Violončelės garsai – ir parodų erdvėse

Uostamiestis palaipsniui vėl prisipildo nuostabių violončelės garsų – į Klaipėdą renkasi šio nuostabaus instrumento pedagogų elitas ir jaunieji atlikėjai. Juos visus čia suburia Klaipėdos tarptautinė violončelės akademija (KIVA). Supažindiname su dviem KIVA koncertinės programos renginiais, kurie yra nemokami ir atviri visiems miestelėnams ir miesto svečiams.

KIVA_06_30

Bruno Cocset. KKS archyvo nuotr.

Birželio 30 dieną, šeštadienį, 21.00 valandą Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje (Savanorių g. 4, Klaipėda) įdomiausias violončelės istorijas garsais pasakos KIVA pedagogas, barokinės violončelės meistras iš Prancūzijos Bruno Cocset. Jo parengta reto ir ypatingo skonio barokinės violončelės programa „Violončelės istorijos: violončelės gimimas…” subalansuota šios muzikos mėgėjams.

Grieždamas barokine violončele su žarnų stygomis B. Cocset daugelį metų eksperimentavo su instrumentų konstrukcija ir skambesiu, įvairioms koncertinėms bei įrašų programoms sukūrė ir išbandė 9 naujus instrumentus. Baigęs barokinės violončelės studijas Paryžiaus nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje dviem dešimtmečiams tapo „klajojančiu violončelininku”. Šis laikotarpis buvo ypač gausus muzikinių pažinčių ir įvairių patirčių su autentiško baroko muzikos atlikimo entuziastais.

B. Cocset nuolat kviečiamas koncertuoti, taip pat daug laiko skiria dėstymui Paryžiaus nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje bei Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje. Katalonijos aukštojoje muzikos mokykloje Barselonoje jis įkūrė istorinės violončelės klasę, Bretanėje – Vanneso senosios muzikos institutą, kuris organizuoja Europos senosios muzikos akademiją, instrumentų gamybos dirbtuves, kaupia muzikos literatūrą nuo renesanso iki XIX amžiaus.

Kartu su B. Cocset koncerte pasirodys estų klavesinininkė ir pedagogė Saale Fischer. Ji yra puiki senosios muzikos specialistė, daug koncertuojanti su savo įkurtu baroko muzikos ansambliu „Floridante”.

Programoje bus atliekami Diego Ortiz, Girolamo Frescobaldi, Giovanni Baptista Vitali, Domenico Gabrielli, Giuseppe Maria Jacchini, Antonio Vivaldi, Jean Barrière kūriniai.

KIVA_07_02

Iš kairės: Andrzejus Baueris ir Roelis Dieltiensas. KKS archyvo nuotr.

Liepos 2 dieną, pirmadienį, 19.00 val., Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyks KIVA pedagogų koncertas „Solo per amžius”. Nuo XVIII iki XXI a. su savo violončelėmis keliaus KIVA pedagogai Andrzejus Baueris, Roelis Dieltiensas ir Mindaugas Bačkus.

ARD tarptautinio konkurso Miunchene pirmosios premijos, tarptautinio muzikos konkurso „Prahos pavasaris” ir Europos Parlamento bei Europos Tarybos įsteigtų premijų laureatas Andrzejus Baueris surengė rečitalius Amsterdame, Paryžiuje, Hamburge ir Miunchene. Kaip solistas jis koncertavo su garsiais Europos simfoniniais bei kameriniais orkestrais. Gausiame atlikėjo repertuare ypatingą vietą užima šiuolaikinė muzika ir specialiai jam sukurti kūriniai.

Mindaugas_Backus

Mindaugas Bačkus. KKS archyvo nuotr.

Belgų violončelininkas ir kompozitorius R. Dieltiensas anksti pelnė pripažinimą tarptautinėje arenoje ir tapo vienu įtakingiausių tiek šiuolaikinės, tiek barokinės violončelės autoritetų. Charizmatiška asmenybė, pavergiantis muzikalumas ir originalus mąstymas lėmė tai, jog vos solinę karjerą pradėjęs atlikėjas buvo kviečiamas koncertuoti į didžiausius klasikinės muzikos centrus.

Mindaugas Bačkus – violončelininkas, KIVA atsiradimo iniciatorius ir Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas. Jo iniciatyva Klaipėda palaipsniui tampa violončelės sostine. Jis nepaiso standartų ir klausytojų sąmonėje kuria naujovišką violončelės įvaizdį. M. Bačkaus muzikinių interesų horizontai nepaprastai platūs: nuo baroko iki šiuolaikinių opusų, nuo tradicinio violončelės skambesio iki elektroakustinių eksperimentų ir dalyvavimo teatro projektuose.

„Solo per amžius” programoje: Jean-Louis Duport, Auguste Franchomme, Adrien-François Servais, Alfredo Piatti, David Popper, Sofia Gubaidulina, Andrzej Bauer, Jacek Grudzień ir Roel Dieltiens. Vienintelis lietuviškas šio vakaro kūrinys, išsiskiriantis ypatingu poetiškumu ir giliu emociniu poveikiu, – M. Bačkaus atliekamas Algirdo Martinaičio „Rojaus paukščiai” violončelei ir fonogramai.

Kviečiame prisijungti prie violončelės gerbėjų bendruomenės!

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply