos solistės Laurynos Bendžiūnaitės, pasirinko šią erdvę ypatingam operos ir bendruomenės ritualui.

Vokiečių baroko kompozitorius Georg Friedrich Händel (1685 – 1759) operą „Acis ir Galatėja“ parašė prieš daugiau nei tris šimtus metų. Pastatymo Nidoje muzikos vadovas ir dirigentas Trevor’as Pinnock’as teigia, kad G. F. Händel’io operą išvysime tokią, kokią ją sukūrė kompozitorius – originalią orkestruotę lydės baroko pučiamųjų instrumentų garsai, styginiai grieš  G. F. Händel’io laikų derme.

„Kai Lauryna Bendžiūnaitė pasiūlė sukurti šią operą Nidoje, aš nedvejodamas sutikau”, – sako britų dirigentas Trevor’as Pinnoc’as. Kompozitorius įsitikinęs, kad G. F. Händel’io pastoracinė opera ir jaudinanti meilės istorija idealiai dera magiškoje Kuršių nerijos žemėje.

Opera „Acis ir Galatėja” – neringiškės soprano Laurynos Bendžiūnaitės svajonė ir dovana Lietuvos kultūros sostinei: „Seniai norėjau į Neringą atvežti geriausius pasaulio menininkus, su kuriais dirbu pati, kad jie, įkvėpę pušų, jūros ir kopų, amžiams įsimylėtų Neringą. Geresnės progos nei „Lietuvos kultūros sostinės“ programa negalėjau sulaukti. G. F. Händel’io opera yra nenugalimos ir nesibaigiančios dainingos meilės istorija, kurios šiandien mums visiems taip reikia.”

Neringos užterštumo portretas

„Už švarią Lietuvą!": choreografė Agnija Šeiko ir ekologinio žygio sumanytojas Giedrius Bučas su žmona Asta. Organizatorių archyvo nuotr.
„Už švarią Lietuvą!”: choreografė Agnija Šeiko ir ekologinio žygio sumanytojas Giedrius Bučas su žmona Asta. Organizatorių archyvo nuotr.

Festivalis šiemet prasidėjo ekologiniu žygiu per Kuršių neriją, taip, pasak festivalio meno vadovo, violončelininko Mindaugo Bačkaus, atiduodama duoklė gamtai už galimybę čia būti ir kurti. Antradienį žygeiviai „Už švarią Lietuvą!“ savo kelionę pėsčiomis pradėjo Smiltynėje ir liepos 1 dieną baigs Nidoje. Pakeliui bus renkamos šiukšlės pliažuose, prie jūros, marių, pamiškėse, pakelėse. Kasdien žygeiviai jas rūšiuos ir fiksuos Neringos vartotojo portretą. Per tris žygio dienas planuojama nueiti 52 km.

Žygio sumanytojo, visuomenininko Giedriaus Bučo teigimu, sužinant vartotojo portretą, galima paskatinti ne tik pačius vartotojus keisti savo įpročius, bet ir verslą gaminti aplinkai draugiškas pakuotes. 

„Paklausa skatina pasiūlą. Tad viskas prasideda nuo mažų pokyčių, o tuomet galima pasiekti ir didelių. Norime paskatinti „sniego gniūžtės“ efektą, – teigia G. Bučas. – Kiekvienas iš mūsų galime būti pokyčių lyderiu. Viskas labai paprasta: atsisakyk vienkartinių daiktų, plastikinių maišelių, nebeleisk balionų į dangų ir tu jau – pokyčių lyderis.“

Žygio metu taip pat vyks susitikimai su vietos bendruomenėmis. Prie žygeivių kviečiami prisijungti Neringos poilsiautojai. 

Tarptautinis muzikos festivalis N žemė

PROGRAMA   

„Už švarią Lietuvą!" žygeiviai. Organizatorių archyvo nuotr.
„Už švarią Lietuvą!” žygeiviai. Organizatorių archyvo nuotr.

LIEPOS 1 D. 

FESTIVALIO ŠAUKLIAI

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 12.00–20.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.  

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

Neringos taršos žemėlapio pristatymas ir vartotojo portreto aptarimas. Tris dienas per Kuršių neriją vykusio ekologinio žygio „Už švarią Lietuvą!” metu surinktos atliekos leido sudaryti žemėlapį, kuriame matomos probleminės teritorijos, o atlikta atliekų analizė leis suprasti, kas yra didžiausi teršėjai, kokios šiukšlės dominuoja vienoje ar kitoje teritorijoje. Kviečiame į ekologinės situacijos aptarimą ir diskusiją.

 Festivalio „N žemė“ programos pristatymas. 

Renginio vieta: festivalio klubas „Kaštonas” (Naglių g. 18B). 

Renginio laikas: 20 val. 

Renginys nemokamas. 

LIEPOS 2 D.

Naujojo cirko pasirodymas, spektaklis-instaliacija „Violončelėms”

Renginio vieta: Neringos miesto savivaldybės salė

Pasirodymo laikas: 18.00, 20.00 val.

Bilieto kaina 7 Eur. 

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki pradžios, bilietai parduodami renginio vietoje.

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 12.00 – 22.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.  

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

LIEPOS 3 D.

N DEDIKACIJA – festivalio atidarymo koncertas. 

Koncertas legendiniam džiazo pianistui ir kompozitoriui Chick Corea / 80

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Pasirodymo laikas: 20.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Tiketa. 

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Naujojo cirko pasirodymas, spektaklis-instaliacija „Violončelėms”

Renginio vieta: Neringos miesto savivaldybės salė.

Pasirodymo laikas: 12.00, 14.00 val. 

Bilieto kaina 7 Eur. 

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 10.00 – 22.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.  

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

LIEPOS 4 D.

N ŠVYTURYS 

Šokio ir muzikos instaliacija „Salos”

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys.

Pasirodymų laikas: 19.30, 20.30 val.

Instaliacija veiks kasdien nustatytu laiku iki liepos 8 dienos.

Bilieto kaina 10 Eur.

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 10.00 – 21.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.  

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

LIEPOS 5 D. 

N KEKS

Broliai Bazarai – „Zodiakas” (pagal M. K. Čiurlionį) 

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Pasirodymo laikas: 20.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Tiketa. 

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Šokio ir muzikos instaliacija „Salos”

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys.

Pasirodymų laikas: 19.30, 20.30 val.

Instaliacija veiks kasdien nustatytu laiku iki liepos 8 dienos.

Bilieto kaina 10 Eur.

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 12.00 – 20.00 val. 

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.  

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

Benas Šarka skaito Charles Bukowski

Renginio vieta:  festivalio klubas „Kaštonas” (Naglių g. 18 b). 

Renginio laikas: 22.00 val.  

Renginys nemokamas.

LIEPOS 6 D. 

N VALSTYBĖ

Vaclovo Augustino „Mišios Lietuvai”. Iškilmingas koncertas.

Renginio vieta: Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčia.  

Renginio laikas: 20.00 val. 

Renginys nemokamas. 

Tautiška giesmė. Giedame kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru ir choru „Jauna muzika”.

Renginio vieta: prie V. Kernagio suoliuko, marių krantinėje. 

Renginio laikas: 21.00 val.

Šokio ir muzikos instaliacija „Salos”

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys.

Pasirodymų laikas: 19.30, 20.30 val.

Instaliacija veiks kasdien nustatytu laiku iki liepos 8 dienos.

Bilieto kaina 10 Eur.

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 12.00 – 20.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

LIEPOS 7 D.

N PILIGRIMAI

Muzikos ir šokio spektaklis „Šv. Genezijaus trupė keliauja į Neringą”

Renginio vieta: Nidos gaisrinė (Neringos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, Taikos g. 4)

Renginio laikas: 20.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Šokio ir muzikos instaliacija „Salos”

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys.

Pasirodymų laikas: 19.30, 20.30 val.

Instaliacija veiks kasdien nustatytu laiku iki liepos 8 dienos.

Bilieto kaina 10 Eur.

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 12.00 – 20.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.  

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

LIEPOS 8 D.

N JUNGTIS 

Kuria jaunieji kompozitoriai ir choreografai „Vis dar“ 

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Pasirodymo laikas: 20.00 val.

Bilieto kaina 10 Eur.

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Šokio ir muzikos instaliacija „Salos”

Renginio vieta: Urbo kalnas, Nidos švyturys.

Pasirodymų laikas: 19.30, 20.30 val.

Bilieto kaina 10 Eur.

Bilietus platina Tiketa.

Likus valandai iki renginio, bilietai parduodami koncerto vietoje.

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 12.00 – 20.00 val.

Bilieto kaina: 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.  

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

LIEPOS 9 D.

N OPERA – festivalio uždarymas.

Georg Friedrich Händel opera „Acis ir Galatėja”

Renginio vieta: Neringos gimnazijos sporto salė (G. D. Kuverto g. 12, Nida).

Pasirodymo laikas: 20.00 val. 

Bilieto kaina: 20 Eur, 15 Eur.

Bilietus platina Tiketa. 

Likus valandai iki pradžios, bilietai parduodami renginio vietoje.

Interaktyvi virtualios realybės instaliacija „Angelų takais”

Renginio vieta: Nidos bendruomenės namai. 

Renginio laikas: 12.00 – 22.00 val.

Bilieto kaina 15 Eur.

Bilietus platina Kakava.  

Bilietus taip pat galima įsigyti renginio vietoje. 

Kas vakarą renkamės, būnam, muzikuojam ir diskutuojam festivalio klube „Kaštonas” (Naglių g. 18B). 

* Apie netikėtus pasikeitimus pranešime festivalio „Facebook” paskyroje. 

* Festivalio organizatoriai pasilieka teisę keisti festivalio programą. 

Festivalio rėmėjai: Neringos miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba. 

Organizatorius: „Violončelių muzika“.

Leave a Reply