SMILGOM: muzikinė kolaboracija apie tai, kas sava Klaipėdai

Smiltynėje, etnografinėje Žvejo sodyboje, 2021 m. rugpjūčio 1 d. 12.30 val. skambės trijų kūrėjų – Irenos Upės, Kristijono Lučinsko ir Donato Bielkausko – meninės kolaboracijos „Smiltys. Sminga. Smilgom“ trečioji dalis SMILGOM.

Gamta – neatsiejama mūsų folkloro dalis. O gal folkloras nebeatsiejama mūsų aplinkos dalis? Juk energija niekur nedingsta ir iš niekur neatsiranda. Mūsų protėviai atpažino amžinąjį kūrimo, būties ir transformacijos ratą. Senoji tradicija veržiasi iš giliai į išorę ir šnabžda, kuria kryptimi judėti. Ar girdi? Taip tyra ir švelnu, tačiau kartu taip nepalaužiama, tarsi toji liekna ir grakšti banga, šnabždesiu besivejanti žvejo laivą. Tarsi vėtrungių šokis vėjyje savo karūnom. Tarsi protėviai kopų peizaže lūkuriuoja smilgom.

Sekmadienį Smiltynėje vyksianti trečioji projekto „Smiltys. Sminga. Smilgom“ dalis gręžiasi į Klaipėdos krašto etnines spalvas. Pirmoji dalis „Smiltys“, žiūrovus pasiekusi virtualiai, buvo dedikuota šio krašto žmonėms. Antrosios dalies koncerte „Sminga“, kurį buvo galima išgirsti Laikrodžių muziejaus kiemelyje, kūrėjai kalbėjo apie laiką.

„Projekto metu įgyvendinami trys gyvos improvizacijos koncertai skirtingose ir konceptualiai parinktose lokacijos vietose. Ketvirtasis bus galutinis projektą vainikuojantis vakaras, – pasakoja projekto dalyviai. – Šį sekmadienį, rugpjūčio 1-ąją, 12.30 val. kviesime susitikti etnografinėje Žvejo sodyboje, Smiltynėje, kur nersime į autentišką etninę kūrybinę plotmę, ir tiek, kiek mūsų pažinimas, suvokimas ir įgūdžiai leis, sieksime atskleisti Klaipėdos krašto etnines spalvas. Tai nebus autentiškas etninio palikimo atkartojimas, labiau – priminimas, ką turime klaipėdietiškai savito ir kaip tai galime panaudoti šiuolaikinės muzikos kontekste. Norime parodyti, kad tai, kas buvo sukurta ir yra išlikę iki šiol, nepraranda savo esmės šiuolaikybėje. Tai vis dar gali būti energetiškai stipru ir skleisti tas pačias vibracijas, net ir įvilkus į kitokius, šiuolaikinius ir mums, kūrėjams, artimus „apdarus“, – į susitikimą kviečia menininkai.

Visi trys projekto dalyviai: profesionaliosios muzikos kūrėjai, atlikėjai ir multiinstrumentalistai Irena Upė, Kristijonas Lučinskas ir Donatas Bielkauskas pasižymi aktyvia kūrybine, projektine ir leidybine veikla, yra susiję su Klaipėdos krašto etnine sfera, ją puoselėja bei įtraukia į šiuolaikinės muzikos kūrybą.

Meninė kolaboracija „Smiltys. Sminga. Smilgom“ – tai VšĮ „Motyvas“ organizuojamas ir Klaipėdos miesto savivaldybės finansuojamas projektas, kurio metu per gyvos improvizacijos pasirodymus siekiama atspindėti Klaipėdos miesto identitetą, užtikrinti meno tarpdiscipliniškumo sąsajas bei etninio ir šiuolaikinio meno raiškos sintezę. Kiekvienas projekto metu vykstantis gyvos improvizacijos koncertas pasižymi tam tikru diskursu bei aktualumu Klaipėdos miestui.

Leave a Reply