Tarptautinis kompozitorių konkursas baigėsi lietuvio triumfu

Šeštadienį Klaipėdos koncertų salėje įvyko Tarptautinio E. Balsio jaunųjų kompozitorių konkurso finalas, kurį tiesioginės transliacijos metu stebėjo žiūrovai iš viso pasaulio. Prieš dvejus metus į šio konkurso finalą nepateko nė vienas lietuvis, o šiemet 26 metų lietuvių kompozitorius Kristupas Bubnelis triumfavo pagrindinėje konkurso kategorijoje. Jo kompozicija styginių kvartetui „…ad infinitum…“ buvo išrinkta geriausia ir apdovanota pagrindine 2000 eurų premija.

Tarptautinio E. Balsio jaunųjų kompozitorių konkurso finalas. Emilės Riškevičiūtės nuotr.
Tarptautinio E. Balsio jaunųjų kompozitorių konkurso finalas. Emilės Riškevičiūtės nuotr.

Pagal konkurso taisykles, tikrųjų konkurso dalyvių vardų bei jų atstovaujamų šalių iki pat rezultatų paskelbimo nežino nei žiuri, nei atlikėjai, nei klausytojai, tad lietuvio laimėjimas net ir patiems konkurso organizatoriams tapo malonia staigmena.

„Absoliučiai netikėtas ir itin brangus laimėjimas, – jau po rezultatų paskelbimo sakė ir Kristupas Bubnelis. – O visų laimingiausias esu dėl to, kad atkreiptas dėmesys į kitokios estetikos šiuolaikinę muziką.“ Jaunasis kompozitorius vos prieš metus baigė studijas Londono karališkojoje muzikos akademijoje, jo kūriniai jau yra skambėję įvairiose Europos šalyse, taip pat Indonezijoje.

Kompozitorius Kristupas Bubnelis. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Kompozitorius Kristupas Bubnelis.
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Kūrinius vertino tarptautinė konkurso žiuri, sudaryta iš Izraelio kompozitoriaus Ayalo Adlerio, prancūzų smuikininko Philippe Graffino, latvių chorinės muzikos įžymybės Eriko Ešenvaldo bei lietuvių kompozitorių Algirdo Martinaičio ir Loretos Narvilaitės. Konkursui buvo pateikta daugiau nei pusė šimto naujų kūrinių partitūrų, atkeliavusių net ir iš tokių tolimų bei egzotiškų kraštų kaip Australija, Brazilija ar Trinidadas ir Tobagas.

Į finalą buvo atrinktos tik 13 kompozicijų, kurių premjeras per mėnesį paruošė žinomi šiuolaikinės muzikos atlikėjai – trio „FortVio“, styginių kvartetas „Chordos“, Klaipėdos kamerinis orkestras su dirigentu Robertu Šerveniku ir Rygos kamerinis choras „Ave Sol“, vadovaujamas dirigento Andrio Veismanio.

Be K. Bubnelio, pagrindinės konkurso kategorijos, skirtos kompozitoriams iki 35 metų amžiaus, laureatais tapo antrąją vietą užėmusi amerikietė Hannah Selin su chorine kompozicija „Winter“ bei trečiosios vietos laimėtojas turkas Akın Kilis, konkursui sukūręs kūrinį styginių orkestrui „Brancusi“. Beje, H. Selin buvo paskelbta ir publikos favorite – jos kūrinys surinko daugiausiai konkurso finalą Klaipėdos koncertų salėje stebėjusių klausytojų balsų. Jaunesniųjų kompozitorių kategorijos laureatais tapo austras Matthias Guntneris ir 17-metės kompozitorės Jenny Wei iš JAV bei Yuchan Li iš Kinijos.

Įvertintas buvo ir lenkų kompozitoriaus Mateuszo Czarnowskio kūrinys „sTREEtS“ 16 styginių instrumentų. Jam buvo įteiktas Kanadoje gyvenančio lietuvių kilmės smuikininko Atis Banko įsteigtas konkurso Ambasadoriaus prizas „Už didžiausią tarptautinį potencialą turintį muzikos kūrinį“.

Tarptautinis Eduardo Balsio jaunųjų kompozitorių konkursas buvo pradėtas rengti 2019 m. kaip vienas iš Eduardo Balsio 100-mečiui skirtų renginių. Trečiasis konkursas planuojamas po dvejų metų, 2023-iųjų rudenį.

Leave a Reply