Etnokultūros centre – liaudies dainų versmė

Balandžio 28 d. 18 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) – išskirtinis Tradicinių dainų klubo vakaras. Jo metu bus pristatoma Kazimieros Kubiliūtės-Martinkienės (Kretingos r.) tautosakos rinktinė (CD). Išgirsite gyvą liaudies dainą, kuri mūsų dienas pasiekė šviesių, talentingų žmonių dėka.

Kubiliute_Martinkiene

Viena tokių – Kazimiera Kubiliūtė-Martinkienė (g. 1928 m.). Tai nepaprastai šviesios prigimties, fenomenalios atminties močiutė, spinduliuojanti gerumu ir ramybe, su visais sutarianti, linksma, atidi ir atjaučianti, vaikų ir vaikaičių mylima, gerbiama ir globojama. Iš tėvelių paveldėjusi meilę dainai, Kazimiera ja dalijasi ir perduoda jaunesnėms kartoms – dukroms bei anūkėms, taip pat jos pateiktų dainų, prisiminimų pagrindu parengta ne viena folkloro ansamblio „Šukupis” (Kretingos r.) programa. Šio ansamblio vadovui, folkloristui Alvydui Vozgirdai 2012–2014 m. ėmus užrašinėti Kazimieros tautosaką, išryškėjo jos palikimo reikšmingumas ir tiesiog dainuojantiems liaudies dainas, ir atidžiau tyrinėjantiems folklorą. K. Martinkienės repertuare – dainų žanrų įvairovė: vaikų dainos, karinės istorinės, darbo, šeimos, jaunimo meilės, vestuvinės, literatūrinės kilmės, partizanų dainos, individuali kūryba. Pateikėjos dainų kraityje – ne viena žemaičių mėgstama daina („Plaukė pylelė”, „Oi, klevi kleveli”, „Pjuovė lunkuo šeiną” ir kt.), kurias atlieka savitai išlinguodama, išsiūbuodama. Ji dainų išmoko iš mamos Salomėjos Rutytės-Kubilienės (g. 1906 m.), kurios tautosakos palikimas taip pat yra užfiksuotas tautosakos rinkėjų ir saugomas archyvuose.

Liaudies daina Kazimierai – brangiausias motinos palikimas ir šviesios vaikystės atminimas. O ši tautosakos rinktinė – dar vienas grūdas į savitos ir unikalios Kretingos krašto kultūros aruodą, kuklus padėkos ženklas protėvių atminimui ir, pasak pateikėjos, tarsi „zuikio pyragas” mūsų vaikams ir vaikaičiams.

Kazimieros Kubiliūtės-Martinkienės tautosakos rinktinės pristatymo renginyje dalyvaus pati pateikėja, jos dainas dainuos mažosios dainininkės Eglė Žilytė ir Adelė Vozgirdaitė, romansų atlikėja Daiva Ignatavičienė, Kretingos rajono kultūros centro Šukės filialo folkloro ansamblis „Šukupis” ir Klaipėdos etnokultūros centro folkloro ansamblis „Kuršių ainiai”.

Renginys skiriamas Etnografinių regionų metams ir artėjančiai Motinos dienai. Įėjimas nemokamas.

Leave a Reply