XLIV festivalis „Klaipėdos muzikos pavasaris”: programa

Didingas klasikos skambesys netrukus išsilies Klaipėdos koncertų salėje: balandžio 1–30 dienomis čia vyks XLIV festivalis „Klaipėdos muzikos pavasaris”. Klaipėdiečiams ir miesto svečiams parengta įspūdinga renginių programa, stambių formų klasikinės muzikos projektai intriguos garsių kolektyvų pavadinimais, atlikėjų ir kompozitorių pavardėmis, jaudinanti pripažintų lietuvių ir užsienio menininkų kūryba trauks melomanų dėmesį.

Festivalio programa

Balandžio 1 d., pirmadienis, 18.30 val.
„Šveicarijos meistrai ir Beethovenas”
„Orchestra della Svizzera Italiana” (Šveicarija)
Dirigentas Markus Poschner (Vokietija–Austrija–Šveicarija)
Solistas Francesco Piemontesi (fortepijonas, Šveicarija)
Programa: Ludwig van Beethoven.

Festivalio atidarymo koncertas kvies klaipėdiečius pasimėgauti svečių iš Šveicarijos muzikavimu. Koncertuos dirigento Markuso Poschnerio vadovaujamas Orchestra della Svizzera Italiana (OSI) ir pianistas Francesco Piemontesi. „Šveicarijos meistrai ir Beethovenas” – taip pavadintoje programoje skambės du didingi garsiojo Vienos klasiko Ludwigo van Beethoveno kūriniai: III koncertas fortepijonui ir orkestrui ir VIII simfonija F-dur.

1935 m. įkurtas orkestras reziduoja itališkojoje Šveicarijos dalyje, Lugano mieste. Kolektyvas daug bendradarbiauja su operos ir šokio spektaklių statytojais, o viena svarbiausių jo veiklos krypčių – edukaciniai renginiai. OSI koncertuose kasmet apsilanko daugiau nei 11 000 vaikų, kuriems orkestras rengia specialias programas. Aukščiausiu savo veiklos įvertinimu kolektyvas laiko šiemet pelnytą ICMA tarptautinį apdovanojimą.
Vyriausiasis orkestro dirigentas ir šios programos vadovas M. Poschneris sako: „Aš ypač džiaugiuosi šia muzikine kelione, kurią pradėjau su OSI orkestru. Ji žada daugybę neužmirštamų akimirkų.” M. Poschneris dirigavo daugeliui žinomiausių Vokietijos ir kitų šalių orkestrų, su kuriais gastroliavo įvairiose pasaulio šalyse.

Solistas F. Piemontesi kritikų apibūdinamas kaip pianistas, „derinantis stulbinančią techniką ir mažai kam pasiekiamą intelektualų muzikavimo pradą”. Atlikėjas koncertuoja visame pasaulyje su žinomiausiais simfoniniais kolektyvais, garsėja kaip talentingas kamerinės muzikos atlikėjas. Tarptautinė pianisto karjera prasidėjo 2007 m., laimėjus prestižinį Karalienės Elžbietos pianistų konkursą ir tapus BBC „Naujosios kartos atlikėjų” projekto nariu.

Bilietai – 18, 24 Eur | Taikomos nuolaidos

Balandžio 3 d., trečiadienis, 18.30 val.
Koncertas jaunimui
„Radiohead Rewrite”
Naujų idėjų kamerinis orkestras (NIKO):
Augusta Jusionytė, Dalia Simaškaitė, Julija Ivanovaitė (smuikai), Deividas Dumčius (violončelė), Vincas Bačius (bosinė gitara)
Meno vadovas ir dirigentas Gediminas Gelgotas
Per Lundberg (fortepijonas, Švedija), Paulius Andersson (fortepijonas), Vitalija Raškevičiūtė-Gelgotė (altas), Valentinas Gelgotas (fleita), Marius Kavaliauskas (klarnetas), Džiugas Daugirda (mušamieji)
Programa: Steve Reich, Gediminas Gelgotas.

Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO festivalyje pristatys intriguojančią programą jaunimui, kurioje skambės legendinio minimalizmo kompozitoriaus Steve’o Reicho kūriniai „Radio Rewrite” ir „Clapping Music”, susilaukę išskirtinio kritikų ir klausytojų dėmesio.

„Radio Rewrite” – tai žymiosios britų roko grupės „Radiohead” dainų „Jigsaw Falling into Place” ir „Everything in Its Right Place” įkvėpta kompozicija, „Daugelį metų savo kūryba inspiravęs įvairiausias roko ir popmuzikos grupes, pagaliau S. Reichas apsikeitė vaidmenimis” (The Gramophone). Prieš nuskambant kūriniui „Radio Rewrite” klausytojai turės galimybę išgirsti dvi originalias Gedimino Gelgoto aranžuotas „Radiohead” dainas, kurios padės publikai pasinerti į išskirtinę koncerto atmosferą ir atpažinti roko grupės dainų melodijas S. Reicho kūrinyje.

S. Reichas – „vienas iš nedaugelio kompozitorių, neabejotinai pakeitusių muzikos istoriją” (The Guardian). Jis yra vienas žymiausių ir inovatyviausių šiuolaikinių amerikiečių muzikos kūrėjų, o jo vardas jau yra tapęs minimalizmo krypties sinonimu. S. Reicho muzikai būdingi įtraukiantys ritmai ir repetityvumas tapo ne tik daugybės šiuolaikinių klasikos, bet ir elektronikos kūrėjų inspiracija.

Programoje tai pat skambės ir afrikietiškų ritmų įkvėpta Clapping Music. S. Reichas teigia visada norėjęs sukurti kūrinį, „kuriam atlikti nereikia jokio kito instrumento, tik savo kūno”. Clapping Music atliekamas plojant ritmą, kuris palaipsniui keičiasi kanono principu, ir taip tarsi panardina publiką į transo būseną. „Šis kūrinys yra griežtas, klasikinis, tačiau sykiu toks paprastas, kad jį atlikti gali bet kas”, – sakė S. Reichas.

Programą „Radiohead Rewrite” atliks išplėstos sudėties kolektyvas, kurį sudaro žinomi Lietuvos ir užsienio muzikai. Jiems diriguos NIKO vadovas ir kompozitorius Gediminas Gelgotas.

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Balandžio 10 d., trečiadienis, 18.30 val.
„Airiškas vėrinys”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistės: Zoe Conway (smuikas, vokalas, Airija)
Mia Cooper (smuikas, Didžioji Britanija)
Seamus Flaherty (keltiška arfa, Airija)
Siobhan Manson (šokis, Airija)
Programa: Bill Whelan, Liam Bates, Zoe Conway, Seán Ó Riada, Mícheál Ó Súilleabháin ir kt.

Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Airiškas vėrinys”, pasak jos sumanytojo orkestro meno vadovo Mindaugo Bačkaus, bus „įvairialypės airių muzikinės kultūros atspindys. Mūsų programoje dalyvaus garsi airiško folkloro atstovė, smuikininkė ir kompozitorė Zoë Conway, Dubline įsikūrusio RTÉ Concert Orchestra koncertmeisterė Mia Cooper, fenomenalios airiškų šokių trupės „Riverdance” narė Siobhan Manson”. Retai KKS scenoje sutinkama keltiška arfa – Airijoje itin paplitusiu styginiu muzikos instrumentu – gros Seamus Flaherty.

Pasak Mindaugo, „Airija iš visų Europos tautų išsiskiria savo originaliu muzikinės kultūros palikimu. Jų autentiška kūryba – unikali. Mes ieškosime airiško identiteto muzikoje, nes patys norime išgirsti tai, ko dar negirdėjome. Šioje programoje mes pasirinkome atlikti kūrinius, kurių anksčiau dar niekada neatlikome, ir su jais supažindinti klaipėdiečius. Be to, ši programa sujungs kelis žanrus: bus galima susipažinti ne tik su airiškos klasikinės ir folkloro muzikos, bet ir su airiško šokio ypatumais”.

Bilietai – 14, 18 Eur | Taikomos nuolaidos

balandzio_12

Balandžio 12 d., penktadienis, 18.30 val.
„Richardo Strausso gala koncertas”
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
Solistės: Viktorija Miškūnaitė (sopranas), Gunta Gelgotė (sopranas, Latvija–Lietuva), Anastasia Lebedyantseva (mecosopranas, Latvija)
Programa: Richard Strauss.

Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras klaipėdiečius pamalonins galingu „Richardo Strausso gala koncertu”. Prie dirigento pulto stovės kolektyvo meno vadovas ir vyr. dirigentas, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Modestas Pitrėnas.

Richardas Straussas buvo ne tik talentingas austrų kompozitorius, bet ir dirigentas, subtilaus kritinio proto asmenybė, padariusi didelį poveikį savo epochos muzikos menui ir atlikimo kultūrai. Pagrindinis jo dėmesio objektas buvo milžiniškas orkestras. Kompozitorius puikiai išmanė ir naudojosi simfoninio kolektyvo galimybėmis. Jis sukūrė daugiau kaip 20 stambių orkestrinių veikalų, tarp kurių – simfoninė poema „Štai taip Zaratustra kalbėjo”. Šio kūrinio muzikinės interpretacijos objektu tapo filosofinis Friedricho Nietzsche’s veikalas.

Kita programoje skambėsianti kompozicija – tai didžiųjų pasaulio sopranų pamėgtas vokalinis ciklas „Keturios paskutinės dainos”. Jis yra tarytum ilgametės R. Strausso kūrybos apibendrinimas, dar vienas ir jau paskutinis instrumentuotės meistro triumfas. Jo vokalinę partiją atliks dviejų „Auksinių scenos kryžių” laureatė Viktorija Miškūnaitė (sopranas).

Muzikos šventę apibendrins bene žymiausios R. Strausso operos „Rožės kavalierius” fragmentų koncertinis atlikimas. Po skandalą sukėlusių vienaveiksmių operų „Salomė” ir „Elektra” R. Straussas pasuko „stiliaus skaidrinimo” link, todėl operoje „Rožės kavalierius” tarsi juntamas „dieviškojo Mozarto” šešėlis. Vis dėlto greta grakštaus lyrizmo ir melancholiško mąslumo išlieka R. Straussui taip būdingi netikėti siužeto vingiai, šiurkštoko humoro apraiškos. Su maestro Modesto Pitrėno diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru koncertuos solistės Viktorija Miškūnaitė, Gunta Gelgotė ir Anastasia Lebedyantseva.

Bilietai – 14, 18 Eur | Taikomos nuolaidos

Balandžio 18 d., ketvirtadienis, 12.00 ir 18.30 val.
Opera vaikams ir visai šeimai
„Kaulo senis ant geležinio kalno”
Kompozitorius Bronius Kutavičius
Teksto autorius Sigitas Geda
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Klaipėdos choras „Aukuras”
Meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas
Dirigentas Egidijus Kaveckas
Solistai ir aktoriai: Rasa Ulteravičiūtė, Evelina Šimelionė, Gytis Šimelionis
Dalyvauja Klaipėdos Vydūno gimnazijos 6-7 klasių mokinių vokalinis ansamblis
(vadovė Ingrida Bertulienė)
Režisierė Birutė Mar
Dailininkė-scenografė Indrė Pačėsaitė
Vaizdo projekcijų dailininkas Karolis Bratkauskas.

Festivalis plečia savo ribas ir pristato operos vaikams ir visai šeimai „Kaulo senis ant geležinio kalno” premjerą. Jos muziką sukūrė žymus lietuvių kompozitorius Bronius Kutavičius. Autentiškas ir tikras šio autoriaus muzikos pasaulis artimas tiek suaugusiems klausytojams, ypač jaučiantiems ryšį su senąja tautos kultūra, tiek vaikams. Jis yra kaip pasaka, vos apčiuopiamas ir kartu sklidinas tolyn nešančios pajautos. Išoriškai B. Kutavičiaus kūryba yra paprasta, kad vaikas galėtų aprėpti, bet tas paprastumas talpus kaip ilgai gludinta liaudies tradicija.

B. Kutavičiaus opera „Kaulo senis ant geležinio kalno” parašyta pagal poeto Sigitos Gedos libretą. Tai stilizuota pasaka, kurios veikėjai – Žvirblis su Pele, Sakalas, Žmogus, trys Senutės, Sakalo seserys, Mergelė gulbė, Žmogaus sūnus, Kaulo senis ir kiti. Kūrinys yra nedidelės apimties, orientuotas į vaikų klausymo galimybes. Originali partitūra netgi buvo skirta atlikti vaikams, tačiau festivalyje išgirsime naują operos versiją. Ją rengia Klaipėdos kamerinis orkestras, Klaipėdos choras „Aukuras”, solistai-aktoriai Rasa Ulteravičiūtė, Evelina Šimelionė, Gytis Šimelionis ir Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokinių vokalinis ansamblis. Pastatymui vadovauja režisierė Birutė Mar, prieš porą metų pastačiusi šį kūrinį Zalcburgo teatre, kur jį dirigavo Mirga Gražinytė-Tyla, atsisveikindama su meno vadovės pareigomis. Tiek Zalcburgo, tiek Klaipėdos scenos vaizdu ir atlikėjų kostiumais rūpinosi dailininkė scenografė Indrė Pačėsaitė.

Archajiško ir šiuolaikinio pasaulio susidūrimas, dermė ir dialogas lems operos režisūrinius ir muzikinius sprendimus. Tikimės dideliems ir mažiems klausytojams patrauklios B. Kutavičiaus kūrinio interpretacijos.

Bilietai – 8 Eur | Taikomos nuolaidos

balandzio_24

Balandžio 24 d., trečiadienis, 18.30 val.
„Akordeono planeta”
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius
Solistas Martynas Levickis (akordeonas)
Programa: Mikołaj Majkusiak, Ástor Piazzolla, Gustav Holst.

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas savo įkūrėjo, meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Gintaro Rinkevičiaus, neseniai atšventė 30-mečio jubiliejų. Per šį laikotarpį kolektyvas tapo aukščiausio meninio lygio ir meistriškumo ženklu, naujų idėjų simboliu. Kiekvienas orkestro koncertas tampa didele švente visiems, kas mėgsta ir vertina kokybišką muziką. Kasmetiniai LVSO pasirodymai Klaipėdoje yra itin laukiami uostamiesčio melomanų.

Programoje „Akordeono planeta” su orkestru muzikuos akordeono ambasadoriumi tituluojamas Martynas Levickis. Jis savo talentu ir charizma priverčia klausytojus iš naujo atrasti aistringą, emocingą ir išraiškingą akordeono muzikos skambesį ir plačias šio instrumento galimybes. Didžiosios Britanijos spauda šį atlikėją giria už itin technišką instrumento valdymą ir gebėjimą naujai perteikti akordeono muziką. „Talentingasis M. Levickis – muzikantas, kuris viena ranka iš naujo išrado akordeoną” (The Independent). Atlikėjas yra pelnęs daugiau kaip 30 tarptautinių apdovanojimų, o 2013 m. išleistas jo diskas iškart atsidūrė Didžiosios Britanijos geriausių klasikinės muzikos albumų sąrašo viršūnėje.

M. Levickis kartu su LVSO, diriguojamu maestro G. Rinkevičiaus, publikai pristatys šiuolaikinio lenkų kompozitoriaus Mikołajaus Majkusiako kūrinį „Concerto Classico” ir legendinio argentiniečių kompozitoriaus Ástoro Piazolla’os siuitą „Punte del Este”. Antroje koncerto dalyje skambės žymaus britų kompozitoriaus Gustavo Holsto orkestrinė siuita „Planetos”. Siuitą sudaro septynios dalys, kiekviena iš jų skirta pristatyti planetos charakterį, darantį įtaką žemiškajai žmogaus būčiai.

Bilietai – 18, 24 Eur | Taikomos nuolaidos

balandzio_26

Balandžio 26 d., penktadienis, 18.30 val.
„Tyli Madrido nakties muzika”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Dirigentas ir solistas Andres Mustonen (smuikas, Estija)
Solistas Mikhail Rudy (fortepijonas, Prancūzija)
Programa: Johann Sebastian Bach, Giya Kancheli, Valentin Silvestrov, Luigi Boccherini.

„Tyli Madrido nakties muzika” kviečia pasiklausyti Klaipėdos kamerinio orkestro programos, kurią sudarė jo meno vadovas Mindaugas Bačkus ir ilgametis kolektyvo bičiulis Andresas Mustonenas. Jau keletą metų šis pasaulyje pripažintas senosios muzikos specialistas, ilgametis ansamblio „Hortus musicus” meno vadovas, charizmatiškas smuikininkas ir dirigentas atvyksta į Klaipėdą ir rengia programas su mūsų orkestru. Gilus muzikos pažinimas atveria A. Mustonenui galimybes savitai interpretuoti įvairiausių žanrų ir laikotarpių kūrinius. Šioje programoje taip pat bus įvairiausios muzikos: pradedant vokiečių baroko genijumi Johannu Sebastianu Bachu, italų klasicizmo atstovu Luigi Boccherini ir baigiant pripažintais šiuolaikiniais autoriais – gruzinu Giya Kancheli ir ukrainiečiu Valentinu Silvestrovu.

Beje, programos pavadinimas kilo iš Boccherini ir Silvestrovo kūrinių pavadinimų. Muzikos garsų dėka persikelsime į naktinį Madridą, klausysimės tylios ir subtilios muzikos, o mūsų mintys suksis dramatiško valso žingsniu, skambant Giya’os Kancheli opusui „Valse Boston”. Gruziniško folkloro įkvėpta G. Kancheli kūryba išsiskiria unikaliu koloritu ir pasaulėjauta. Tai liudys ir minėtas kūrinys, kurio solo partiją skambins Mikhailas Rudy. Pasak M. Bačkaus, tai „legendinis pianistas, kuris pirmą kartą koncertuos Klaipėdoje. Mes plečiame scenos partnerių ratą ir norime klaipėdiečiams pristatyti geriausią pasaulinę muzikinę kultūrą”. Uzbekijoje gimęs Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos auklėtinis M. Rudy jau daugiau nei 4 dešimtmečius gyvena Prancūzijoje, groja ne tik klasiką, bet ir džiazą, rašo knygas, kuria televizijos laidas.

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

balandzio_30

Balandžio 30 d., antradienis, 18.30 val.
„Teisutis Makačinas ir barokas”
Lietuvos kamerinis orkestras
Meno vadovas Sergej Krylov
Dirigentas Robertas Šervenikas
Solistas Laurynas Lapė (trimitas)
Programa: Giuseppe Torelli, Joseph Haydn, Teisutis Makačinas.

Pernai įvairių žanrų koncertais praūžė kompozitoriaus Teisučio Makačino 80-mečio jubiliejus. Kompozitorius žinomas ne tik savo ilgaamžėmis estradinėmis dainomis, bet ir akademine kūryba. Ilgametis bendradarbiavimas autorių sieja su vienu tituluočiausių šalies kolektyvų – Lietuvos kameriniu orkestru. T. Makačino siuita „Trys šokiai”, skirta šiam orkestrui, jau atlikta daugiau nei 400 kartų visoje Europoje.

Šioje LKO programoje skambės T. Makačino „Sinfonia giocosa” bei Koncertas trimitui ir kameriniam orkestrui. Kūrinio solo partiją gros vienas ryškiausių ir aktyviausiai koncertuojančių šalies trimitininkų Laurynas Lapė. Atlikėjas yra Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ir Malmės muzikos akademijos (Švedija) absolventas, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro artistas, dažnai dalyvaujantis džiazo ir šiuolaikinės muzikos festivaliuose. Trimitininkas su orkestru atliks ir Giuseppe Torelli opusą. Šis italų baroko genijus garsėjo ne tik kaip smuikininkas ir kompozitorius, bet ir kaip vienas koncerto žanro pradininkų, ypač produktyviai kūręs trimitui.

Baroko ir šiuolaikinės muzikos darną atspindės ir LKO atliekami kūriniai styginiams. Programą diriguos aktyviai su LKO bendradarbiaujantis Robertas Šervenikas. Jo repertuaras nuolat balansuoja tarp operos, baleto ir simfoninės muzikos, ypatingą vietą jame užima šiuolaikiniai kūriniai.

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Sutikite pavasarį Klaipėdos koncertų salėje!

Išsamiau apie festivalį, taikomas nuolaidas – www.koncertusale.lt

Leave a Reply