„Spindinti Lietuva“: regionų vaikams skambės senoji LDK muzika istoriniais bažnyčių vargonais

2021 m. lapkričio 10 ir 11 dienomis Varnių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią pripildys netikėti garsai ir neįprasta publika. Autentiški istoriniai šios bažnyčios vargonai sugaus profesionalių senosios muzikos atlikėjų rankose, palydimi dainininkų balsų ir istorinių pučiamųjų bei styginių instrumentų – kornetų, barokinių trombonų ir viola da gambos.

Varnių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios vargonai. Organizatorių archyvo nuotr.
Varnių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios vargonai. Organizatorių archyvo nuotr.

Visa tai pirmiausia skambės susirinkusiam gausiam būriui moksleivių iš Varnių gimnazijos ir Telšių profesinio rengimo centro, kuriems dienos metu čia vyks senosios muzikos edukacinės veiklos. Tačiau bendroji publika taip pat nebus nuvilta – jų lapkričio 11 d. 17.30 val. bažnyčioje lauks vakarinis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muzikos koncertas.

Tai yra didelio tarptautinio projekto pradžia – Varniuose startuoja senosios muzikos ansamblio „Canto Fiorito“ inicijuotas LDK muzikos paveldo edukacijos projektas su istoriniais bažnyčių  vargonais, pavadintas „Spindinti Lietuva“. Bendradarbiaujant su norvegų ansambliu „Silva Norvegica“, šiais ir kitais metais jis bus įgyvendinamas iš viso penkiuose Lietuvos regioniniuose miestuose. Šio projekto sumanytojas ir meno vadovas – brazilų kilmės muzikantas Rodrigo Calveyra. „Dar būdamas 17 metų, kuomet pradėjau organizuoti senosios muzikos koncertinius turus po Brazilijos regioninius miestus, supratau, kaip svarbu ugdyti publiką, suteikti jai žinių. Nuo tada visą laiką svajojau įgyvendinti tokį projektą, kuriame galėtume nuosekliai parengti klausytojus, ypač vaikus ir jaunimą, senosios muzikos koncertams, padėti jiems geriau išgirsti, suprasti šią muziką… Europos Ekonominės Erdvės fondo dėka pagaliau galime tai įgyvendinti šiame projekte!“ – pasakojo R. Calveyra.

Ansamblis „Canto Fiorito“, kairėje – meno vadovas Rodrigo Calveyra. Organizatorių archyvo nuotr.
Ansamblis „Canto Fiorito“, kairėje – meno vadovas Rodrigo Calveyra. Organizatorių archyvo nuotr.

Edukacinio projekto dėmesio centre – vertingi barokiniai bažnyčių vargonai, esantys Varniuose, Kretingoje, Kartenoje bei Adakave (projekto veiklos taip pat įgyvendinamos Tauragėje). Šių metų vasarą minėtus vargonus remontavo, atnaujino, suderino istorinių vargonų meistras iš Belgijos Etienne Debaisieux. Dabar šie puikūs istoriniai instrumentai visiškai parengti profesionaliai muzikinei veiklai, nors, deja, dažniausiai yra naudojami tik liturgijoje. Dažnai šių miestų bendruomenės ir ypač jaunimas nė nenutuokia, koks turtas saugomas jų bažnyčioje, todėl kiekvieno miesto mokiniams parengtos net trys edukacinės veiklos, atskleidžiančios jų istorinių vargonų vertę. Pirmiausia vaikams mokykloje pravedama projekto meno vadovo parengta multimedijų pamoka, kur jie supažindinami su senosios muzikos sąvoka ir principais, skirtumais tarp istorinių ir modernių instrumentų, originalų ir kopijų, istorinių vargonų svarba.

Antrasis edukacinis renginys – tai gyva pažintis su jų miesto vargonais bažnyčioje, kur vaikams pasakojama, kuo jie ypatingi, demonstruojamas vargonų veikimo principas, registrai, derinimas, leidžiama pažvelgti į instrumento vidų, prie jo prisiliesti. Trečiajame renginyje – interaktyviame edukaciniame koncerte su pasakojimais ir klausimais vaikai supažindinami su svarbiausiais instrumentais, kuriais baroko epochoje buvo grojama kartu su bažnyčių vargonais: kornetais ir barokiniais trombonais, pritariant balsams, taip pat su svarbiausiomis to laikotarpio muzikos stilistinėmis savybėmis.

Ansamblis „Silva Norvegica“. Pia Tviberg nuotr.
Ansamblis „Silva Norvegica“. Pia Tviberg nuotr.

Šiais trimis etapais vaikai nuosekliai parengiami išgirsti baigiamąjį LDK muzikos koncertą, kur pilna dviejų ansamblių sudėtis (10 atlikėjų) moksleiviams atlieka svarbiausių Abiejų Tautų Respublikoje dirbusių kompozitorių, tokių kaip Luca Marenzio, Giovanni Battista Cocciola, Asprilio Pacelli, Tarquinio Merula, Marco Scacchi, kūrinius. Taip vaikams suteikiama galimybė priartėti prie savo pačių istorijos, per muziką nusikelti į praeitį. Baigiamasis vakarinis koncertas taip pat atviras vietos bendruomenėms, kurias norima paskatinti naudoti istorinius vargonus ne tik liturgijoje, bet ir kultūrinėje veikloje.

Šiuo projektu taip pat siekiama paskatinti muzikos mokyklų mokytojus bei mokinius domėtis istoriškai pagrįstu senosios muzikos atlikimu. Todėl Varnių ir Kretingos muzikos mokyklų fortepijono specialybės mokiniams bus surengtos vargonų ir senosios muzikos meistriškumo pamokos su norvegų vargonininku iš ansamblio „Silva Norvegica“ Nikolai Endresen Dahl. Vargonininkas ir kiti norvegų ansamblio nariai dega entuziazmu pažinti vertingus Lietuvos istorinius vargonus ir džiaugiasi galimybe jais muzikuoti. Tokie originalūs istoriniai instrumentai senosios muzikos atlikėjams atveria praeities epochų skambesį, siūlo muzikavimo būdą ir tokiu būdu padeda siekti autentiško atlikimo.

Projektą finansuoja Europos Ekonominės Erdvės fondas.

„Canto Fiorito“ informacija

Leave a Reply