„Dešimt dešimtmečių”: Sonata Žiži pristato šimtmečio kolekciją

Žinoma uostamiesčio kostiumo dizainerė Sonata Žiži 2018 m. gruodžio 29 dieną 19 val. Klaipėdos piliavietės konferencijų salėje pristatys savo naują drabužių kolekciją „DEŠIMT DEŠIMTmečių”.

Kolekciją sudaro 40 drabužių modelių, kurie savitai interpretuoja Nepriklausomos Lietuvos šimtmečio kostiumo raidą. Sonata Žiži šimtmečio kostiumo istoriją perteikia tik jai būdinga sąskambio pajauta tarp rūbo, gamtos, miesto ir žmogaus. Dizainerė siekia apibendrinimo, tačiau ne nuoseklaus, atitinkančio bendras istorines tendencijas, bet labiau tokio, kuris susiklostė asmeniškai suvokiant ir išjaučiant tai, kas buvo svarbu 1918 – 2018 metais. Kokios linijos, idėjos, aksesuarai patraukė dėmesį ir kaip paveikė jos, kaip dizainerės, formavimąsi nuo studijų laikų Stepo Žuko taikomosios dailės technikume. Tuomet į Pelėdų kalną Kaune Sonata kopdavo kartu su tada dar nežinomais savo kolegomis Sandra Straukaite, Juozu Statkevičiumi ir kitais.

Sonata Žiži fantazuoja: „Jei staiga viskas dingtų ir liktų tik drabužiai… Ką jie papasakotų apie mūsų šimtmetį Klaipėdoje? Čiurlionio „Jūra”, tarpukario Kauno melodijos, griuvėsiuose žaidžiantys vaikai, jūreivių laukiančios moterys, „boninės“, ant užsienietiškų plokštelių blizgančios žvaigždės…” Sonatos mama Klaipėdoje apsigyveno 1947 metais, jos žaidimų kiemas tuomet buvo griuvėsiai. Karo laikotarpis, panaudojant istorines Klaipėdos nuotraukas ir smėlio simboliką, persmelktas mamos prisiminimais, jautriai įsiliejo į Sonatos Žiži šimtmečio panoramą.

Sonata Žiži rūbų kolekcijas kuria nuo 1988 metų. 1997 m. laimėjo Baltijos šalių konkurso „Mada. Menas. Muzika” (Kaune) pagrindinį prizą „Auksinė adatėlė”. 1998 m. šiame konkurse, vykusiame Rygoje, Sonata buvo apdovanota specialiuoju prizu. Dizainerė dirbo su daugybe muzikos scenos atlikėjų.

Sonata_Zizi_1997_auksine_adatele

Sonatos Žiži modelis, 1997 m. laimėjęs Baltijos šalių konkurso „Mada. Menas. Muzika“ (Kaunas) pagrindinį prizą „Auksinė adatėlė“. Asmeninio archyvo nuotr.

Menininkės stiliui būdingas kruopštus nėrinys, prailgintas siluetas, grakščiai banguojanti nugaros linija, atsikartojantys etniniai raštų motyvai, natūralių faktūrų paieška. Ankstyvosiose kolekcijoje šalia praktiško, lengvai romantiško stiliaus pasirodydavo ir rokerio įvaizdį kuriantys siluetai – stiprios ir provokuojančios moters maršas. Vėlyvojoje kūryboje moteris Sonatos Žiži kūryboje grįžta prie švelnių ir gamtos įkvėptų nuotaikų, ji mainosi kaip antikinė deivė, primenanti nuščiuvusio poeto šnabždesį: sustok, akimirka žavinga.

Šiais metais Sonatai ir Henrikui Žižiams netikėta ir labai smagi žinia buvo, kad konkurse „Metų klaipėdietis” jie nominuoti „Meniškos sielos” kategorijoje. Kūrėjų pora pradėjo bendradarbiauti prieš 30 metų, pratęsdami vienas kito idėjas savomis vizijomis. Sonatos drabužių kolekcijas, jos modelių merginų grupę Henrikas sugebėdavo taip įspūdingai „įpakuoti”, kad sukurdavo unikalų mados reginį iš teminės rūbų kolekcijos, judesio, garso bei vaizdo. Galima sakyti, kad Žižiai tuo metu buvo Klaipėdos mados ir muzikos avangardas.

Henrikas, paklaustas apie būsimą kolekcijos pristatymą gruodžio 29 dieną, juokavo, kad dabar jis yra techninis darbuotojas, lempos ir lemputės yra jo įkvėpimo šaltinis. Šiame renginyje, kaip ir anksčiau, jis kuria šviesą, vaizdą ir garsą.

Vakarėlio publiką Henrikas Žižys ketina perkelti į devintojo dešimtmečio Klaipėdą, kai „medienkėje” vykdavo diskotekos, sutraukdavusios neformalus hipius ir visus, norinčius išgirsti naujausią Europos muziką, vinilinėmis plokštelėmis atkeliavusią į Klaipėdą per apsukrių jūrininkų rankas.

Šalia Henriko prie vinilo plokštelių pulto stovės ir DJ Vladas iš tuometinės „kultūrkės“. Vladas prisipažino, kad labai pluša šimtmečio vakarėliui: „Skalbiu maxi singlus, kad švariai grotų.” O buvo laikas, kai jų vedamos diskotekos Klaipėdoje per Jūros šventes sutraukdavo iki 30 000 žmonių.

Teatralizuotame muzikiniame Sonatos Žiži drabužių kolekcijos pristatyme dalyvaus gausus būrys muzikantų: atlikėjai INGAJA, Evelina Šimelionė, Monika Kontrimaitė, Gintarius, Jorigė Augustinaitė, Adomas ir Akwili („Lyrikos magistrai”).

Kolekciją pristatys žinomi Klaipėdos dramos teatro, Klaipėdos jaunimo teatro, „Apeirono” teatro aktoriai, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto solistės, dizainerės draugai. Renginyje dalyvaus ir savo sukurtus kostiumus pristatys Eduardo Balsio menų gimnazijos moksleiviai.

***

2018 m. gruodžio 29 d., šeštadienį, 19 val. Klaipėdos piliavietės konferencijų salėje (Pilies g. 4, Klaipėda) vyks Sonatos Žiži drabužių kolekcijos „Dešimt dešimtmečių” pristatymas.

Renginio trukmė – 60 min., vėliau vyks „kultūrkės” ir „medienkės” diskoteka. Žiūrovų laukia pašėlusiai subtilus šimtmečio retrovakarėlis. Bilietus platina Bilietai.lt.

Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Leave a Reply