Trys smilgos: paskutinysis koncertas

„Smiltys. Sminga. Smilgom“ – tokiu poetišku ir melancholišku pavadinimu įvardintas Klaipėdos miesto savivaldybės finansuojamas ir VšĮ „Motyvas“ organizuojamas projektas 2021 m. spalio 31 d. 18 val. kviečia į Klaipėdos kultūros fabriko salę paskutiniajam projekto koncertui, kurio metu trys kūrėjai – Irena Upė, Kristijonas Lučinskas ir Donatas Bielkauskas, atrinkę gražiausius buvusių trijų gyvos improvizacijos koncertų momentus, sudės juos į vieną koncertinę programą ir pristatys Klaipėdos miesto klausytojams.

Trys skirtingų charakterių atlikėjai ir kūrėjai projekto metu siekė atspindėti Klaipėdos miesto identitetą, užtikrinti meno tarpdiscipliniškumo sąsajas bei etninio ir šiuolaikinio meno raiškos sintezę. Visi trys garso menininkai pasižymi aktyvia kūrybine, projektine ir leidybine veikla, yra tampriai susiję su Klaipėdos krašto etnine sfera, ją įtraukia ir puoselėja savoje kūryboje.

Projekto metu skirtingose miesto vietose įvyko trys gyvos improvizacijos renginiai, kiekvienas iš jų palietė Klaipėdos krašto identitetą per skirtingus aspektus, pasižymėjo tam tikru diskursu ir aktualumu Klaipėdai. Koncertų lokacijos vietos tapo tam tikra idėjine nuoroda į kuriamą projekto dalį.

„Manau, kad tokie projektai yra be galo svarbūs miesto identiteto užtikrinimui. Ir jų turėtų būti žymiai daugiau. Menas, kylantis iš etninių šaknų, visada buvo, yra ir bus aktualus šiuolaikiniam žmogui, kad ir koks pastarasis inovatyvus ar progresyvus būtų. Pamatas juk nesikeičia, kilmės šaknys visada bus fundamentas žmogaus stabilumui ir balansui. O menas, besiformuodamas iš etninės savasties, padeda įprasminti žmogaus būtį, jį lavinti ir išlaisvinti ateičiai”, – savo apmąstymais dalinasi projekto vadovė Irena Upė (Dabkienė).

Paklausta, kaip kilo idėja imtis tokio projekto, Irena pasakoja, kad šią mintį nešiojosi jau senokai. „Kurį laiką vis pamąstydavau, kad mūsų trijų tandemas būtų rimtas pareiškimas, o ir gyvos improvizacijos koncertų idėja man nedavė ramybės. Tad ėmiau ir parašiau kolegoms apie savo idėją, ir jie sutiko. Gvildenant projektą Donatas pasiūlė koncepciją renginiams ir viskas labai sklandžiai susidėliojo. O kadangi vieni kitais labai pasitikim, tai nėrėm į projektą nemąstydami, – pasakojo Irena. – Ir žiūrovai, ir kolegos, tie, kas mus pažįsta, labai džiaugiasi šiuo mūsų projektu ir bendrai pačia kolaboracija, nes mes puikiai rezonuojam tarpusavy, skirtingos energijos, bet tobulai išpildom vieni kitų trūkumus ir išryškinam stiprybes. Trys skirtingos vienos dėlionės detalės.”

Projekto metu pasirodymai vyko gyvos improvizacijos principu, t.y. kolaboracijos dalyviai buvo aptarę, kokius instrumentus, raiškos būdus naudos pasirodymo metu, kokia istorine seka vyks muzikinės minties vystymasis, tačiau nebuvo paruošę konkrečių kūrinių atlikimui, viskas vyko spontaniškai.

„Klaipėdos kūrėjai, atlikėjai nėra tik muzikantai, ir šis projektas yra tam tikras mūsų, kaip kūrėjų, veidrodis, atspindintis meninį tarpdiscipliniškumą, multikultūriškumą ir daugialypį charakterį. Mes patys kuriame projektą, patys juo rūpinamės – nuo muzikinės dalies iki įgarsinimo ir projekto vizualizacijos. Tai ir yra Klaipėda. Ji pati savimi pasirūpina. Tokie žmonės čia gyvena. Jie nesiskundžia ir nelaukia, kol kažkas kažką paduos į rankas. Jie patys kuria gyvenimą”, – dalinosi projekto dalyviai.

Baigiamojoje projekto „Smiltys. Sminga. Smilgom“ muzikinėje kompozicijoje bus naudojami jūriniai, Klaipėdos krašto etniniai motyvai, multikultūrinę atlikėjų ir miesto patirtį atspindinčios spalvos, atsiskleis lyriška, melancholinė nuotaika ir kontrastingas charakteris.

Spalio 31 d., sekmadienį, 18 val. „Kultūros fabrike“ (Bangų g. 5A, Klaipėda) – Irenos Upės, Kristijono Lučinsko ir Donato Bielkausko projekto „Smiltys. Sminga. Smilgom“ paskutinysis koncertas.

Renginys nemokamas, būtinas galimybių pasas.

Leave a Reply